1 egész, lehetőleg hagyományosan füstölt sonka
1 fej vöröshagyma
1 fej fokhagyma
20-30 szem fekete bors
2-3 babérlevél
néhány szem szegfűbors
néhány szem borókabogyó
só ( ha szükséges )
A sonka főzésénél néhány dologra oda kell figyelnünk. Egész darabot csak nagy család számára főzünk, de ez az eljárás darabolt sonkához és füstölt tarjához is használható.
A hagyományosan füstölt, szikkadt sonkát éjszakára beáztatjuk. Ha nagyon sós (ez látszik a sonka felületén is), akkor egy evőkanál sót teszünk az áztatóvízbe, mert csak így tud alaposan kioldódni belőle a fölösleg. Ilyenkor új, sózatlan vízben tesszük fel főni. A gyorspácolt, vákumfóliás sonkát legfeljebb 1-2 órára áztatjuk be.
A sonkát kis lángon főzni kezdjük az áztatóvízben, 2-3 óránál nem kell hamarabb felforrnia. Mellétesszük a vöröshagymát és a fokhagymát, a fekete borsot, a szegfűborsot, a borókabogyót és a babérlevelet. Lefedve hagyjuk felforrni. Ekkor egészen kicsire vesszük alatta a lángot, hogy épp csak gyöngyözzön a víz. 5-6 kilós egész sonkát további egy, legfeljebb másfél órán át főzünk. Kisebb daraboknak rövidebb idő is elég.
A szükséges idő letelte után elzárjuk a lángot, és a főzővízben, lefedve hűlni hagyjuk. 3-4 óra múlva hideg vízbe tesszük, hogy teljesen kihűljön. Éjszakára hűtőbe rakjuk – természetesen gondosan becsomagolva, nehogy minden átvegye az illatát –, és másnap fölszeleteljük a megdermedt sonkát. Biztosan nem maradt nyers, még ha nem is esik szét szálaira.
Tipp: nagyon finom a hosszú késsel felszúrt, szép szál száraz házikolbásszal megtöltött füstölt tarja, azt is ilyen módon lehet megfőzni. A sonka főzőlevét ne öntsük ki, sokféle ételhez használható. Főzhetünk tojást is benne, finom, enyhén füstös ízt kap tőle.