25 dkg (2,5 dl) tej
2,5 dkg friss élesztő
1 csipet cukor
35 dkg sima liszt
1 evőkanál olívaolaj
1 teáskanálnyi só
a kenéshez egy felvert, kisebb tojás, a szóráshoz magkeverék (szezám-, len- és tökmag keveréke)
A tejet langyosítsuk meg, oldjuk fel benne a cukrot és morzsoljuk bele az élesztőt. Hagyjuk pihenni 15 percet. Ez idő alatt az élesztő elkezd dolgozni, és felhabzik.
Adjuk hozzá a lisztet, a sót és az olíva olajat. Dagasszunk belőle puha, lágy tésztát. Ha kevés lenne a liszt, adjunk még hozzá lisztet.
A tésztát vegyük 6 egyforma részre (~11 dkg/db), és formázzunk belőle gombócokat. Melegítsük elő a sütőt 200 fokosra, az aljába tegyünk hideg vizet egy tálkában.
A gombócokból sodorjunk 40-50 centis rudakat. A rudakból formázzuk meg a zsemlét. Fogjunk a kezünkbe egy rudat, csináljunk rá egy hurkot. A hurokból kilógó véget hajtsuk vissza. Ami alul lóg ki, azt felül kell vissza fordítanunk hurokba, ami felülre került, azt alul. Akkor lett jó a fonásunk, ha öt szalag látszik a zsemlén. Tegyük a zsemlét sütőpapírra, takarjuk le, és hagyjuk pihenni 15 percet. Kenjük le a felvert tojással, szórjuk meg magkeverékkel, tegyük a forró sütőbe, és 20-25 perc alatt süssük szép pirosra.
Először a száraz hozzávalókat keverem össze, majd hozzáöntöm a vizet és az olívaolajat és jó alaposan elkeverem. Kissé olajos kézzel 8 db zsömlét formázok belőle és sütőpapírral...
Elkészítési idő: 10 perc + 1 óra Nehézség: Könnyű
A 25 dkg túrót, a 10 dkg porcukorral mixerrel kikeverjük. Ezután lassan keverés közben hozzáadjuk az 5 e.k. olajat meg az 50 ml tejet és tovább keverjük. Ha kicsit kikevertük, lass...
Elkészítési idő: 1,5 óra Nehézség: Könnyű
elkészítést kinézni dagasztott tészták sütésénél :)
Elkészítési idő: Nehézség: Nehéz