50 dkg liszt
3 dkg élesztő
3 dl langyos víz
1 tojás
1 teáskanál cukor
kevés só
1 tojássárgája (a kenéshez)
A langyos cukros vízben felfuttatjuk az élesztőt. A lisztet a tojással és kevés sóval egy tálba tesszük, az élesztős vizet hozzáöntjük és meggyúrjuk a tésztát. Letakarva 45 percen át kelesztjük. A tésztából golyókat formálunk, majd kikent tepsibe tesszük. Hagyjunk a zsemlék között helyet, mert sütés közben még nőnek. A felvert tojássárgájával átkenjük és még 20 percen át kelesztjük. Mikor megkelt, megszórhatjuk sóval, magvakkal, de előtte kenjük át újra tojássárgájával. A zsemléket 180 fokos sütőben nagyjából 20 perc alatt kisütjük.
A tejet meglangyosítjuk a cukorral, belemorzsoljuk az élesztőt és megszórjuk a tetejét kevés liszttel,majd hagyjuk felfutni. Az átszitált lisztben elkeverjük a sót, majd a felfuto...
Elkészítési idő: 2 óra Nehézség: Könnyű
Az első körös alapanyagokat keverjük össze, takarjuk le, majd tegyük félre langyos helyre legalább 12 órára. Az sem baj, ha hosszabb ideig nem nézünk felé, én esténként szoktam bek...
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyű