Hozzávalók:
75 dkg liszt (amilyet a piskóta készítésénél használunk)
2 kávéskanál só
2 tojás
2 dl joghurt
2 dl tejben
5 dkg élesztő +1 kávéskanál cukor
25 dkg margarin
Töltelék a sóshoz:
4 virsli
kevés ketchup
mustár
Töltelék az édeshez:
bármi, ízlés szerint ( mogyorókrém, lekvár, dió, mák)
Elkészítése:
A tejben felfuttatjuk az élesztőt, és a tésztát összedolgozzuk.
Az összedolgozott tésztát nem kell külön keleszteni, a műveletek egymás után következnek.
8 gombócot készítünk, és nagyobb palacsinta nagyságúra nyújtjuk őket.
Ebből 7 „palacsintára” 1 fagyos margarint ráreszelünk, egymás tetejére rakjuk, legfelül az üres nyolcadikkal beborítjuk és vékonyra nyújtjuk, amennyire csak lehet (legalább 80 cm átmérőjűre), minél vékonyabb legyen.
32 felé vágjuk, átlósan (hosszú, egyenlő szárú háromszögek)
Tölteni lehet sósnak, de édesnek is.
Sós: 1 virslit 2x hosszába és egyszer keresztbe vágjuk = 8 kis darabka, ez elég 8 kiflinek, mindegyikbe egy darabkát teszünk, pici ketchupot, vagy mustárt nyomunk rá és óvatosan tekerjük fel, ügyelni, hogy ne menjen el ferdére a sodrás.
Édesen: lehet bármi: mogyorókrém, lekvár, dió, mák, ki mit szeret, de kevés tölteléket, mert kifolyik.
A tepsibe nem túl közel rakjuk egymáshoz, mert megkelnek. Nem kell külön keleszteni, csak addig amíg befejezzük a töltésüket és a tojással való lekenést. Nagy tepsibe 4x4 darabot raktam, hogy majd szépen megkeljenek a sütőben és ne ragadjanak össze.
Tetejét tojással megkenjük, sózzuk (ha sósan készítjük), szezámmaggal megszórjuk.
220 fokra előmelegítjük a sütőt, és 15 percig sütjük.
A sütés lényege, hogy felfelé emelkedjen, és nehogy kifolyjon a margarin.
Mérjük ki egy edénybe a lisztkeverék kivételével a többi hozzávalót, keverjük el jó alaposan egy kézi habverővel, majd adjuk hozzá a lisztet is, és gyors mozdulatokkal dolgozzuk el...
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyű
Teás tányér nagyságúra nyújtjuk, erősen lisztezett tepsiben sütjük.
Elkészítési idő: 25 perc Nehézség: Közepes
Beteszem a hozzávalókat a kenyérsütőgépbe, beindítom a dagasztóprogramot, majd 30 percig kelesztem, átteszem a kivajazott kenyérformába és tovább kelesztem, majd vízzel megspriccel...
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyű