1 kg búzafinom liszt,
9-10 friss tojás,
kb. fél dl víz
Előkészítek egy nagy gyúrótáblát, ráteszek egy mély műanyag tálat, amelybe beleszitálom a lisztet. Közepébe mélyedést vágok. Egymás után, külön kis edénybe felütöm a tojásokat (nehogy a rossz tojás a többit is tönkretegye) és a liszt mélyedésébe teszem. A kezemmel jól összedolgozom csak annyi langyos vizet teszek hozzá,összeálljon a tészta. Addig gyúrom, gyömöszölöm , amíg fényes, hólyagos nem lesz. Inkább kemény, mint lágy tészta legyen. Ha annyira kemény, hogy a csuklóm a gyúrást érzi, akkor jó az állaga. A tésztát két részre vágom, majd folpackba csomagolom és körülbelül fél órát a hűtőbe teszem, pihentetem.
A legfinomabb tészta akkor készül, ha a maximális tojást amit a liszt felvesz belerakjuk, ettől lesz rugalmas és vékonyra nyújtható, a főzésnél meg kellően szilárd. 1 kg liszt 9-10 tojást vesz fel a tojások méretétől függően, de ebből hatalmas mennyiség lesz, így én azt javaslom annak akinek a konyhája nincs ekkora mennyiségre felkészülve, hogy 3-4 tojásból készítsen tésztát és ez 3-4 normál adagnak lesz megfelelő.
Ezután belisztezett deszkán a tésztát is belisztezem, és lisztbe mártott nyújtófával 1,5 -2 mm vékony, nagy nagyobb körlappá nyújtom. Majd mindig egy kis részt a nyújtófára feltekerve, a két tenyerem belülről kifelé irányuló mozgatásával nyújtom a tésztát.
Körülbelül fél órai szikkasztás után liszttel meghintem, rácsavarom a nyújtófára, amelyet a gyúródeszkára helyezek. Vigyázok ne száradjon ki, mert akkor nem lehet vágni. Késsel, hosszában végigvágom, majd a tésztalapokat egymásra téve még egyszer elvágom. Az ily módon kapott tésztacsíkokat egymásra rakom és aszerint vágom fel, milyen tésztát akarok belőle.
Készíthető finommetélt ( itt kb 1 mm vékonyra kell nyújtanunk a tésztát), széles metélt, kockatészta, vagy lebbencstészta.
A felvágott tésztát dobáló mozdulatokkal egy erre a célra használt vászonterítőre terítem, hogy ne ragadhasson össze.
Vagy azonnal főzöm, vagy pedig megszárítom. Ennél a mennyiségnél bőven jut szárítani is. Meleg helyen szárítom.
Frissében legalább ötszörös mennyiségű vízben főzöm, amelyt bőven megsózok. (2 liter vízhez 1 evőkanálnyi sót teszek.) A frissen megfőzött tésztát nem kell öblíteni.
A száraz tésztát nyolc-tízszeres mennyiségű vízben főzöm, és meleg vízzel leöblítem.
Kevesebb tojással is lehet tésztát gyúrni és nem csak hagyományos búzaliszttel, hanem különböző gabonák korpás lisztjeivel (tönkölyliszt, teljes kiőrlésű liszt) is készíthető finom tészta. Színes tésztákat pedig úgy készíthetünk, ha a vízbe belekeverünk egy kevés paradicsompürét, vagy pedig, sóska- vagy parajpürét, és összegyúrjuk vele.
Nagyon sokat segítenek a tésztagépek, mind a nyújtásban, mind a vágásban. Ha sokszor készítünk száraztésztát érdemes beszereznünk egyet. A tészta szó szerint tökéletes lesz, mindenütt egyforma, egyenletes, végtelenül szabályos. A tésztagépet használva csak nagyjából kinyújtom nyújtófával a tésztát, majd mehet is a gépbe. Egyre kisebbre állítom a rést, és újra meg újra átengedem rajta a tésztát. A gép minden egyenetlenséget kíméletlenül belapít, eldolgoz, és a végeredmény egy tökéletesen egyenletes, hosszú, vékony tészta. A szeletelő panelen a kissé már megszikkadt tésztalapot átengedjük. A lebbencstésztát vastagabbra hagyjuk.