Az alapkészlet 12 olajból áll. Ezekkel az olajokkal már megelőzhetőek lesznek a mindennapos panaszok, de sok egyéb másra is alkalmazhatóak, hiszen az illóolajok rendkívül sokoldalúak.
1.Bazsalikom (ocimum basilicum):
Mire használjuk? Mentális fáradtság, hörghurut, migrén, köszvény, koncentrálóképesség hanyatlása, megfázás, asztma, ájulás, menstruációs ciklus rendben tartása, köhögés, emésztési rendellenességek, hányás, darázs- és rovarcsípés. Elsősorban mentális fáradtság esetében használatos.
Tulajdonságok: Fájdalomcsillapító, csíraölő, élénkítő, havi vérzést megindító, köptető, frissítő, rovarok ellen védő.
Figyelmeztetés:Túlzott fogyasztása lehangoltságot okozhat. Terhesség idején kerülendő, mert vetélést okozhat.
Hogyan használjuk?
néhány cseppet (4-5) zsebkendőre cseppentve inhaláljunk (szaglásszuk a zsepit) minden olyan esetben, amikor szükséges az összpontosítás. Pl.: tanulás közben, vizsgák előtt, stb.
reggeli fürdőnél -bergamottal együtt- felfrissít és energiával tölt fel (6-8 csepp, vagy mindkét olajból 4-4 csepp)
vattacsomóra cseppentve nyomjuk a rovarcsípésre, cseppentsünk néhányat nedves törülközőre, amelyet aztán tegyünk a fűtőtestre - ily módon megtisztíthatjuk a levegőt, valamit segít a megfázás és a fejfájás okozta rossz közérzet enyhítésében
2. Bergamott (citrus bergamia):
Mire használjuk? Pattanás, bőrproblémák, herpesz, feszültség, depresszió, stressz, láz, húgyhólyaggyulladás, étvágytalanság. Különösen jó depresszió ellen és bőrproblémákra.
Tulajdonságok: Csíraölő, élénkítő, vírusölő, fájdalomcsillapító, görcsoldó, frissítő.
Figyelmeztetés: Használata után kerüljük a napozást és a szoláriumot, mivel bőrfesték-problémákat okozhat.
Hogyan használjuk?
6 csepp a reggeli fürdővízbe felfrissít és feldob
masszázsolajba is keverhetjük depresszió ellen (bázisolajokról később)
néhány csepp a törülközőre, melyet a fűtőtestre terítünk, segít reggel felébredni és kitisztítani a fejet
néhány csepp az arctonikba, s megszünteti a bőrproblémákat
egy tálka meleg vízbe tegyünk néhány csepp olajat, áztassunk bele egy összehajtogatott gézdarabot , csavarjuk ki, majd borogassuk vele a problémás területet az arcon, mindezt naponta kell ismételni, míg el nem tűnnek a pattanások
3. Borókafenyő (juniperis communis)
Mire használjuk? Májproblémák, belek tisztítása, méregtelenítés, pattanás, húgyúti fertőzések, vizelethajtó, étvágyjavító, elhízás, menstruációs fájdalmak, ekcéma, pikkelysömör, fekélyek, sebek, másnaposság, reumatikus fájdalmak, cellulitisz, lassú felfogás :-))). Elsősorban másnaposság ellen, méregtelenítésre és cellulitisz ellen használatos.
Tulajdonságok: Vizelethajtó, fájdalomcsillapító, csíraölő, görcsoldó, rovarok ellen védő, frissítő, szélhajtó.
Figyelmeztetés: Terhesség és veseproblémák esetén kerülendő!
Hogyan használjuk?
6 csepp a fürdővízhez téve segít a méregtelenítésben, a folyadék-visszatartás megszüntetésében
3 csepp borókafenyő- és 3 csepp bergamottolaj a fürdővízbe téve segít kitisztítani a szervezetet és legyőzni a másnaposságérzést
pattanásos bőr esetén adjunk néhány cseppet a bőrápoló termékhez, vagy néhány cseppet egy tál gőzölgő vízhez, és használjuk, mint arcszaunát.
ekcéma és cellulitisz kezelésére 3 csepp boróka- és 3 csepp kamillaolajat higítsunk fel hordozóolajban, és kenjük be vele a problémás testrészt
4. Borsmenta (mentha piperascens):
Mire használjuk? Hányinger, puffadás, hasmenés, emésztési problémák, émelygés, fejfájás, megfázás, influenza, migrén, láz, gyulladás, izületi gyulladás, orr- és homloküreg-gyulladás, menstruációs fájdalmak, asztma, hörghurut, fáradtság, megrázkódtatás. Különösen fejfájásra, megfázásra, influenzára és tengeribetegségre.
Tulajdonságok: Vérnyomáscsökkentő, görcsoldó, frissítő, fájdalomcsillapító, csíraölő, szélhajtó, májgyulladás-csökkentő.
Figyelmeztetés: Ne használjuk közvetlen lefekvés előtt, mert zavarhat az alvásban. Túl nagy mennyiségben irritálhatja a bőrt.
Hogyan használjuk?
fejfájás esetén tegyünk 5-6 cseppet egy tál hideg vízbe, majd mártsuk bele a zsebkendőt, csavarjuk ki, majd tegyük a homlokunkra (halánték-tájékra, tarkóra - kinek hol fáj)
émelygés, hányinger leküzdésére cseppentsünk néhány cseppet zsebkendőre, és tartsuk az orrunk elé
megfázás és influenza gyógyítására helyezzünk éjszaka a fűtőtestre nedves, néhány csepp olajjal átitatott törülközőt vagy az inhalátorba csepegtessünk párat
5.Citrom (citrus limonum):
Mire használjuk? Emésztési problémák, torokfájás, bőrproblémák, izületi gyulladás, magas vérnyomás, májtisztítás, megfázás, influenza, orr- és homloküreg-gyulladás, orrvérzés, tyúkszem, fogíny-gyulladás, szemölcs. Különösen jó bőrproblémákra (pattanásos, zsíros bőr) és nagyon jó frissítő.
Tulajdonságok: Hatékony fertőtlenítő, savlekötő, vérzéscsillapító, vizelethajtó, baktériumölő, antireumatikus, hashajtó.
Figyelmeztetés: Érzékenyebb bőrűeknél bőrirritáció jelentkezhet. Használatát követően 6-8 órán át, kerüljük a napozást, ill. a szoláriumot.
Hogyan használjuk?
reggeli fürdőhöz adva pár csepp felfrissít
néhány cseppet hozzáadva a használt bőrápolási termékekhez (arctisztító, tonik, krém) kellemes illatot ad és hatékonyabbá teszi azt. A citrom megakadályozza a ráncosodást és lassítja az öregedést.
hajmosásnál néhány csepp az öblítővízbe, fényessé és illatossá teszi a hajat, és egészségesen tartja a fejbőrt
torokfájás estén 2 csepp citrom- és 2 csepp szantálfaolajat tegyünk egy pohár langyos vízbe, és ezzel öblögessünk
6. Eukaliptusz (eucalyptus globulus/citriodora).
Mire használjuk? Köhögés, hörghurut, torokfájás, orr- és homloküreg-gyulladás, reuma, bőrfertőzés, vírusos fertőzés, migrén, herpesz, szúnyogcsípés, túlerőltetett izmok, húgyúti problémák, húgyhólyaggyulladás. Különösen megfázásra és influenzára jó.
Tulajdonságok: Hatékony fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő, vírusölő, csíraölő, vérnyomáscsökkentő, köptető, antibakteriális, antireumatikus, vizelethajtó.
Figyelmeztetés: Hasonszervi megbetegedésekre szedett gyógyszerek mellett ne használjuk!
