Családireceptkönyv.hu

Kovászos kalács


Írta:

Nehézség: Könnyű
print

Hozzávalók:


Hajnalka Török·2017. január 7.
Hozzávalók:

360g finomliszt (leszitálva)
216g kovász (60%)
135g cukor
90g tej
2 tojás sárgája
1 egész tojás
90g jó minőségű vaj (én 82%-at használok)
5g só
vaníliacukor

Elkészítés:
1. A frissen etetett kovászt, ami épp a maximumán van (körülbelül háromszorosa eredeti térfogatának) újra megetetjük így: 100g érett kovász, 60g tej, 100g finomliszt (ez kb 4-12 óra, függ a szobahőmérsékelttől és a kovásztól).
2. Időközben az egész tojást és a tojássárgát a cukorral, vaníliacukorral és a sóval egy habverővel addig kavarjuk, míg a cukor elolvad.
3. Bedagasztjuk a tésztát: egy tálba tesszük a lisztet, a kovászt, a tejet és a fennti cukros krémet, összekavarjuk őket és a tésztát addig gyúrjuk míg összeáll. Egy órát pihentetjük.
4. A szobahőmérsékletű vajat belegyúrjuk a tésztába kis adagonként. Kb 1 evőkanálnyi vajat adjunk hozzá egyszerre. A tészta nem tud ilyen nagy mennyiségű zsíradékot felszívni egyszerre, ezért kell nagyon lassan, több lépésben hozzáadni a tésztához.
5. Amikor hozzáaadtuk az egész vajat, a tésztát olajas felületen egyszer hajtogatjuk és kiolajozott dobozba tesszük. Szögletes átlátszó edény legyen, amiben jól látható, hogy mennyit kel. Fél óra múlva, amikor a tészta ellazut, csíkot húzunk a dobozra, ott ahol a tészta a legmagasabb. Ehhez fogjuk majd mérni, hogy mennyit kelt (lásd a fotót lennebb)
6. Egy órát pihentetjük szobahőmérsékleten, majd ismét hajtogatjuk. Ezt a lépést addig ismétejük, amíg sima lesz a tésztánk. (én kétszer szoktam)
7. 4-8 órát pihentetem a tésztát a hűtőben (így nem lesz savanykás a kalács)
8. Kiveszem a tésztát a hűtőből és duplájára kelesztem. Ez kb 8 óra. Semmiképp se hagyjuk tovább kelni a tésztát, mert ha túlkel sütés után ragacsos marad.
9. Kiveszem a tésztát a dobozból és előformázom. 15 perc pihentetés után kinyújtom és diós töltelékkel töltöm meg. Felcsavarom és kivajazott, kilisztezett formába teszem. Ha túl nagynak tűnik a tészta, lehet két kalácsot is készíteni belőle.
10. Letakarom a kalácsokat egy zacsival, úgy hogy legyen helye nőni. Szobahőmérsékleten ismét duplájára kelesztem. Ez is kb 8 óra. Mikor megkelt egy toját és egy kevés tej kevérkével kell lekenni, lehet egész dióval díszíteni vagy cukorral.
11. Sütés: 180 fokon 800g-os kalácsot kb 40percig szoktam sütni légkeveréses sütőben.
12. Sütés után kivesszük a formából és hűlni hagyjuk legalább 4 órát.

Kinek a kedvence ez a recept?


favorite Kedvenc receptnek jelölés Kedvenc receptem

Recept típusa:


Hideg levesek,
Beszéljétek meg főzési tapasztalataitokat
Recept ajánló
Avatar Panna cotta
Panna cotta

Elkészítési idő:
Nehézség: Könnyű
share
Avatar Piros arany krém Vali módra... tartósító nélkül
Piros arany krém Vali módra... tartósító nélkül

indet feldarabolva egy nagyobb lábosba teszem... alaposan szét főzöm... botmixerrel mixelem... jó krémessé teszem... mehet vissza a tűzre... most már tenni kell rá egy fedőt mert f...

Elkészítési idő: 3 óra
Nehézség: Könnyű
share
Avatar Aranygaluska vaníliakrémmel
Aranygaluska vaníliakrémmel

Tészta: én a tésztát kenyérsütőgéppel készítettem. Először a folyékony, majd a száraz hozzávalókat adtam hozzá. Én a 300 ml tej helyett 150 ml tej és 150 ml víz keverékét használta...

Elkészítési idő:
Nehézség: Könnyű
share
close add person Belépés recent_actors Regisztráció account_balanceASZF info Impresszum thumb_up Facebook oldalunk