2 dl natúr folyékony szappan
1-2 dl gyógynövényes víz (az elkészítését lásd lejjebb)
1 kávéskanálnyi hordozó olaj
20-25 csepp illóolaj
Először is készítsük el a gyógynövényes teát. Forró vízbe tegyünk 1 evőkanálnyi szárított gyógynövényt, fedjük le. Hagyjuk ázni 1-2 órát, majd szűrjük le. Közben a folyékony szappanhoz adjuk hozzá az illóolajakat és a hordozó olajat, óvatosan keverjük össze. A végén adjuk hozzá a gyógynövényes infúziót és tegyük egy tégelybe. Hűtőben néhány hétig eláll. Használat előtt rázzuk össze.
Az alaprecept után nézzük, hogyan tudunk testre, azaz hajra szabott sampont készíteni.
Először is a gyógynövények lehetnek frissek vagy szárazak. Ha az előbbit használjuk, az alapreceptben megadott mennyiség minimum dupláját számoljuk.
Javasolt gyógynövények
Körömvirág, kamilla, fekete nadálytő, levendula, citrom vagy narancshéj, csalánlevél, diólevél, mezei zsurló, oregánó, útifű, rózsaszirom és/vagy a levelek, rozmaring, zsálya, kakukkfű, lila virágok és/vagy a levelek.
A kamillát hagyományosan világos hajra, a rozmaringot és a diót sötét hajra javasolják. Ha virágos illatú samponra van szükségünk, akkor használjuk bátran a rózsát, ibolyát, levendulát, illetve más virágok teáját és illóolaját.
Ha gyógynövényes sampont szeretnénk (zsíros, korpás hajra), akkor a csalán, a rozmaring, kakukkfű és az oregánó a jó megoldás, illóolaj tekintetében pedig különösen a teafa. Ezeket a gyógynövényeket a jobb hatás érdekében vegyíthetjük.
A fekete nadálytő és a körömvirág ápolja a fejbőrt, a rozmaring és a zsurló erősíti, frissíti a hajhagymákat, vagyis hajhulláskor jó szolgálatot tehetnek. A levendula enyhíti a viszketést.
Hordozó olajok
Az úgynevezett hordozó olajok nem csupán táplálják, de hidratálják is a fejbőrt, ezért érdemes a samponunkba tenni. Száraz haj esetén többet, zsíros haj esetén picit kevesebbet.
Javasolt olajok: Avokádó olaj, olívaolaj, jojobaolaj, mandulaolaj
Illóolajok
Illóolajokat nem csupán az illat miatt, hanem a bennük lévő hatóanyag miatt is érdemes használni. Minden esetben figyeljünk oda a minőségre. Használatakor legyünk különösen óvatosak, ha terhesnek vagy szoptató kismamának szánjuk a sampont. Az illóolajok kombinációinál jó, ha tudjuk: kezdőként ne keverjünk 2-3 illatnál többet egy készítménybe. Biztos siker, ha gyümölcsillat-, virágillat- vagy friss illatkompozíciókat készítünk.
Javasolt illóolajok: geránium, rozmaring, citrom, narancs, grapefruit, teafa, ylang ylang, levendula, borsmenta, rózsa.
Ideális esetben a hajmosást követi az ecetes öblítés. Egyrészt visszaállítja a haj és fejbőr PH-értékét, lágy és csillogó hajat kapunk, másrészt az esetleges sampon maradványtól is megszabadulunk.
Végezetül még egy apróság. Ne felejtsük, ezek a samponok nagyon jól bevethetők tusfürdőként is. Eddigi gondoskodásunkat semmissé teszi a forró hajszárító! Jó időtöltést, szép hajat kívánunk!
Az egészet össze kell alaposan keverni, amíg homogén lesz. Ezután minden étkezés előtt 30 perccel egy kiskanállal kell belőle fogyasztani magában, esetleg ízesítetlen gyógyteával....
Elkészítési idő: Nehézség: Közepes-5 liter langyos vizben elkeverjük a cukrot -a citromot karikára vágjuk,a citromsóval meg a bodzavirágokkal együtt beletesszük egy beföttesüvegbe -majd ráöntjük a cukros vizet...
Elkészítési idő: 25 perc Nehézség: NehézA húst egy nagy keverő tálba tesszük, hozzáadjuk az apróra vágott hagymát, zúzott fokhagymát, a tejbe áztatott és kinyomkodott zsemléket, és a két nyers tojást. Jól összekeverjük....
Elkészítési idő: 30 Nehézség: KözepesKrajeve tikvica odrežite, a tikvice prerežite popola po dužini. 2. Žlicom pažljivo izdubite meso iz tikvica da vam ostanu lađice za punjenje. 3. Izdubljeno meso tikvica nasjeck...
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyű