1 kg sertés pecsenye, 2 vöröshagyma, 1 savanyú alma, só, őrölt feketebors, fokhagyma, őrölt kömény, csontleves alap, egész kömény, sertészsír, víz
Körethez
savanyú káposzta, 1 vöröshagyma, egész köménymag, zsír, só, cukor, 1 evőkanál rétesliszt
Knédlihez
1 kg burgonya, 2 tojás, 1 kanál tej, kb. 40 dkg rétesliszt, 3 evőkanál gríz, só
Sertéspecsenye elkészítése
A sertéshúst megsózzuk, borsozzuk, vagy őrölt köménnyel szórjuk meg, vagy szétzúzott fokhagymával dörzsöljük be, lefedett edényben egy napot állni hagyjuk a hűtőszekrényben.
Sütőedényben felolvasztott disznózsíron megpirítjuk a köménymagot, majd hozzáadjuk a megtisztított felkarikázott hagymát, az almaszeleteket, és ráhelyezzük a hűtőszekrényben pácolt sertéshúst. Alufóliával lefedjük, körülbelül háromnegyed óráig sütjük. Ha kész, eltávolítjuk az alufóliát, és a hússzeletek mindkét oldalát pirosra sütjük. A húst kiszedjük a sütőedényből, a pecsenyelevet felengedjük annyi csontlével, amennyi mártást szeretnénk.
Párolt káposzta elkészítése
A káposztát megszórjuk kevés köménymaggal, ízlés szerint sót adunk hozzá és pároljuk. Ha a káposzta megpuhult, édesítjük, és hagymás rántással besűrítjük. A rántást a következőképpen készítjük: az apróra vágott hagymát megpirítjuk zsíron, réteslisztet adunk hozzá, tovább pirítjuk, majd hozzáadjuk a párolt káposztához. A káposztát ízlés szerint édesítjük.
A knédli elkészítése
A burgonyát előző nap héjában megfőzzük, meghámozzuk, durvább reszelőn egy tálba lereszeljük. Egy kanál tejben elkevert tojást, sót adunk hozzá. A burgonyás keveréket lisztezett deszkára helyezzük, lassan adagoljuk hozzá a lisztet és a grízt, annyit, hogy a tészta ne ragadjon. A tésztából gombócokat formázunk, és sós vízben főzzük körülbelül 20 percig.
sütési hőfok: 150°C
sütési mód: alul-felül sütés
tepsi mérete: 30x20x6 cm
Így gőzöld a knédlit:
Közben tegyünk egy pároló rendszer aljába vizet kb. az 1/3-áig. Só nem kell bele.
Forraljuk fel a vizet, majd vegyük alacsonyabb hő fokozatra (villanytűzhelyen én II. fokozatra vettem vissza).
A párolóedény lyukas részét vékonyan olajozzuk ki, majd tegyük bele óvatosan az egyik cipót.
Tegyük a vízgőz fölé, és fedjük be lehetőleg domború fedővel, aminek az oldaláról lefolyik a víz, és nem az ételre esik vissza azonnal.
Nagyon fontos, hogy 20 percig ne nyúljunk a knédlihez. Egyesek szerint elég hozzá a 20 perc, Zsuzsa 30 percet írt, én tehát 25 percig hagytam a gőzben a kenyereinket.
Ha elkészült egy lapos fakanál segítségével emeljük meg két oldalról. Az olajozásnak köszönhetően nem tapad oda, könnyen kivehető.
Tegyük egy tálcára hűlni.
Utána töröljük ki a lyukas edényt, ismét olajozzuk ki, majd szintén folytassuk ennek a gőzölését is.
A friss knédliket vékonyan kenjünk át olíva olajjal, hogy ne száradjon és ráncosodjon meg a külseje.
Miután már langyosra kihűltek, könnyen szeletelhetők. A hagyományos knédlit kb. 1,5 cm vastagságúra szeletelik.