Húsleves

Hozzávalók:


bármilyen húsos csont, vagy színhús
és csont vegyesen,só,1 közepes fej vöröshagyma,
5 gerezd fokhagyma, 5 szál répa,
2 szál petrezselyemgyökér, 1 zellergumó,
3-4 szál zellerlevél,1 kis csokor petrezselyem
2-3 szál lestyán, 2 tk egész fekete bors,
4-5 szem szegfűbors
¼ kis fej kelkáposzta, 3-4 szem krumpli,
2 szál paszternák

Elkészítés:


A húsleves mindenféle húsból készülhet, de nagyon fontos, hogy húsos csont legyen benne. Érdemes többféle húst beletenni. Első lépésként megmossuk a húsokat és hideg vízben feltesszük őket főni egy nagyobb fazékban. Közepes lángon kezdjük főzni, majd nagyjából félóra elteltével szürkés hab jelenik meg a víz tetején, amit egy kis szűrővel könnyedén eltávolítunk. Az ízek és színek felelősei: zöldségek és fűszerek minden mennyiségben.Miután lehaboztuk a levest, megsózzuk és beletesszük a zöldségeket. Vöröshagyma, fokhagyma, sárgarépa, petrezselyem gyökér, zellergumó kerül bele. De nagyon jó bele a paszternák, kelkáposzta és krumpli is ( ezt a legvégén).
A zöldségeket ne aprítsuk fel nagyon, egy kisebb répa egészben is belekerülhet. A zellergumót vastagabb cikkekre szokás vágni, a vöröshagymát pedig egyben tesszük a levesbe, lehetőleg egy réteg héjat is hagyjunk rajta, mert az is színt ad a levesnek. A húslevest nem kevergetjük, egyszerűen csak hagyjuk főni. A fűszerezés: az egész bors alapvető, de kerülhet bele szegfűbors, szerecsendió, köménymag és néhány szál sáfrányt is érdemes beleszórni, amitől csodás aranyló színt kap. Ha mindenki szereti a csípős ízt, egy erős paprikát is belefőzhetünk, de ezt kínálhatjuk tálaláskor külön tányéron is. Zöldfűszerek közül a petrezselyem, zellerzöld és lestyán kellemesen friss ízt adnak a levesnek.
Ahogy minden levesnél, ennél is fontos, hogy soha ne forraljuk nagy lángon, éppen csak pezsegjen. Csirkénél kb. 2 óra, tyúknál, sertésnél 3-4 óra, marhánál 4-5 óra a főzési idő.
Miután elzártuk a lángot, hagyjuk pihenni 10 percet, hogy a levesben a hús és a fűszerek által keletkezett apró darabkák leüljenek az edény aljára. Ezután levesszűrőn átszűrjük egy másik edénybe, míg a zöldségeket vagy a levesbe tesszük, vagy egy külön tányérra halmozzuk őket – van aki külön tálalja a húst és a főtt zöldségeket. Vigyázzunk arra, hogy ne keverjük fel a levest, miközben kimerjük.
Klasszikus levesbetétként cérnametéltet vagy csigatésztát főzhetünk hozzá, egy külön edényben, sós vízben, amit aztán a leves mellé tálalunk, a csípős paprikával és egy tálka frissen aprított petrezselyemmel. Ha a főtt húst külön, a leves után tálaljuk, adjunk mellé tormát, alma vagy meggyszószt.