Hogyan használjuk?
megfázás, influenza, köhögés esetén egy tál, forró vízbe 5-6 csepp, és ezzel inhaláljunk
pár csepp masszázsolajba keverve hatékonyan csillapítja a reumatikus fájdalmakat és az izomlázat
a fűtőtestre helyezett nedves törülközőre cseppentsünk néhányat, hatékonyan tisztítja a levegőt (vírusölő hatása miatt), és tiszta, friss illatot kölcsönöz a szobának
adjunk egy keveset (!) a fürdővízhez, valamint néhány cseppet hordozóolajba cseppentünk, és ezzel bekenjük magunkat vékonyan, mielőtt kimennénk a szabadba, megkímélhetjük magunkat néhány esti szúnyogcsípéstől
7. Ilang-Ilang (cananga odorata):
Mire használjuk? Idegesség, magas vérnyomás, depresszió, heves szívdobogás, bőrproblémák, szexuális problémák. Különösen jó relaxáláshoz, kellemes közérzetet biztosít.
Tulajdonságok: Nemi vágyat serkentő, csíraölő, depressziócsökkentő, nyugtató.
Figyelmeztetés: Az egyik forrásanyag terhesség ideje alatt nem javasolja, a másik pedig igen.
Hogyan használjuk?
6 csepp a fürdővízbe téve relaxáló hatású
hatékony nemi vágy, serkentő 3 csepp ilang-ilang és 3 csepp szantálfaolaj masszázsolajba elkeverve (fürdővízbe is alkalmazhatjuk)
néhány csepp a rendszeresen használt bőrápoló termékhez adva, kellemes illatot és és egészséges, szép bőrt eredményez
papír zsebkendőre 1 csepp nyugtató hatású
6 csepp a masszázsolajhoz keverve (szantál nélkül!) stresszoldó és vérnyomáscsökkentő hatású
ha kellemes illatot akarunk, 4 cseppet cseppentsünk a nedves törülközőre, és rakjuk a fűtőtestre.
8. Kamilla (matricaria chaomilla):
Mire használjuk? Idegesség, gyulladás, menstruációs problémák, álmatlanság, stressz, szorongás, érzékenység, emésztési- és gyomorproblémák, ficamok, duzzadt izületek, allergiák, bőrproblémák, pattanás, pikkelysömör, ekcéma, fejfájás, migrén, szemproblémák. Különösen jó szemproblémákra, gyulladásra, gyomorbántalmakra, fájdalomcsillapításra.
Tulajdonságok: Fájdalomcsillapító, csíraölő, görcsoldó, gyulladáscsökkentő, nyugtató, gyomorerősítő, sebhegesztő, havi vérzést megindító.
Figyelmeztetés: A terhesség első 4 hónapjában kerülendő! Nem cseppenthető közvetlenül a szembe! Közvetlenül, szájon át nem fogyasztható!
Hogyan használjuk?
kötőhártya-gyulladás esetén cseppentsünk 2 cseppet egy tálka langyos vízbe, keverjük el jól, mártsuk bele a vattacsomó, csavarjuk ki, majd helyezzük a szemre
meleg borogatáskként alkalmazva enyhítést hoz a menstruációs fájdalmakra, gyomor- és hátfájásra
1 csepp a csecsemő vagy tipegő kisgyermek fürdővízébe este segít a jobb alvásban, vagy a testápolóba csöppentve 1 cseppet enyhíti a pelenka által kidörzsölt részek viszketését.
felnőttek fürdővizébe max. 3 csepp, nyugtató, relaxáló hatású, segít az elalvásban is.
9. Levendula (lavandula vera):
Mire használjuk? Égési sérülések, bőrfertőzések, vágások, sebek, pattanás, ekcéma, influenza, bőrgyulladás, hányinger, stressz, fejfájás, asztma, reuma, izületi gyulladás, húgyhólyag-gyulladás, magas vérnyomás, izomgörcs, izomfájdalmak, leégés, ájulás, allergiák, álmatlanság, légzési problémák, gyenge immunrendszer. Különösen jó stresszre, fejfájásra, vágási és égési sérülésekre, szemölcsre.
Tulajdonságok: Erős fertőtlenítő, antireumatikus, fájdalomcsillapító, vírusölő, görcsoldó, nyugtató, vérnyomáscsökkentő, sebhegesztő.
Figyelmeztetés: Túlzott használata álmatlanságot, nyugtalanságot okoz.
