(10 literes fedeles műanyag vödörhöz.):
6 liter víz
5 kg cukor
10 dkg citromsav
1csapott fél kávéskanál borkősav, de ki is hagyható
100 db bodzavirág
1 cs (15g-os) Nátrium-bezoát kevés forró vízben feloldva
2 db citrom
2 liter vizet felmelegíteni a cukorral, citromsavval, borkősavval, addig melegíteni, míg a cukor elolvad, majd hozzáöntjük a maradék 4 l hideg vizet is. Belekarikázzuk a citromot és a bodza virágot belekeverjük. Ráöntjük a felolvasztott NA-bezonátot, 1 nap állás után leszűrjük. Ha sokáig hagyjuk állni, megkeseredik. Leszűrjük és lezárható vödörben tároljuk, vagy üvegekbe töltjük. Ebből a mennyiségből kb. egy zárható fedeles 10 literes vödörrel lesz. Az édesség mértéke függ a kristálycukor minőségétől.
Ha automatával tartósítjuk, akkor ugyanezt, tartósítószer nélkül készítjük.
A hozzávalókat turmixgépben összetörjük, majd hűtőbe tesszük, addig hűtjük, még fagyi szerű nem lesz belőle.
Elkészítési idő: 1 óra Nehézség: Könnyű
A virágokról lemosom a port, majd a többi hozzávalóval üvegbe teszem. Felöntöm vízzel és hűvös kamrában három napig hagyom állni. Leszűröm, üvegekbe töltöm és hűtőben tárolom.
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyű