Ropogós malacsült

Hozzávalók:


Malac oldalas, lapocka, dagadó vagy comb.
Legjobb a lapocka mert ez a legszaftossabb.
Lehet egy fél vagy egész malac is, ha nem akarunk darabokat sütni.

Elkészítés:


Mindennek a kulcsa a bevagdosás
Első lépésként alaposan át kell mosni a malacot, majd be kell vagdosni a bőrét. Arra figyeljünk, hogy csak a bőrt vágjuk, a zsírt már ne érje a penge, mert akkor kiszáradhat, megéghet és elillan a szaftja is, tehát csak óvatosan! A bevagdosás esztétikailag is fontos eleme az elkészült sütnek, éppen ezért nem szabad elkapkodni, hosszanti és keresztirányban is át kell vágni a bőrt.
Miután szép kockákat vágtunk a malac bőrébe, jöhet a sózás, de csak a húsra koncentráljunk, a bőrt hagyjuk ki, mert a sótól nyúlós lehet. A bőr alá gerezdekre bontott fokhagymát kell tűzdelni, ettől lesz még ízesebb a sült. Ezek mellett használhatunk frissen őrölt fekete borsot, köményt, majoránnát és egy csipet pirospaprikát is – elvégre ez szinte minden magyar ételbe elengedhetetlen.

Trükkök, tippek, praktikák:


Mielőtt a sütőbe tennénk az egész malacot, ne felejtsük el fóliával betekerni a fülét, a farkát és a körmét, mert különben szénné ég, míg megsül a hús. A sütés egyik alapszabálya, hogy mindig a bőrével felfelé kell sütni a húst, mert így a kicsorgó zsír megakadályozza, hogy kiszáradjon. Mindig közepes lángon kezdjük, majd 40 perc elteltével tűpróbával teszteljük, hogy mennyire puhult meg. Ha megfelelőnek érezzük, akkor jöhet rá egy kis sör és lefolyt zsír, majd magasabb hőfokon pirosa süthetjük. A locsolást többször is ismételhetjük, de nem szabad sokáig szellőztetni a sütőt. Az utolsó simításoknál érdemes gyakran ellenőrizni a malacot, nehogy megpörkölődjön a bőre.