Sokan nem ismerik még a titkot: mitől marad szép zöld színű, és kemény az eltett uborka. Nem kell varázsszerekre gondolni, nagymamáink is így készítették, csak nekik talán annyira természetes volt ez a két összetevő, hogy nem fogták fel titkos hozzávalóként.
Hozzávalók:
2,5 kg apróbb uborka, 2 l víz, 2.5 dl ecet (20% -os), 25 dkg cukor, 1 evőkanál só, szemes fekete bors (ízlés szerint), köménymag (ízlés szerint), 5 db babérlevél, koriandermag (ízlés szerint), mustármag (ízlés szerint), fél teáskanál szódabikarbóna; a tartósításhoz fél teáskanál nátrium-benzoát, fél teáskanál borkén; az az üvegek aljára: kapor (aki szereti a fokhagyma ízét, néhány kis gerezddel tehet az ízesítő lébe)
Elkészítés:
Az alaposan megmosott uborkát szépen sorban belerakjuk az üvegekbe, közé vagy az üvegek aljára kaprot teszünk (aki nem szereti a kapor ízét, természetesen elhagyhatja), majd ráöntjük elosztva a már kihűlt ízesítő lét.
A lé elkészítése: a hozzávalókat egy fazékba tesszük és felforraljuk. Amikor felforrt a lé, elzárjuk a gázt, és belekeverjük a tartósítószereket. (A keveréket lehűtjük, és csak utána öntjük az üvegekben elkészített uborkákra.)
Az üvegekre celofánt teszünk és így csavarjuk rá a fedőt. Hideg helyre tesszük és nagyjából 1 hónap múlva már fogyasztható.
A borkéntől ropogós marad az uborka, és megőrzi eredeti színét, de nagyon óvatosan kell vele bánni. Nem szabad túlzásba vinni. A szódabikarbóna is segít az uborka szép zöld színének megtartásában.
Mossuk meg, majd tisztítsuk meg a zöldségeket és vágjuk karikára, vagy nagyobb kockákra mindet. A következőképpen tegyük a befőttesüvegbe: egy sor paradicsom, rá egy sor fokhagyma,...
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyű.
Elkészítési idő: Nehézség: KönnyűPár éve már ezt is magunknak készítjük, mert a piacon hiába mondják, hogy nem ecettel savanyítják, mégis mindig érzem benne az ecet ízét, persze nekik nincs türelmük kivárni az éré...
Elkészítési idő: Nehézség: Közepes