menu

Családireceptkönyv.hu

KONYHAI TRÜKK 5 hiba, amit ne kövess el tésztafőzésk


Írta:

Nehézség: Nehéz
print

Hozzávalók:


1. Túl kicsi edényt használsz

És ez nemcsak azért probléma, mert marha kényelmetlen az egész, hanem azért is, mert tésztád nem fő át egyenletesen, így lehet, hogy helyenként kemény marad, míg másutt egészen szétfő.

2. Nem sózod meg a vizet

A profik szerint a tészta főzővize legyen „olyan sós, mint a tenger”. Ha erről megfelelően gondoskodsz, egyáltalán nem lesz szükséged az utólagos sózásra.

5 hiba, amit ne kövess el tésztafőzéskor
3. Eleve forró vízzel töltöd az edényt

Persze azt gondolod, hogy így majd gyorsabb lesz a tésztafőzés, de nem biztos, hogy megéri. Ha megvárod, míg a hideg víz felforr, biztos lehetsz benne, hogy mindenféle szennyeződéstől mentes lesz a tésztád.

4. Olívaolajat teszel a vízbe

Biztosan nem gondoltad volna, de ez igazából tök fölösleges. Ha megfelelő méretű edényben főzöd, a tésztád úgysem fog összeragadni, szóval minek pazarolnád azt a drága olajat?

5. Leöblíted a kifőtt tésztát

Hacsak nem hideg tésztasalátát készítesz, ne öblítsd le a kifőtt tésztádat. Ha meghagyod a tészta természetes nyálkásságát, sokkal jobban tapadnak majd rá az isteni szószok!

Elkészítés:


10 KONYHAI ARANYSZABÁLY – amit jobb, ha tudsz!
Közzétéve 2016. január 08. | Szerző: Csíki Sándor

szabály: A habveréshez mindig hideg tejszínt használj!
Miközben a tejszínt felverjük, a tejszín zsírtartalma miatt szép kövér habhullámok képződnek. A habverés során, apró buborékok alakjában, nagy mennyiségű levegőt verünk a tejszínbe. A levegőbuborékokat pedig, azon nyomban zsírmolekulák veszik körbe. A zsír körbepárnázza a buborékokat, ezért, azok nem törnek össze. Ha a tejszín, s benne a zsír, túl meleg, a zsír „puha” lesz, és már nem lesz képes stabilizáló szerepe betöltésére. Ez az oka annak, hogy a nem eléggé hideg tejszínt nehéz (néha lehetetlen) felverni. Ahhoz, hogy a tejszínt a legnagyobb térfogatúra felverhesd, a habverés előtt az eszközöket és a tejszínt is hűtsd le hűtőszekrényben! (Lásd még: A Pavlova története és receptje)

Rántotta készítése
A rántottához tejet, az omletthez hideg vajat adj!
Ha finomabb rántottát, omlettet szeretnél készíteni, adj a tojáshoz tejet, vagy hideg vajat. E lépés magyarázata, hogy a tejben lévő zsírok beburkolják a tojás fehérjéit, amitől a tojásban lévő fehérjék kicsapódása is lassul, és a tojásban lévő víz is jóval inkább megőrződik. Míg a tej (víz), a puha rántottánál jó, a tömörebb omlettnél már kevésbé előnyös. Az omletthez, a tej helyett csekély (16-19%) víztartalmú, hideg, a készítés során lassan olvadó vajat adjunk inkább. A rántottát a sütés elején, az omlettet a végén sózzuk, mivel a só nátrium-ionjai gyengítik a fehérjék közti kötéseket, amivel a túlzott kicsapódást is megelőzik.



