75 dkg padlizsán
5 evőkanál tahini (szezámmag püré)
1 gerezd fokhagyma
2 evőkanál extra szűz olívaolaj
Pár csepp citromlé
Két csipet őrölt római kömény
Fél kávéskanál apróra vágott petrezselyem
3 levél koriander apróra vágva
Só
Az első lépés a padlizsánok sütése. Ehhez használhatsz konzervként kapható padlizsánpürét, sütheted a sütőben vagy nyílt lángon esetleg faszénen. Itt a trükk: azt az igazi, füstös ízt, amit a török étkezdékben megszoktál és amiért én személy szerint imádom a babaganust, csak a nyílt lángon vagy faszénen sütéssel érheted el. Vagy persze füstaromával, de éppen a nem természetes anyagokról beszéltem az előbb, úgyhogy azt hanyagolnám. A különböző elkészítési módok szint így járhatsz el:
Konzerv vagy üveges padlizsánpüré: összesen 30 dkg padlizsán pürére lesz szükséged a receptben megadott mennyiséghez. De nem lesz füstös íze, nem lesz az “igazi”.
Sütőben: 60-90 percre tedd be 250 fokos sütőbe egy tepsin a padlizsánt, és időnként forgasd meg. Akkor jó, ha a héja szinte megégett, az egész belseje puha. Így is hiányozni fog a füstös íz.
Nyílt lángon: egyszerűen gyújtsd be a gázt, és süsd meg rajta a három réteg alufóliába becsomagolt padlizsánokat kb. 30 perc alatt. Egy hőelosztó vaslap sokat segít, és időnként forgasd meg. Így már egészen jó füstöt ízt el tudsz érni. Angol szöveggel képeket a linkre kattintve találsz a padlizsán sütéséről gáztűzhelyen.
Faszénen: ha be tudsz álltani egy grillt bárhová, akkor ezt javaslom. Az igazi, eredeti füstös ízben így nem kell kompromisszumokat kötni. Jó erős tűzön sütheted, megforgatva és ameddig fekete nem lesz a héja, és már apró darabokban jön le.
a te sütöd a padlizsánokat, akkor várj egy kicsit, amíg kihűlnek. Utána vágd le a szárat és szedd le a héját. Egy nagyobb vágódeszkán érdemes egy kicsit hagyni lecsöpögni, esetleg egy kisebb vágódeszkával lelapítani, hogy a felesleges vizet le tudd róla önteni.
Utána egy villával törd össze apróbb darabokra. Az eredeti babaganus egyik lényegi különbsége más padlizsánkrémekhez képest, hogy nem aprítják pépesre a padlizsánt, kisebb darabokat hagynak benne. (Természetesen a konzerv padlizsánpüréből készült változat ezt sem tudja.)
Keverd el a padlizsánt a hozzávalókkal. Az ízesítés teljesen egyedi lehet, a fokhagyma, tahini és olívaolaj kivételével akár minden mást kihagyhatsz. Én úgy találtam, hogy az a negyed csipet koriander és kevés római kömény kell ahhoz, hogy az igazi, közel-keleti ízt megkapd.
*http://rantotthuswokban.bmintbalazs.com/babaganus-kozel-keleti-padlizsankrem
A humusz mellett a babaganus az egyik legismertebb közel-keleti eredetű mártogatós étel. Leginkább pitával tálalva és mártogatva fogyasztják. De pirítós kenyérre kenve is remek előétel, én így fényképeztem le. Fogyasztása előtt egy kis olívaolajjal meglocsolva a babaganus is, mint minden mediterrán étel új életre kel.
A tárolás tekintetében ebben a verzióban nincs tojás vagy bármi különösen romlandó, ezért hűtőben jó néhány napig gond nélkül tárolhatod. Ha egy kis levet enged a padlizsán, azt vagy öntsd le róla, vagy keverd át egyszer az egészet.
A felsorolt hozzávalókat együtt felteszem főni, mikor már szépen felpuhult a paprika hozzá öntöm a 1 dl balzsam ecetet, az evőkanál barna cukrot. Alaposan összefőzöm majd botmixerr...
Elkészítési idő: 1,5 óra Nehézség: KözepesForraljatok össze fél pohár tejet, mozzarellát, parmezánt, illetve 170 gramm krémsajtot (mascarpone-t), majd a nyúlós, fehér krémet oszlassátok el egyenletesen egy lapos jénai tálb...
Elkészítési idő: Nehézség: KönnyűA tojásokat keményre főzzük, majd krumplinyomón áttörjük. Belekeverjük a beáztatott, majd kinyomkodott zsemléket és az egész tojást. Ízlés szerint fűszerezzük, majd jól összegyú...
Elkészítési idő: Nehézség: KönnyűA tésztához a lisztet tálban elvegyítjük 1/2 tk sóval. Ráforgácsoljuk a hideg vajat, és kézzel morzsalékosra dolgozzuk. Hozzáadjuk a tojássárgáját és a tejfölt, majd gyorsan simára...
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyű