Császármorzsa - Kaiser smarni

Hozzávalók:


150 g búzadara
100 g finomliszt
50 g rétesliszt
3 tojás
4 dl tej
20 g vaj a tésztába + 50 g vaj a sütéshez
csipet só
80-100 g cukor
reszelt citromhéj
kevés vaníliakivonat
aki szereti, 50 g mazsola

Elkészítés:


A darát, a liszteket, a cukor felét, a sót és a citromhéjat egy nagy tálba teszem, akkorába, hogy a legvégén is elférjen. A tojások sárgáját, az olvasztott vajat és egy-két dl tejet hozzáadom, és simára keverem. Beleöntöm a többi tejet is (ekkor lehet beleadni a mazsolát is). Állni hagyom félórát legalább. A sütőt 200 fokra melegítem, egy nagy gáztepsibe bele teszem az 50g vajat és betolom a sütőbe. A tojásfehérjét habbá verem, mikor már habos, hozzáadok pár csepp citromlevet (ecetet is lehet) és azzal nagyon keményre felverem a habot. Akkor jó, ha a habverő csíkokat, mintákat húz bele. Ekkor beleteszem a cukor másik felét, és azzal szép fényesre keverem még. A habot óvatosan a masszához adagolom és lazán beleforgatom. Először a felét, aztán a másik felét. Kiveszem a tepsit a sütőből és beleöntöm a masszát, mehet sülni. Én az előbb megadott adagnak mindig a dupláját készítem, hogy három felnőttnek legalább 2-2 tányérral jusson, különben elzavarnának otthonról :)))
Kb. 15-20 percig sütöm, már sehol ne legyen folyékony vagy nagyon lágy, a széle és alja már piruljon is. Ekkor kiveszem, és 6 téglalapra vágom recés késsel (egyet hosszába vágok, kettőt keresztbe). Ezeknek egyenként alányúlok egy lapáttal és megfordítom őket. Visszateszem, hogy a másik fele is piruljon, kb. 15 percre. Ismét kiveszem, és egy kisvilla segítségével darabokra marcingolom a téglalapokat a tepsiben. 5-10 percet még így is pirítom. Ekkor kész. Ne száradjon ki, mert úgy nem finom.
Mi kétéves házi sárgabaracklekvárral és porcukorral ettük.

Trükkök, tippek, praktikák:


A smarni a legenda szerint Ferenc József császár kedves étele, állítólag saját találmánya, és így Bécsből származott át hozzánk. Készítéséről megoszlanak a vélemények, ahány háziasszony, majdnem annyiféle recept. Leginkább az alapanyag vonatkozásában vannak eltérő álláspontok, lisztből vagy darából készítsük, esetleg ezek valamilyen arányú keverékéből. Állítólag az igazi smarni csak lisztből készül,
A vajat azért teszem a tésztába, mert Ferenc József idején a tej nem 1,5%-os volt, mint ma, így pótolok egy kis tejzsiradékot. Ezt tejszínnel is megtehetjük, egy dl tejet kiváltok vele, ekkor azonban vajat már nem adok hozzá.