Hogyan használjuk?
néhány csepp a párnára segít a mély alvásban
masszázsolajhoz keverve csökkenti a stresszt és az általános fájdalmat
vattacsomóra csepegtetve (érzékenyebb bőrűek egy tálka meleg vízbe 5-6 cseppet tegyenek, és abba mártsák a vattacsomót) nagyon jó vágásokra, égésekre, csípésekre vagy horzsolásokra
néhány csepp a nedves törülközőre (4-6 csepp), amelyet aztán a fűtőtestre terítünk, megtisztítja a szoba levegőjét. A levendula illata megszüntet minden állott szagot, a betegszoba levegőjét is felfrissiti és fertőtleníti.
nemcsak törülközőre lehet csepegtetni, hanem aromalámpában is használhatjuk (ugyanúgy, mint bármely más olajat)
10. Rozmaring (rosmarinus officinalis):
Mire használjuk? Fejfájás, túlerőltetett izmok, sportsérülés, ficam, görcsök, kimerültség, hajkorpa, hajhullás, reuma, megfázás, rosszvérkeringés, alacsony vérnyomás, gyomorbántalmak, folyadék-visszatartás, köhögés, túlzott alkoholfogyasztás. Különösen jó ficamokra, sportsérülésekre, túlerőltetett izmokra, frissítőnek (nem meginni!!!)
Tulajdonságok: Antibakteriális, gombaölő, frissítő, depressziócsökkentő, görcsoldó, havi vérzést megindító, vérnyomásemelő, sebhegesztő.
Figyelmeztetés: Terhesség vagy epilepszia esetén kerülendő!!!
Hogyan használjuk?
néhány csepp hordozóolajban felhígítva, alkalmazzuk masszázsolajként túlerőltetett vagy fájó izmok, valamint reumás fájdalmak esetében
4-6 cseppet hideg borogatásként alkalmazva (egy tálka hideg vízbe tegyünk 4-6 csepp illóolajat) rándulás okozta fájdalmat, duzzanatot hatékonyan csillapítja.
hajápoló termékekbe néhány cseppet téve eltünteti a korpát
6 csepp a fürdővízbe téve vagy masszázsolajba keverve megszünteti a folyadék visszatartást
megfázás és influenzás tünetek esetén néhány cseppet forró vízbe vagy inhalátorba téve inhaláljunk.
11. Szantál (santalum album):
Mire használjuk? Pattanás, napszúrás, húgyhólyaggyulladás, torokfájás, hörghurut, gégegyulladás, húgyúti problémák, folyadék-visszatartás, bőrproblémák, pikkelysömör, ekcéma, száraz vagy berepedezett bőr, stressz, impotencia. Különösen jó bőrproblémákra, torokfájásra, húgyúti problémákra.
Tulajdonságok: Görcsoldó, nyugtató, nemi vágyat serkentő, csíraölő, köptető, vizelethajtó.
Figyelmeztetés: Ha közvetlenül a bőr kezelésére alkalmazzuk, alaposan keverjük el hordozóolajban, mert csípheti a bőrt.
Hogyan használjuk?
bőrápoló termékekhez adva növeli azok hatékonyságát
4-6 csepp egy pohár meleg vízbe cseppentve, majd ezzel öblögetve csökkenti a torokfájást
hordozóolajjal együtt masszázshoz használva relaxáló hatású
ekcéma esetében 4 cseppet hordozóolajjal hígítunk, és a problémás testfelületre kenjük ( e célra keverhetjük még borókafenyő, kamilla és levendulaolajjal is - összesen 4 csepp olaj használható!)
néhány csepp a fürdővízbe vagy a masszázsolajba serkenti a nemi vágyat (főleg, ha ilang-ilangot is keverünk hozzá)
12. Teacserje (melaleuca alternifolia):
Mire használjuk? Gombás fertőzés, vírusos és bakteriális fertőzés, megfázás, influenza, pattanás, húgyhólyaggyulladás, égési sérülés, rovarcsípés, mellkasi problémák, orr- és homloküreg-gyulladás, hajkorpa, szemölcs, az immunrendszer megerősítésére és a fertőzések legyőzésére. Különösen jó vágási sérülésekre, nemi fertőzésekre.
Tulajdonságok: Gombaölő, erős fertőtlenítő, antibiotikum, vírusölő, köptető.
