1,5 kg paradicsom (a húsosabb fajtából, pl. Lucullus)
1 kg piros paprika (kápia, paradicsom paprika)
30 dkg vörös hagyma
15 dkg zeller
3-4 cikk fokhagyma
1 evőkanál só
1 mokkás kanál bors
5 dkg mustár
15 dkg kristály cukor
1 dl 20 %-os ecet (nem helyettesíthető 2 dl 10 %-ossal, mert akkor híg lesz az állaga)
5-6 db babérlevél, ízlés szerint kevés őrölt fahéj és őrölt szegfüszeg
Egy kb 5-6 literes zománcozott edénybe beletesszük az apróra feldarabolt paradicsomot, paprikát, vöröshagymát,fokhagymát, zellert, babérleveleket és az 1 evőkanál sót. 1 óra hosszat főzzük, közben kavargatjuk, főleg az elején, míg levet nem enged. Ezután kivesszük a babérleveleket, kicsit várunk, hogy hűljön, majd botmixerrel pépesítjük. Levesszűrőn áttörjük, hogy a paradicsom héja és magja ne kerüljön bele. Az elkészült masszába belerakjuk a többi hozzávalót, majd újra a tűzre tesszük és felforraljuk. Ha felforrt, óvatosan üvegekbe szedjük és száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.
Tartósítót én nem szoktam bele tenni. Az üvegek tetejére folpack fóliát teszek és arra rakok kevés Na-Benzoátot, majd úgy kerül rájuk a tető.
A befőttet érett, de még nem puha (hámozható) szatymazi őszibarackból készítjük, ami lehet fehér, vagy sárga húsú (korábban a magvaváló fehér húsú Mariska fajtából készítették). A...
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyű
Előkészítünk kb. 15-20 db 300 ml körüli befőttes üveget, melyeket kimosunk, és szárazra törlünk. Fontos, hogy jól zárjon a tető! A paradicsomokat forró vízbe dobjuk egy fél percre...
Elkészítési idő: 35 perc Nehézség: Könnyű