Bascsarsijai/szarajevói csevap

Hozzávalók:


1,5 kg marhahús
0,5 kg birka vagy bárányhús
3-4 fehér hagyma

Elkészítés:


1. A hús kockákra vágjuk és besózzuk.
2. a 3-4 fehér hagymát felvágjuk és nagyon kevés vízben, (kb 1 dl) megfőzzük, hagyjuk kihűlni, majd ráöntjük a húsra.
3. Egy éjszakára hűtőszekrénybe tesszük.
4. Reggel a húst kétszer átdaráljuk közepes lyukú darálón, kézzel erőteljesen összedolgozzuk.
5. Ezt a kész masszát szobahőmérsékleten tartjuk kb. 4-5 órát, és ha nem használjuk fel, akkor visszatesszük a hűtőbe. Ebben az állapotban kb. 2 napig eltartható.
6. A csevapok megformázása előtt egy kis szódabikarbónát tegyünk a masszához, ezzel könnyűvé válik.
7. A csevapokat megformázzuk, kis hasábokat készítünk (létezik hozzá megfelelő szerkezet is, amivel egyforma hasábokat tudunk kinyomni).
8. Erős tűzön, ha lehet, faszénen sütjük. Ügyeljünk rá, hogy a rács mindig legyen marhazsírral megkenve, soha nem száradhat ki. A megsült csevap színe rózsaszínes.
Az igazi szarajevói csevapot mindig minőségi húsból készítik és az arányt soha nem változtatják: 3:1 (marhahús:birka/bárány).

Az elkészült csevapokat félbevágott somunban szolgálják fel, amit egy kicsit előtte megfuttatnak a csevapos rostélyon,kockára vágott fehér hagymával és hideg joghurttal.A szarajevói csevapot stílszerűen szarajevói somunban szolgáljuk fel. Íme a receptje:

Szarajevói somun
Hozzávalók:
1 kg finom fehér liszt
10 gr élesztő
1 evőkanál só
1 kávéskanál cukor
7 dl langyos víz
Elkészítése:
1. Az élesztőt és a cukrot langyos vízbe morzsolom, és meleg helyre teszem 15-20 percre.
2. A lisztet megsózom és mélyedést készítek benne, amibe beletöltöm az élesztőt. Összegyúrom és szükség szerint hideg vizet adok hozzá, hogy lágy tésztát kapjak. Állni hagyom legalább 1 órát, de ha lehetséges egy éjszakára beteszem a hűtőszekrénybe.
3. Lisztezett deszkára teszem a tésztát, átgyúrom, és akkora gombócokat formázok belőle, hogy a széleit lelapogatva 20-30 cm átmérőjű somunokat tudjak formázni. Ismét állni hagyom és közben a sütőt 250 fokon jól előmelegítem a tepsivel együtt, amiben a somunokat sütni szeretném. A forró tepsit sütőpapírral gyorsan kibélelem és óvatosan beleteszem a tésztákat, amiket a sütőbe helyezés előtt késsel néhányszor bevagdostam.
4. A sütőt 10-15 percig ne nyissuk ki, így a tészta közepe is szép barnára sül. Ha készen van, egy tiszta konyharuhára kiszedjük és tálaljuk. Ajvar
Hozzávalók:
1 padlizsán (kb. 400gr)
6 db piros paprika (kápia, esetleg kaliforniai paprika)
50 ml oliva olaj
2-4 gerezd fokhagyma
kevés só, bors
borecet
Elkészítése:
1. Tegyük a padlizsánt és a paprikát a sütő rácsára; előbbit 30, utóbbit 20 percig kell sütni.
2. Miután letelt a húsz perc, óvatosan helyezzük a paprikákat egy mély edénybe, majd fedjük le frissen tartó fóliával pár percre. A lényeg, hogy pára alakuljon ki a fólia alatt, így nagyon egyszerű lesz a paprikát megszabadítani a héjától. Ezután csumázzuk ki a paprikát, és távolítsuk el a magokat is belőle.
3. Tisztítsuk meg a padlizsánt is a héjától, majd a húsát a fokhagymával együtt dolgozzuk el nagy teljesítményű turmixgépben, vagy botmixerrel pépesítse.
4. Adjuk a masszához a paprikát, és addig turmixoljuk az egészet, amíg szép egységes krém nem lesz belőle.
5. Ezután jöhet az olívaolaj és a fűszerek (só,bors). Ha kedvelik a borecet ízét, itt már azt is hozzáadhatjuk az ételhez – nem kell belőle sok, egy evőkanál épp megteszi.