Hogyan használjuk?
vattacsomóra cseppentve szorítsuk az égési sérülésekre, vágott sebekre, és rovarcsípésekre
megfázás, influenza és köhögés esetében cseppentsünk néhány cseppet az inhalátorba
6 csepp a fürdővízbe húgyúti problémák esetében
ha vattacsomóra cseppentünk, megfázás esetén kialakuló orrpirosság enyhítésére tudjuk használni
lábgomba esetén 4 csepp egy meleg lábfürdőbe, majd dörzsöljük be a lábunkat teafaolajjal dúsított hordozóolajjal.
Mindig tartsuk be:
Mindig hígítani kell az olajokat! Nem szabad tömény formájukban masszázshoz alkalmazni, mivel égetik és csípik a bőrt. Először hígítsuk bázisolajjal. Kivétel csupán a levendula és a teacserje, amelyeket tömény formában égési és vágási sérüléseknél lehet alkalmazni.
Ne fogyasszuk őket szájon keresztül, mivel a nem megfelelő olaj vagy olajmennyiség súlyos reakciókat válthat ki a szervezetben. A helytelen mennyiség hányást okozhat, irritálhatja a gyomrot, sőt egyes olajok esetében görcsöket is kiválthat.
Óvatosan bánjunk az olajokkal a terhesség alatt! Egyes olajok havi vérzést megindító hatásúak, és vetélést okozhatnak.
Ne közelítsük az olajat szemhez, mert esetleg csíphetik.
A következő olajok kellemetlen reakciókat válthatnak ki érzékeny bőrűeknél: zsálya, fahéj, szegfűszeg, gyömbér, borsmenta, bazsalikom, ánizskapor, citromfű, rozmaring, kakukkfű. Az érzékeny bőrűek is alkalmazhatják ezeket, de nagyon kis mennyiségben.
Az epilepsziában szenvedőknek kerülniük kell a következőket: ánizskapor, izsóp, rozmaring és üröm. Ezek az olajok, ha nem megfelelő mennyiségben alkalmazzák, rohamot válthat ki.
Májgyulladás, Parkinson-kór, diftéria vagy rák esetén orvos véleményét kell kérni az aromaterápiás kezelést illetően.
Homeopátiás gyógyszerek szedése esetén kerülendő: kámfor, borsmenta, fekete bors és eukaliptusz.
Gyerekek esetén csökkentsük a hígítandó anyagot 1 %-ra.
Tartsuk az olajat gyerekektől és háziállatoktól elzárt helyen.
Minden illóolaj gyúlékony, ezért nyílt láng közelében ne használjuk, aromalámpát pedig ne hagyjuk őrizetlenül!
Végezzünk bőrpróbát, ha új illóolajat próbálunk ki.
Inkább a drágább, de jó minőségű olajat vegyük meg! Amelyiken van KERMI és OETI szám, az az olaj biztonságos. A gyógyszertári készítmények is megbízhatók (és olcsóbbak is).
Egy csatos tortaformát előkészítünk. (Én két ízből készítettem, ennek megfelelően írom az arányokat.) A 4 dl hideg tejet egy magas falú keverőedénybe öntjük. Hozzáadjuk a puncso...
Elkészítési idő: 10 perc Nehézség: KönnyűElőször is készítsd el a pizzatésztát. Futtasd fel az élesztőt kb. 1 dl langyos vízben egy kevés cukorral és liszttel. Közben szitáld a lisztet és a sót egy nagy tálba. Add h...
Elkészítési idő: Nehézség: KözepesA paradicsomokat megmossuk, a tetejüket ujjnyi vastagon levágjuk, a belsejüket kivájjuk és a felét apróra kockázzuk. A csirkemellet szintén apró kockára vágjuk, a MAGGI Húsvarázzs...
Elkészítési idő: Nehézség: KönnyűA lisztből, sóból, szódabikarbónából, kefírrel lágy nem ragadós tésztát gyúrunk, elöbb 40 dkg liszttel próbáljuk, és ha kell, akkor még adunk lisztet hozzá, ha kidolgoztuk, elnyújt...
Elkészítési idő: Nehézség: Nehéz