Hozzávalók 2 gyökérkenyérhez:
50 dkg kenyérliszt
15 dkg aktív, természetes kovász
3,5 dl langyos víz (36-38 C fokos)
1,2 dkg finomszemcsés tengeri só
pirított hagyma
Mondjuk este 10 órakor érdemes bekészíteni a kovászt. Ez attól függ, hogy milyen korán tudunk, vagy akarunk reggel a kenyérsütéshez hozzákezdeni. A kelesztéshez 10-11 óra szükséges.
A kenyérlisztet átszitáltam, elkevertem a sóval. A kovászt a vízben feloldottam, azaz addig kevertem, míg feloldódott teljesen a vízben. A liszttel könnyedén, de alaposan összedolgoztam, de nem dagasztottam.
Lefedve (frissen tartó fóliával, vagy a dagasztó tál fedelével) 10 órán át kelesztettem.
azdagon lisztezett felületre borítottam a tésztát, két részre osztottam, kipaskoltam belőle a levegőt és téglalap alakúra paskoltam. Megszórtam a hagymával és meghajtottam. Fentről le, lentről fel, jobbról balra, balról jobbra.
Ruhával letakarva kelesztettem még egy órán át. Ekkor megformáztam és teljes kiőrlésű liszttel megszórt ruhába csomagoltam.
Ez azért fontos, hogy megtartsa a formáját a kenyér az utolsó kelesztés alatt. Egy órán át hagytam kelni.
A sütőt időben előmelegítettem, hogy forró sütőbe tehessem a kenyeret sülni. 280 C fokra melegítettem, de mielőtt a kenyeret betettem 260 C fokra állítottam a hőt. Akinek kisebb teljesítményű a sütője, az állítsa egyszerűen maximumra.
A forróság felelős ugyanis a héj ropogósságáért és vastagságáért, no és a párás környezet.
Fedeles tepsi alját megszórtam kevés búzadarával. A két gyökérkenyeret kihámoztam óvatosan a ruhából és gyorsan a tepsibe helyeztem. Alaposan megspricceltem hideg vízzel, utána a tepsi fedelét is, majd ráborítottam a kenyérrel teli tepsire és azonnal betettem a forró sütőbe. A tepsi aljába két vízzel töltött cseréptálkát tettem.
35 percig sütöttem 260 C fokon a kenyeret, ekkor 190 C fokra csökkentettem a hőt és még 5-10 percig sütöttem, még mindig fedővel.
A ropogósra sült kenyereket a sütőből kivéve rácson hagytam hűlni, csak úgy fél óra múlva szegtem meg.