Tészta dagasztása
A dagasztás hosszát pihentetéssel csökkentsd!
A dagasztás a kenyérkészítés legélvezetesebb része, azonban a tészta túlzott dagasztása hibának számít, amitől a kenyér rossz szerkezetű és kevésbé ízes lesz. A dagasztás lényege, a meglévő kötések felszakítása és a meglévő helyett egy erősebb, egyenesebb, a gázokat, gőzöket megkötő glutén-vázszerkezet kialakítása. A túldagasztással, különösen, ha elektromos keverővel végezzük, sok hőt és levegőt is a tésztába viszünk. Ennek a megelőzésére a legjobb módszer az „autolízis”, amihez a lisztet a recept szerinti vízzel keverjük össze a vízzel, és a dagasztás megkezdése előtt 15-30 percig állni hagyjuk. Ezzel szebb és ízesebb tésztát kapunk. (Lásd még: dagasztás nélküli kenyér)




Ha bő olajban sütsz, a hőmérséklete 160-190°C között legyen!
Az olajos rántott csirke és a tökéletesen sült, ropogós rántott csirke közti különbség titka a sütési hőmérsékletben rejlik. A legtöbb ételt 160-190°C közti hőmérsékleten sütjük. Sütés közben tartsuk a hőmérsékletet stabilan, ezért inkább kisebb adagokban süssünk, hogy a zsiradék hőmérséklete ne csökkenjen jelentősen. Ha túlzottan nedves panírozott húst tesszük a forró olajba, a hús felületi nedvessége gőz formájában tör felszínre, utat nyitva az olaj előtt és a rántott hús túlzottan olajos lesz. (Egy titkos módszer szerint, egy csésze már használt – de nem égett! – olajat, keverjünk el a friss olajjal, és ebben süssünk!)




Paradicsom szósz
A paradicsompürét gyors melegítéssel, forráspont alatt sűrítsd!
A friss paradicsompüré besűrítésének legjobb módja nem a magas hőmérsékleten történő hosszas főzés, hanem a gyors felmelegítés és a hőmérséklet helyes megválasztása. Ha a friss paradicsompürét gyorsan, ám éppen csak forráspont alatti hőmérsékletre melegítjük, egy, a sejtfalakat bontó és ezzel a vizet felszabadító enzimet is hatástalanítunk, amivel, furcsamód, rövidebb főzési idővel sűrűbb mártást kapunk, mintha hosszabban főznénk. A főzéssel elvesző friss paradicsom illatot, zamatokat visszanyerhetjük, ha a főzés vége előtt friss paradicsomleveleket adunk a mártáshoz. A levelek aromás olajokban, ízekben, illatokban gazdagok.




: A meleg ételeket 40°C körüli hőmérsékleten fogyaszd!
Az ízlelés élményét az ízek, illatok, színek, textúrák, összehúzó hatás, hang, nyomás, fájdalom, hőmérséklet, együttes érzékelése adja. A hőmérséklet emelkedésével az ízérzékelésünk is általában fokozódik. A meleg ételek ízérzékelés szempontjából legoptimálisabb látszó fogyasztási hőmérséklete, az ételtől is függően, 37-40°C között van. Mivel a zamatok nagyobb részét (80%) az illatok, a szaglás adja, s csak kisebb hányadát (20%) az ízek, az ízérzékelés, a melegebb ételekből áradó illatanyagok meghatározó részét képezik az étkezési élménynek. Emiatt is, a hideg ételeket általában fűszerezzük agresszívabban, mint a meleg ételeket.

Könnyítsd meg a dolgod a sajtreszelésnél: mielőtt félkemény vagy lágyabb sajtokat reszelni kezded, tedd őket 30 percre a fagyasztóba. Könnyebb, gyorsabb és tisztább munkát tudsz így végezni majd.

Ha nehezen nyílik a befőttesüveg teteje, akkor húzz a peremére egy gumiszalagot (szélesebb befőttes gumit). Ez extra tapadást nyújt a kezednek, és könnyebb dolgot lesz a tető eltávolításával. Szintén jó megoldás az is, ha az üveg nyitásához gumikesztyűt húzol a kezedre.



Víz forralásakor megakadályozhatod, hogy a forrásban lévő víz kifusson a lábosból, ha a lábos tetején keresztbe fektetsz egy fakanalat.

