A tésztához:
120 g tej
50 g víz
10 g friss élesztő
30 g vaj,vagy margarin
10 g cukor
330 g liszt
5 g só
Tetejére:
1 db tojás
3 ek tej
szezámmag
1. Tegyük a keverőedénybe a hozzávalókat a liszt és a só kivételével és keverjük
2 p/37°C/2-es fokozaton, majd további 4 mp/4-es fokozaton.
2. Adjuk hozzá a lisztet és a sót, keverjük 35 mp/5-ös fokozaton.
3. Dagasszuk 3p/ / fokozaton.
4. Vegyük ki a tésztát a keverőedényből, és finoman gyúrjuk át lisztezett deszkán.
5. Osszuk 6 részre, formáljunk belőle kis kerek cipókat, tegyük sütőpapírral bélelt tepsibe
és enyhe nyomással lapítsuk.
6. Vizes ecsettel kenjük át a tetejét, s szórjuk meg szezámmaggal.
7. Ezután minimum fél órát kelesszük letakarva langyos helyen. (max. egy óra)
8. Majd keverjük össze a tojást, a tejet, és kenjük át a zsemléket.
9. Előmelegített sütőben 200°C-on süssük 20-25 percig.
10. A zsemle akkor jó, amikor a teteje szép aranybarna, és a fogpiszkáló teszttel ellenőriztük, hogy nem ragad a tészta.
A lisztet variálhatjuk,de akkor bár nagyon finom,nem a klasszikus hamburger zsemle lesz belőle.
Teljeskiőrlésű lisztek,rozsliszt....
A karfiolt megtisztítom és rózsáira szedve, sós vízben megfőzöm. Még melegen kivajazott tűzálló tálba teszem, s a következő keverékkel leöntöm. Az egész tojásokat jól elhabarom a t...
Elkészítési idő: 1 óra Nehézség: Könnyű
Dagasztás után duplájára keleszteni,formázás után sütőpapíros jénaiba tenni,kis idő múlva/5-10 perc/bevágni pengével,díszíteni,saját ízlés szerint.1 órát hagyjuk a jénaiban kelni,l...
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyű
Plasztik csoki: 100 gr csoki, 2 ek. méz, 2 kk. kukorica keményítő (ez csökkenthető,vagy elhagyható), ha erősen szárad: óvatosan glicerin.
Elkészítési idő: Nehézség: Közepes