Diós - Mákos beigli

Hozzávalók:


Az élesztős omlós tésztához:
600 g finomliszt
150 g vaj/margarin
100 g sertészsír vagy összesen 250 g margarin
1 csipet só
1,5 dl tej
1 kk.+50 g porcukor
15 g élesztő
2 tojás + 2 a kenéshez
A diótöltelékhez:
50 g mazsola
3 ek. rum
200 g darált dió
150 g porcukor
1 tasak (10 g) bourbon vaníliás cukor
1 citrom vagy narancs reszelt héja
1/2 kk. őrölt fahéj
1 dl tej
2-3 ek. zsemlemorzsa

Elkészítés:


1. A tésztához összedolgozzuk a lisztet a vajjal/margarinnal, a zsírral és a sóval (nagyobb űrtartalmú aprítógépben néhány pörgetés az egész!). A tejet meglangyosítjuk, hozzáadunk 1 kk. porcukrot és az elmorzsolt élesztőt, felfuttatjuk. Belekeverünk 2 tojást, majd a maradék 50 g porcukorral együtt a liszthez adjuk és (további néhány pörgetéssel) összedolgozzuk. Munkalapra szedve átgyúrjuk, megmérjük, 4 azonos súlyú (250-260 g-os) cipóra osztjuk, műanyag dobozba/kelesztőtálba zárva betesszük a hűtőszekrénybe, de csak annyi ideig pihentetjük, amíg elkészítjük a kétféle tölteléket (a tölteléknek és a tésztának azonos súlyúnak kell lennie, tehát cipónként/rudanként 250-260 g-nak).

2. A töltelékhez az összesen 100 g mazsolát forró vízzel leöblítjük, alaposan lecsepegtetjük, meglocsoljuk az összesen 6 ek. rummal, lefedjük, fél órát (vagy egy éjszakán át) érleljük. 2 tepsit kibélelünk sütőpapírral.

3. A diótöltelékhez összekeverjük a diót, a porcukrot, a vaníliás cukrot, a reszelt citrom- és/vagy narancshéjat, valamint a fahéjat, hozzáadjuk a felforrósított tejet, a mazsola felét és a zsemlemorzsát, hagyjuk egészen kihűlni (ha kenés-töltés előtt lágynak találnánk, további 1-2 ek. zsemlemorzsát adunk hozzá).

3. A máktöltelékhez összekeverjük a mákot, a porcukrot, a vaníliás cukrot, a reszelt citromhéjat és a szegfűszeget, hozzáadjuk a felforrósított vizet, a citromlét, a baracklekvárt, végül a maradék mazsolát, hagyjuk kihűlni (ha töltés előtt lágynak találnánk, 1-2 ek. zsemlemorzsát adunk hozzá).

4. A kenésre szánt tojásokat kettéválasztjuk. Az első cipót kb. 20x30 cm-es, azaz A/4-es nagyságú lapra nyújtjuk, két rövidebb oldalán elvékonyítjuk a tésztát, vékonyan átkenjük tojásfehérjével (A). A szegélyeken 2-3 cm-t szabadon hagyva (tojásfehérjébe mártogatott ujjal, így nem ragad!) elosztjuk-elkenjük rajta a diótöltelék felét. Két rövidebb oldalát 2-3 cm szélesen visszahajtjuk-nyomkodjuk a töltelékre (B), majd lazán-szabályosan feltekerjük (C), és hajtott oldalával lefelé sütőpapírral bélelt tepsire fektetjük.

5. Megtöltjük a másik 3 cipót is (egyet a maradék dió-, kettőt a máktöltelékkel). Tetejüket és oldalukat megkenjük a tojássárgájával (D), majd hűvösre tesszük, amíg a tojás meg nem szárad (35-45 perc). Ezután meleg helyre (a konyhába) visszük, könnyedén átkenjük tojásfehérjével (E), és további fél órát „szárítjuk” (a kétszeri kenéstől lesz márványos a tetejük).

6. A sütőt előmelegítjük 190 °C -ra (légkeveréssel 160 °C -ra). 2-2,5-es vastagságú kötőtűvel vagy fém nyárssal 4-5 cm-ként, egészen “koppanásig” nyomva a tűt, sűrűn megszurkáljuk a tésztatekercsek oldalait és tetejét (F), azaz utat biztosítunk a gőznek, hogy szét ne repessze a tésztát, és 30-35 percig, aranybarnára sütjük.

7. A sütőből kivéve 5 percig hűlni hagyjuk, aztán lapáttal vagy széles pengéjű késsel visszanyomkodjuk az esetleg kibuggyant tölteléket, végül formára igazítjuk a tekercseket, és hagyjuk teljesen kihűlni. Alufóliával letakarva hűvös helyre tesszük, és lehetőleg csak másnap szeleteljük. Fogyasztásig folpackban csomagolva, hűvös helyen, de nem a hűtőszekrényben tároljuk.

Trükkök, tippek, praktikák:


Fontos:
– A tésztát előző este is elkészíthetjük, 4 cipót formálunk belőle, fóliába csomagoljuk, másnapig a hűtőszekrényben pihentetjük, a többi ugyanaz.
– Ha nem légkeveréses a sütőnk, a sütést 200 °C -on kezdjük és 10 perc múlva visszakapcsolunk 180 °C –ra, félidőben néhány pillanatra kinyitjuk a sütő ajtaját, hogy a gőz távozhasson – a légkeveréses sütőt nem kell nyitogatni!
– Mint megannyi más ételnél, itt is elmondhatjuk, hogy ahány ház, annyi bejgli – eltérhetnek a hozzávalók, a készítés módja is változó lehet– ettől kerek a világ, hiszen valamennyi finom, legfeljebb vannak egyszerűbb és gazdagabb változatok, de egyáltalán nem biztos, hogy a gazdagabb a több, mert a sok plusz adalék esetleg elviszi az ízét, és már nem is bejgli, amit sütöttünk.

Tippek:
– Még illatosabb-aromásabb lesz a töltelék, ha 1/2-1/2 felhasított vaníliarúdból kikapart péppel ízesítjük (noha a bourbon vaníliás cukor tartalmaz valódi vaníliát).
– Ha sülés közben szétreped a tekercs, annak több oka is lehet: vagy túl jót akartunk, ezért több tölteléket tettünk bele, vagy túl vékonyra nyújtottuk a tésztát, vagy nem szurkáltuk meg elég sűrűn-mélyen.
– Ha bejglink morzsálódik, szétesik, netán darabjaira hullik, sebaj, attól az még nagyon finom, ne veszítsük el a jókedvünket! Úgy tudom, az a bejgli is mindig el szokott fogyni, amelyet a tepsiből kell kikanalazni...
– A kész bejgli remekül tűri a mélyhűtőt: a teljesen kihűlt tekercseket folpackba csomagolva betesszük a fagyasztóba. Fogyasztás előtt 6-8 órával kivesszük a mélyhűtőből, szobahőmérsékleten hagyjuk felengedni, a többi ugyanaz.