Mielőtt adagolni kezded a hozzávalókat a főzéshez, adj egy kanál forró vizet vagy olajat a mérőedényedbe, majd öntsd is ki belőle rögtön. A hő és az olaj is azt a hatást éri el a mérőedénynél, hogy nem marad fölösleg benne a kimérendő alapanyagból.

Újramelegítéskor kiszárad a pizzád? Megúszhatod, ha a mikróba egy pohár vizet teszel a pizzaszelet mellé, melyet megmelegítesz.

A süteményekés torták tovább frissek maradnak és nem száradnak ki, ha úgy teszed őket a hűtőbe, hogy a száradásnak kitett oldalaikhoz fogpiszkálóval egy-egy szelet kenyeret tűzöl. A kenyér megőrzi majd a sütemény nedvességét.

A fűszernövények aromáját megőrizheted tároláskor, ha a friss növényeket jégkocka tartóban, kevés olívaolajba áztatva fagyasztod le. Az olaj kiválóan megőrzi akár hosszú időn át is a fagyasztott fűszerek értékes ízét.

A fűszerek íze akkor teszi igazán zamatossá az ételed, ha frissen szárított fűszerek esetén frissen őröltet használsz.


Könnyebben tudsz dolgozni a hideg vajjal, ha egyszerűen lereszeled sajtreszelőn a kívánt mennyiséget. Tészta gyúrásakor is egyszerűbbé, kényelmesebbé teszi a dolgodat, de akár a szendvicsek megkenésekor is folyamodhatsz bátran a módszerhez.

Trükkök, tippek, praktikák:


Hasznos konyhai trükkök
Felgyorsíthatjuk a „karamellizálódást”, ha a finomra vágott hagymához szódabikarbónát adunk. A hagyma a hozzáadott kevés (½ kg hagymához ½ teáskanál) szódabikarbónától már fele annyi idő alatt aranybarna lesz.
Piték, sütemények sütéséhez, használjunk reszelt fagyasztott vajat. A lereszelt fagyasztott vajat könnyebb lesz a liszttel elmorzsolni.
Hogyan tehetjük nyári koktéljainkat és szörpjeink még finomabbá? Adjunk az italhoz egy kis csipetnyi sót, és az ízfokozó hatású sótól a zamatok még élénkebbek lesznek.
Eddig kidobta őket? Pedig: a sárgarépa, torma zöldjéből, a petrezselyem és koriander szárából pesztó, a brokkoli szárából krémleves, a póréhagyma zöldjéből savanyúság, köret, a gyömbér héjából tea is készíthető, a vöröshagyma héja pedig szép színt ad a húslevesnek.

Kinek a kedvence ez a recept?


favorite Kedvenc receptnek jelölés Kedvenc receptem

Recept tipusa:


Konyhai praktikák,
Beszéljétek meg főzési tapasztalataitokat
Recept ajánló
Avatar Paprika ? krém
Paprika ? krém

Paprika ? krém nézetek milyen gyönyörű piros és ez egy évig elég lesz ..és sokkal Olcsóbban kijön mint a bolti és ez tuti jó mert az ember tudja mi van benne Recept 1 kiló kápia v...

Elkészítési idő:
Nehézség: Könnyű
share
Avatar
Írta: Veres
4 tipp fehér liszt helyett
4 tipp fehér liszt helyett

Elkészítési idő:
Nehézség: Könnyű
share
Avatar
Írta: Kriszta
Gyurma házilag
Gyurma házilag

Elkészítési idő:
Nehézség: Könnyű
share
Avatar
Írta: Veres
Ezzel a trükkel főzz meg egyszerre egy halom tojást
Ezzel a trükkel főzz meg egyszerre egy halom tojást

Elkészítési idő:
Nehézség: Könnyű
share
close add person Belépés recent_actors Regisztráció assignment_ind Belépés recent_actors Regisztráció account_balanceASZF info Impresszum thumb_up Facebook oldalunk