sajt
4 főre kb. 500 g sajttal kell számolni, mely lehet
Tradicionálisan a svájci ementáli az alapja, de ezek is gyakoriak még:
az angol cheddar, a francia comté sajtok, a gruyere, a Cancoillotte vagy akár a penészes Mont d'Or, esetleg valamilyen nem túl érett brie (a penészbevonat levágásával), a svájci Appenzeller, a holland gouda, illetve az olasz fontina sajt vagy a német gouda
Ügyeljünk arra, hogy ha többféle sajtot használunk, akkor azonos fajtából válogassuk össze, például egy penészes, érett sajtot ne keverjünk cheddarral!
2,5 dl fehérbor (gyerekeknek almalé)
Fehérbor helyett más alkoholféle is jó (például pálinka, fehér rum, whisky,sör).
1,5 ek. kukoricakeményítő a sűrítéshez
1 kupaknyi cseresznyepálinka (vagy esetleg körtepálinka)
fűszerek
Őrölt fehér bors és őrölt szerecsendió illik leginkább a sajtfondühöz, de készíthetünk akár egy mediterrán fondüt is bazsalikom és oregánó felhasználásával, illetve megbolondíthatjuk egy kevés chilivel is.
egyéb ízesítők
vaj, tejszín, fokhagyma, petrezselyemzöld, snidling, citromlé, mustár, Tabasco szósz, Worcestershire szósz, stb.
mártogatnivalók
kenyérkocka, kiflikarika vagy más pékáru (pirítva is)
gyümölcsök: szőlő, alma, körte, stb.
zöldségek: párolt brokkoli, párolt spárga, sárgarépaszeletek, cukkinihasábok, párolt gombafejek, sült kelbimbó, sült burgonya, zellerszár, koktélparadicsom, uborkahasábok, stb.
húsfélék: sonka, főtt csirkemell darabok, kolbászkarikáket többféle is.
1. A sajtokat reszeljük le nagy lyukú reszelőn, vagy vágjuk apró kockákra! A sajtnak szobahőmérsékletűnek kell lennie, így várjunk vele, amíg kissé felmelegszik.
2. Egy kisebb lábosba készítsük el a fondüt! Ha fondüedénybe készítenénk el, akkor nagyon sok idő lenne, mivel a fondüedények nehezebben melegednek fel. Viszont tökéletesen alkalmasak arra, hogy a végén melegen tartsák az elkészült, olvadó finomságot.
A lábosba először az alkoholt tegyük bele. Ha gyerekeknek készítjük, akkor almalevet használhatunk helyette. Az alkoholhoz vagy almaléhez még hideg állapotban hozzáadjuk a keményítőt, és alaposan elkeverjük.
3. Csak ezután kezdjük el forrósítani a lábost, közepes hőfokon. Amikor a keményítő kezdi besűríteni a levet, adjuk hozzá a szobahőmérsékletű sajtot. A sajtot ne egyszerre tegyük bele, hanem kisebb adagokban!
Fontos, hogy ne forraljuk! Lassan, egyenletesen kell elolvadni a sajtnak, ezért közepes hőfokon, hosszan melegítsük, így megakadályozhatjuk, hogy a sajt gumiszerűvé váljon.
Olvasztás közben lassan kevergessük meg!
Ízlésünknek megfelelően készíthetjük sűrűre vagy egészen folyósra. Ha túl sűrű lenne, akkor se adjunk hozzá vizet! Inkább tejszínnel vagy alkohollal (bor, pálinka, rum, whisky) javítsunk az állagán.
A végén adjuk hozzá a cseresznyepálinkát és a fűszereket. Ízesíthetjük fokhagymával is, melyet az elején is hozzá lehet adni úgy, hogy a fondüedény belsejét dörzsöljük át vele, mielőtt beletennénk az alkoholt.
4. Amikor a sajt már megolvadt, levesszük a tűhelyről, és átöntjük a fondüedénybe, mely melegen fogja tartani.
Ezután pedig már kezdődhet is a mártogatás.
Csak a fantáziánk szabhat határt annak, hogy mit tunkolunk a sajtfondübe. Lehet különféle pékáru, gyümölcs, zöldség vagy hús is. Próbáljunk ki többfélét is!
A tálat melegítő mécses meghittséget áraszt, de több gyertyát is meggyújthatunk a hangulatos fondüzéshez. Egy finom fehérborral vagy egy kicsit szénsavas rozéval tökéletes párosítás és igazi gasztro-kényeztetés téli estékre.