Hozzávalók 1 püspökkenyérformához (kb. 1150g kenyér lesz)
590ml langyos víz
1 csomag friss élesztő (mindegy, hogy 42g vagy 50g)*
2 ek. (20g) méz (vegánoknak 2 púpos kk. cukor)
2 ek. olívaolaj
5 csapott ek. bolhafűmaghéj (psyllium husk, útifűmaghéj néven is ismert)
5 csapott ek. lenmagliszt/darált lenmag**
210g hántolt köles
90g kukoricaliszt
90g hajdina
170g barna rizsliszt
1 kk. só
1. A vizet egy mérőpohárban vagy egy literes edényben melegítsük meg (mikróban) az 1 ek. mézzel, majd futtassuk fel benne az élesztőt.
2. Eközben mérjük be a turmixgépbe vagy kávédarálóba (kinek mije van) előbb a kölest, és daráljuk meg, majd a hajdinát. Érdemes külön-külön, mert a hajdina nagyon hamar készen van és csak hígítaná a kölest. Utóbbit én úgy szoktam, hogy egy magasabb és egy alacsonyabb fokozatot váltogatok: az egyiken még éppen keveredik is a köles, a másik “darál”, így 2-3 perc alatt lisztes-kukoricadara-szerű lesz, úgy pont jó.
3. Az időközben felfutott élesztőhöz keverjük a 2 ek. olívaolajat, majd a lenmaglisztet és a bolhafűmaghéjat. Hagyjuk őket pár percig, hogy magukba szívják a vizet, de ne túl sokáig.
4. Közben mérjük a liszteket és a frissen darált kölest és hajdinát egy nagy keverőtálba, sózzuk.
5. Az élesztőnek adjunk enni még 1 ek. mézet, majd öntsük a keveréket a lisztekhez, nagyjából keverjük össze. Dagasztógéppel dagasszuk pár percig. A massza kicsit nedves, ragadós elsőre, de ez nem baj, mert kelés közben a lenmag és a bolhafű még vesznek fel vizet.
6. Letakarva hagyjuk kelni meleg helyen 1 órát, amíg kb. duplájára dagad. (Ha türelmetlen vagyok, forró vízzel teli tálra teszek egy tányért, arra a letakart tálat – így 40 perc is elég.)
Eddig a pontig nekem kb. 25 perc összeállítani, ha azzal kezdem, hogy előveszem a turmixgépet és megdarálom a kölest, hajdinát.
7. Ha megkelt, finoman gyúrjuk át és formázzunk belőle kerek cipót vagy tegyük sütőpapírral kibélelt püspökkenyérformába. Liszttel szórjuk meg a tetejét és kenjük meg olívaolajjal, meg is szórhatjuk ilyen-olyan magokkal. Pihentessük még 30 percet.
8. Végül süssük 200 fokos, légkeveréses sütőben 50 percig. Tegyünk egy tál vizet is a sütőbe, hogy ne száradjon ki. Élvezzük a friss kenyér illatát, amint betölti a házat. :)
9. Ha megsült, vegyük ki rácsra a formából és hagyjuk teljesen kihűlni!
A legjobb, ha este lesz kész és reggel vágjuk fel. Melegen a zselés magok miatt kicsit ragacsos lehet, de kihűlve pont jó! Nagyon szép vékony szeleteket lehet vágni belőle.
Én felszeletelem az egészet, és lezárt dobozban, a hűtőben tartom. Mielőtt eszünk, egy ősrégi melegszendvics-grillen melegítek belőle pár szeletet, és olyan, mintha frissen sült kenyeret ennénk.
Minden hozzávalót összekeverünk és gombócokat készítünk belőle. 15 perc sütési idő (magas gombócokat készítsünk és sütőpapírra helyezzük)
Elkészítési idő: Nehézség: KönnyűA kenyérsütőgép üstjébe készítettem a vaj kivételével az összes hozzávalót. Elindítottam a dagasztást, majd kb. 10 perc múlva a vajat is az üstbe öntöttem. Szép hólyagos, kissé lág...
Elkészítési idő: Nehézség: KönnyűElőkészítés A töltelék hozzávalóit apróra vágjuk, a kukoricát lecsepegtetjük, a sajtot lereszeljük. Mindezt összekeverjük a tejföllel. A gáztepsit sütőpapírral kibéleljük. A v...
Elkészítési idő: 2 óra Nehézség: KözepesMosd és hámozd meg a krumplikat majd reszeld le apró lyukú reszelőn (persze robotgéppel, ha nincs tengernyi időd). Add hozzá a sót és hagyd állni pár percig. A sós, reszelt burgon...
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyű