Családireceptkönyv.hu

Magvas kenyér cukorbetegeknek


Írta:

Nehézség: Könnyű
print

Hozzávalók:


Öregtészta:
25 dkg BL 80 liszt
25 dkg tk liszt (graham vagy tönköly)
3 dl víz
1 tk. cukor
1 dkg élesztő
25 dkg a tk. öregtésztából
20 dkg BL 80 liszt
10 dkg tk. rozsliszt
5 dkg világos rozsliszt
15 dkg grahamliszt (vagy tk. tönkölyliszt)
1 tk. sikér
2 tk. só
2 ek. olaj
csipet aszkorbinsav
1,2 dkg élesztő
1 tk. barnacukor vagy méz
kb. 3,2-3,4 dl víz
fél tk. malátapor (elhagyható)
2 ek. pehelymix keverék (zab,-rozs,-tönköly,-búza,-rizspehely)
1-1 ek. len,- napraforgó,-szezám,-fekete szezám-,tökmag (mák)

Elkészítés:


Kenyérsütőgépbe készítem a hozzávalókat, majd elindítom a dagasztás programot. Nem kell végig vinni a húsz percet, kb. 10 perc után lekapcsolom, és magára hagyom egész éjszakára.
Kézzel is össze lehet állítani, egy nagyobb tálba mérem a hozzávalókat, alaposan összekeverem. Akkor a legjobb, ha keményebb lesz, mint a jól bedagasztott kenyértészta, mert a túlkelesztés alatt lágyulni fog.
Természetesen csak BL 80 lisztből is így készítem, majd beírom az eredeti öregtészta recepthez is.
Néhány napja kaptam Okostojástól egy zacskó malátaport. Meglátta és gondolt rám, én pedig kíváncsian ki is próbáltam. Érdekes az illata, egészen sötét a színe, emeli a kenyér rozsos ízét, színét, illetve térfogatnövelő szerepe is van, mivel vízmegkötő tulajdonsággal rendelkezik. Mivel én a rozsos, tk. ízt a lisztekkel érem el, csak nagyon keveset használok belőle. Így is jól megszínezi a kenyeret.

A magok kivételével az összes hozzávalót bekészítem a kenyérsütőgép üstjébe, elindítom a dagasztás programot. A gép végig nyitott tetővel dolgozik. A tészta ragacsosabb lesz, mint a fehérlisztes, de ez így van jól. Az utolsó 5 percben adom hozzá a magokat, amiből egy-két evőkanálnyit félreteszek a díszítéshez.Kelsztőtálban kb. egy óra alatt duplájára kelesztem.
Lisztezett felületre borítom, kilapogatom a kezemmel, két oldalról kicsit visszahajtok belőle, majd feltekerem. Sütőpapírral kibélelt formába teszem (egy nagy vagy két kicsi formában fér el). Ismét hagyom kelni, kb. egy óra alatt lesz tele a doboz. Ezalatt a sütőt előmelegítem 220 fokra.
A megkelt tésztát hosszában bemetszem egy pengével, majd alaposan lepermetezem vízzel. Megszórom a félretett magokkal, majd azokat is bőven levizezem.Gőzös sütőben sütöm 220 fokon 10 percig, majd 200 fokon még kb. 35 percig. Ha szükséges húsz perc után letakarom a tetejét egy fóliával.
Rácsra teszem hűlni.

Kinek a kedvence ez a recept?


favorite Kedvenc receptnek jelölés Kedvenc receptem

Recept típusa:


Péksütik,
Beszéljétek meg főzési tapasztalataitokat
Recept ajánló
Avatar kenyér
kenyér

6 evőkanál sót tettem bele és kicsivel több, mint 2 liter langyos vizet vett fel a liszt. Mikor az én kezeim elfáradtak a Zsuzsi dagasztotta, aztán még én is egy kicsit. Szóval...

Elkészítési idő:
Nehézség: Könnyű
share
Avatar
Írta: zsuzsi0629
Hajtogatott káposztás pogácsa
Hajtogatott káposztás pogácsa

1. A cukrot elkeverjük a langyos tejben, belemorzsoljuk az élesztőt és letakarva kb. negyed óra alatt felfuttatjuk. 2. A lisztet tálba szitáljuk, beleöntjük a felfuttatott élesz...

Elkészítési idő:
Nehézség: Könnyű
share
Avatar Krumplis kenyér
Krumplis kenyér

A burgonyát megfőzzük, majd összetörjük és hagyjuk kihűlni. A többi hozzávalóval együtt összegyúrjuk, majd letakarjuk és 30 percen keresztül hagyjuk kelni. A kenyértészta nagyjából...

Elkészítési idő:
Nehézség: Könnyű
share
close add person Belépés recent_actors Regisztráció account_balanceASZF info Impresszum thumb_up Facebook oldalunk