menu

Családireceptkönyv.hu

Konyhakémia: 8 hasznos tipp


Írta:

Nehézség: Könnyű
print

Hozzávalók:


1. Pirítsd meg a fűszereket.

A fűszerek többsége tele van zsírban oldódó ízanyagokkal, melyek nem szabadulnak fel, ha egyszerűen a fövő ételbe szórjuk őket, főleg, miután hozzáadtuk az ételhez a folyadékot (vizet vagy alaplevet). Vizes közegben rejtve maradnak a fűszerek aromái, ezért inkább:

- Szórjuk a fűszereket a piruló hagymára-fokhagymára, kevergessük közepes lángon 1 percig, ezután kezdjük el adagolni a többi hozzávalót, vagy

-
2. Turbózd az ízeket természetes „umami bombával”.


Javaslatunk umami-bombára az egyszerű és nagyszerű szardella, mellyel konzervben vagy – nálunk leginkább – szardellapasztaként találkozhatunk a boltok polcain. Előszörre intenzíven sós, de nem kizárólag: gyorsan jelentkezik az umamira jellemző, mély aroma, ami színt, karaktert kölcsönöz az ételeknek, melyekbe egyébként sót tennénk.

A szardellafilét vagy szardellapasztát az ételkészítés kezdetén, a hagyma előtt vagy akár a hagymával-fokhagymával együtt tegyük a serpenyőbe, pirítva-kevergetve nyerjük ki az ízét, majd jöhet rá a többi hozzávaló.

3. A hőkezelés konyhakémiája



Hogy jön ez a konyhakémiához? Úgy, hogy a hőkezelés is hatással van a tápanyagok GI-jére, ezért szükséges a főzést – bizonyos esetekben – az elégséges minimumon tartani. Egyes ételek GI-jére a túl hosszú hőkezelés negatív hatással van, tehát ha túlfőzünk valamit, annak romlik az energiaszintje és vércukrunkra is egyre rosszabb hatással van a végeredmény (tehát gyorsan fog emelkedni, majd gyorsan le is esik, így „cukorspirálba” kerülhetünk).



- A tésztát főzzük „al dentére” (rugalmasra és haraphatóra), az elégséges minimumon tartva a hőkezelést. A puhára főzött tészta GI-je romlik.



Tökéletes hőáramlású szupertűzhely: illusztráció Ferran Adrià 2011-es könyvéből, a Modernist Cuisine-ből. Nem sokban tér el a legősibb technikáktól.

-

- Bármiből is akarunk tejszínhabot verni, azt szintén hidegen kell tartani: nemcsak a hozzávalókat, a gép alkatrészeit is, amivel a habot készítjük. (Keverhetünk finom tejmentes tejszínhabot is e módszerrel, kókusztejből>>)


- A káposztát és a brokkolit ne főzzük bő, lobogó vízben, ugyanis a forrástól elpusztul a bennük lévő szulfofaran és az indo-3-karbinol (I3C), melyek mindketten erőteljes rákellenes együtthatók. Pároljuk őket lefedve rövid ideig

4. A főzés vége nem jelenti a hőkezelés végét.

Egy dolog, hogy elzártuk a gázt, ételeink számára azonban ez még nem jelenti a befejezést. A hús hőmérséklete például, amikor kivesszük a sütőből vagy a serpenyőből, rövid ideig még emelkedik, ezután kezd csak csökkenni, ezért fontos, hogy tálalás előtt 10-15 percig egy deszkán pihentessük – így tudjuk maximalizálni nedvességtartalmát. A zöldségeket azonban – hogy a kellő minimumon tartsuk a hőkezelést –, a forró lábasból kivéve rögtön tegyük jeges vízzel teli fürdőbe, ami leállítja a fövési folyamatot: ez nemcsak a zöldségek tápanyagtartalmát, hanem színét, textúráját is segít megőrizni.

Elkészítés:


5. A „kéregsütés” pont fordítva jó, mint ahogy azt sokan – celebséfeket is beleértve – ismerjük.

Forrásunk (>>) szerint mindenki rosszul süti a húst, aki a bepácolt szeletekre először forró serpenyőben, vaj és olívaolaj keverékén kérget süt, gondolván, hogy ezáltal „bezárja az ízeket és a nedvességet” a húsba, amit ezután már csak be kell lökni a sütőbe és közepes, egyenletes lángon készre sütni. Ezzel szemben a konyhakémia által diktált valóság az, hogy először a sütőben kell igen lassan, alacsony lángon (csupán 80 fokot említenek, 6-8 óra sütés mellett) vajpuhára sütni a húst, majd, amikor kész, közvetlenül tálalás előtt egy forró serpenyőben ropogós kérget sütni rá, elsősorban vajjal vagy vaj és olívaolaj keverékével, de a vaj jelenléte fontos, ha pontos eredményre törekszünk.

