Feketeszeder-lekvár

Hozzávalók:


1 kg szeder
35 dkg cukor

Elkészítés:


Először válogasd ki, és mosd meg jól a feketeszedret: csak a hibátlan szemekből készülhet lekvár. Ügyelj rá, hogy semmilyen külső szemét vagy levéldarab ne kerüljön a lábosba. Fontos, hogy magas falú fazekat válassz, később ugyanis a kibugyogó lekvár égési sérüléseket okozhat. A kiválogatott szedret a cukorral tedd lábosba, és hagyd állni egy óra hosszat.

Ezután gyújts alá, és főzd a lekvárt másfél órán át 170 fokon, elektromos tűzhelyen négyes fokozaton. Ha allergiás vagy a magokra, vagy gond van az epéddel, érdemes átszűrnöd a lekvárt. Ezt tedd a főzés után fél órával, mert ekkorra a gyümölcs kellően összeesik. Először nagy lyukú, majd finomabb szűrőn küldd át az egészet, majd folytasd a lekvár főzését egy órán át. Kevergesd folyamatosan, nehogy a lekvár odaégjen. Ezután botmixerrel pépesítsd, és mielőtt leveszed a tűzhelyről, végezz dermedéspróbát: cseppents egy kis forró lekvárt hideg tányérra: ha megdermed, a lekvár kész, elkezdheted üvegekbe tölteni.

Az üvegeket forró vízben mosd el, vagy mosogatógépben öblítsd el 70 fokon, a fedeleket pedig főzd ki. Érdemes kisebb üvegeket használnod, mert így megbontás után hamarabb elfogy a lekvár, kisebb az esélye annak, hogy megromlik. A forró lekvárt merd az üvegekbe úgy, hogy a lekvár szintje és az üveg pereme közt fél centi maradjon csak. Ezután jó szorosan csavard rá a tetőt, és fordítsd meg pár percre. Így vákuum keletkezik, ami tartósítószerként is funkcionál: megakadályozza, hogy levegő kerüljön az üvegbe, és a lekvár megromoljon.

Ezután az üvegeket csomagold újságpapírba, majd tekerd őket pokrócok közé 48 órára. Ezt hívják dunsztolásnak. A dunsztolás után még egy héten át tartsd megfigyelés alatt a lekvárokat, nem pezsegnek vagy futnak-e ki. Arra is ügyelj, hogy az üvegek ne kerüljenek túl közel egymáshoz, mert ha az egyik lekvár kifut, könnyen összeragasztja a többit.