Pite alaprecept+almás

Hozzávalók:


25 dkg (BL55) liszt
egy csipet cukor
7 gr finom szemű tengeri só
1 közepes (5 dkg) tojás
15 dkg vaj
1 ek. hideg víz

Elkészítés:


A vajat felhasználás előtt 20 perccel vegyük ki a hűtőből és vágjuk fél centis kockákra, majd tegyük félre – nagy melegben kevesebb idő is elég, ne hagyjuk túlságosan megpuhulni. A lisztet szitáljuk át, mert ezzel nemcsak megtisztítjuk, de levegőssé is tesszük, ezáltal jobb állagú lesz a pitetészta.

Az átszitált lisztet összekeverjük a sóval és a cukorral, majd egy halmot készítünk belőle a munkafelületünkön, a közepébe pedig egy mélyedést csinálunk, amibe beletesszük a vajat és az enyhén felvert tojást. Gyors mozdulatokkal az ujjaink hegyével dörzsöljük össze a lisztet a tojásos vajjal, míg nedves tengeri homok állagot kapunk. Adjuk hozzá a vizet és pár mozdulattal gyúrjuk át, míg azt nem érezzük, hogy összeállt a tészta, és szép sima felülete van. Nem szabad sokáig gyúrni, mert a kezünk melegétől megolvad a vaj és a végeredmény egy lapos, szívós rémség lesz. Fóliába csomagolva, hűtőben pihentetjük legalább fél órát.

A hűtőből kivéve gyúrjuk át a tésztagömböt néhány mozdulattal, nyújtsuk ki 3-4 mm vastagra, és fektessük bele az előkészített formába. Ügyeljünk arra, hogy szépen kitöltse az alsó részt, és a felső részen egyenletesen dolgozzuk el a széleket. Tegyük a hűtőbe a kibélelt formát 20 percre. Hogyha marad a tésztából, csomagoljuk fóliába és fagyasszuk le. Az így félretett darabokból idővel összejön egy egész pitére való. 3 hónapig eláll a mélyhűtőben.

Melegítsük elő a sütőt 180°C-ra (légkeveréssel 160°C) és egy villával szurkáljuk meg a tészta alját, majd béleljük ki sütőpapírral és szórjunk bele egy réteg szárazbabot vagy kifejezetten erre a célra, kerámiából készült sütőbabot, ami lesúlyozza és így megakadályozza, hogy felpúposodjon. Ezt az eljárást nevezzük vaksütésnek – a tészta elősütésével megakadályozzuk, hogy elázzon a tölteléktől. A vaksütés nagy forma esetén 20 perc, kis formáknál elegendő a 10 perc.

A sütőből kivéve eltávolítjuk a babot és a sütőpapírt, majd az előkészített töltelékkel további 15 percet sütjük a nagy, 5-7 percet a kis formákat. Az elkészült pitéket hagyjuk legalább langyosra hűlni, ettől megszilárdul a töltelék, és gyönyörűen lehet vágni.

Almás pite töltelék
Hozzávalók:

csipet finom szemű tengeri só
1 tk. őrölt fahéj
1 db citrom leve
1 db kezeletlen citrom reszelt héja
15 dkg világos nádcukor
5-6 közepes (Gala, Golden, Granny Smith) alma
8-10 dkg zsemlemorzsa
pici fehérbors
fél vaníliarúd kikapart magjai
Az almákat meghámozzuk, kimagozzuk, durva reszelőn legyaluljuk, vagy vékony szeletekre vágjuk – mindkettőt érdemes kipróbálni. Az almát a citrom levével és héjával, a cukorral, a sóval és a fűszerekkel (bele lehet tenni a vaníliarudat is és a végén kidobni) fedő alatt 8-10 percet pároljuk, majd összekeverjük a zsemlemorzsával – ha szeleteltük az almát vigyázva, hogy ne törjön össze. A tölteléket elterítjük a tésztalapon, ha szeleteltük az almákat, akkor szépen kirakjuk vele a pitét.





Almás pite esetén érdemes a tésztából másfélszeres adagot készíteni, így marad tészta a pite tetejének berácsozására. Az alaphoz felhasználjuk a tészta kétharmadát – ezt hagyjuk picit vastagabbra, 5 mm-re nyújtsuk-, a maradék pedig a sütés végéig a hűtőben pihenhet. Mikor rásimítjuk a tölteléket az elősütött alapra, a maradék tésztát is nyújtsuk ki 2-3 mm vastagra, csíkozzuk fel 1-2 cm szélesre és rácsozzuk be vele a pite tetejét. Mivel másfélszereztük a tésztaadagot (amihez így másfél tojás kellett csak), a maradék fél tojással kenjük le a tésztarács tetejét, hogy szép fényes legyen. Extra ropogós réteget varázsolhatunk rá, ha egy evőkanálnyi durvaszemű nádcukorral szórjuk meg, mielőtt a sütőbe tolnánk. Nagy forma esetén 15 percet, kis formáknál 5-7 percet sütjük, míg aranybarna színt kap.

Hidegen és langyosan is nagyon finom, a hedonistáknál pedig kötelező elem mellé egy gombóc vaníliafagylalt.