Hozzátennénk, hogy tegye mindezt az, aki elengedhetetlen szükségét érzi a „kéregnek”. Emellett figyeljünk a hús minőségére, eredetére, csekkoljuk a csomagoláson, hogyan tartósították. A feldolgozott termékekben jelen lévő nátrium-nitrátnak például, melyet a Wikipédia szerint „élelmiszerekben tartósítóként alkalmaznak E251-néven”, többek között a természetes, pirosas hússzín elérésére, és megtalálható sajtokban, húsételekben, kolbászokban, szalonnában, pizzákban, készételekben, dobozos levesekben, „közvetlen egészségügyi kockázata nincs, bár hő és savas környezet hatására nátrium-nitrittéalakulhat, melyből káros nitroaminok képződhetnek. Ezeknek rákkeltő hatást tulajdonítanak.”


Tartósítási eljárások frontján szót kell ejteni a füstölésről is: az így tartósított élelmiszereket szintén érdemes kerülni, „a melegítéses füstöléssel tartósított termékek zöménél ugyanis a füstben lévő fenolok ugyan megölik a mikrobákat, ám rákkeltőek. Ezért jobbak a tejsavas erjedéssel készült, úgynevezett savanyított, kenhető teakolbászok (melyeket főleg a németek kedvelnek)”. (Forrás: nol.hu.)



6. Segítsd az emulzió kialakulását emulzióval.






8. Sűríts főzővízzel.


Erről már igen sokszor írtunk, de azért ide is kívánkozik: vonzó, könnyed, egészséges tésztaételeket úgy készíthetünk, ha kilőjük a dologból a zsíros tejszínt, sűrítőket, sajtokat, magas hozzáadott cukortartalmú, üveges szószokat és a legpuritánabb serpenyős-lábasos technikát követve a tészta főzővizének keményítőtartalmával sűrítünk és alakítjuk ki az étel végleges, krémes állagát. Amikor bő, sós vízben (vagy akár zöldségalaplében, húslevesben) fövő tésztánk 1 perccel a zacskón feltüntetett idő előtt jár, vizéből min. 1 pohárnyit merjünk ki és tegyük félre, a tésztát szűrjük le, majd öntsük át a piruló, fűszeres zöldségekkel teli serpenyőbe. Ezután kb. 1 percen keresztül, a tésztát és a zöldségeket folyamatosan kevergetve-forgatva adagoljuk hozzá a félretett, keményítőben gazdag főzővizet, amíg a kívánt krémes állag kialakul (ki fog alakulni). Végül jöhet evőkanálnyi reszelt parmezán, maréknyi petrezselyem vagy bazsalikomlevél, és már mehet is az asztalra. (Gyakorlottabbak nem méregetik a főzővizet pohárba, először leöntik a főzővíz nagyját a tésztáról, valamennyit a lábasban hagyva úgy szemmértékre, majd az egészet átzúdítják a serpenyőben sülő zöldségekhez.)

Kinek a kedvence ez a recept?


favorite Kedvenc receptnek jelölés Kedvenc receptem

Recept tipusa:


Egyéb ételek,
Beszéljétek meg főzési tapasztalataitokat
Recept ajánló
Írta: Ildikó
Sajt készítése házilag
Sajt készítése házilag

Vegyünk kb. 1 liter tejet, amit egy lábosban forralni kezdünk. Amikor gyöngyözve forr, reszeljünk bele kevés fokhagymát, vagy tegyünk egy keveset a kedvenc fűszerünkből. (pl. kömén...

Elkészítési idő:
Nehézség: Közepes
share
Avatar
Írta: Éva
Házi sajt 2
Házi sajt 2

Két kilogramm túrót egy edénybe teszünk és felöntjük 1 liter tejjel, alaposan összekeverjük és felforraljuk. Miután felforrt, tésztaszűrőn leszűrjük. A savót nem kell kiöntenünk, m...

Elkészítési idő:
Nehézség: Könnyű
share
Avatar
Írta: Bálint
Krumplistészta
Krumplistészta

Zsíron a hagymát megpirítjuk. Hozzá adjuk a krumplit. Azt is egy egy kicsit piritjuk. hozzáadjuk a fűszereket és felöntjük vízzel hogy ne látszódjon ki a krumpli. ha puha kész. K...

Elkészítési idő: 1,5
Nehézség: Nehéz
share
Avatar tejszín felverése
tejszín felverése

1. A tejszín legyen NAGYON lehűtve és legyen legalább 30% zsírtartalmú. Még jobb, ha sikerül 33-35%-osat venni. Legjobb volt nekem eddig a Metro-ban kapható Debic. Akár még egy fé...

Elkészítési idő: 1 ó
Nehézség: Könnyű
share
close add person Belépés recent_actors Regisztráció assignment_ind Belépés recent_actors Regisztráció account_balanceASZF info Impresszum thumb_up Facebook oldalunk