3 csésze ketchup
½ csésze víz
½ csésze fehér borecet
2/3 csésze barna cukor
¼ csésze finomra vágott hagyma
3 ek. vaj
2 ek. mustár
½ ek. őrölt fekete bors
1 ek. só
1 csipet cayenne bors
1 csipet vörös bors
(1 csésze 250 ml, 1 ek. 15 ml)
Serpenyőben olvasszuk fel a vajat és dinszteljük benne aranysárgára hagymát. Keverjük bele a többi alkotórészt és lassú tűzön főzzük 20 percig.
1 pohár = 16 evőkanál = kb. 240 ml; 1 evőkanál = 3 teáskanál = 15 ml; 1 teáskanál = 5 ml.
Barbecue eredete
Ősi barbecue
A barbecue eredete tulajdonképpen az őskorba nyúlik vissza. Hiszen ez volt az a sütési technika, amivel az ősember először hőkezelte a húst – fából rakott tűz fölött megsütve. Ez aztán persze tovább fejlődött és változott, az adott kor technikai lehetőségei, alapanyagai és ízlése szerint.
A déli értelemben vett bbq az ízvilágát tekintve olyan, mint Amerika. Egy nagy olvasztótégely, egyfajta keveredése az indián hagyományoknak, a behurcolt fekete rabszolgák fűszereinek és sütési technikáinak. És mindez persze egy nagy adag modernséggel megfűszerezve: ma már a barbecue-hoz a kifinomult eszközökön kívül a korunkhoz elengedhetetlenül kötődő sznobizmus (lásd pl. Gasztrosznobbia cikkemet) is társul.
Ha más nem hát abban az értelemben, hogy mi egyáltalán a barbecue. Mert akár hiszed akár nem, még Amerikában sem értenek egyet ebben, és “véres” viták zajlanak sznob és kevésbé sznob hozzáértők között, akár néhány foknyi sütési hőmérséklet eltéréséről.