Az öt kiló paprikával volt egy kis munka, míg megtisztította, de ez már megint olyan mennyiség, amihez érdemes a grillt begyújtani. Szép egyenletes parazsat csináltam az egész grill alján, majd telepakoltam a grillrácsot a paprikákkal. Lefedtem a tetejével, de pár Perc múlva bele kellett néznem és voila:
A paprikákon ott gyöngyözött a füstből lecsapódott pára. Ez pedig bizony bele fog kerülni a kész savanyúba, amitől annak remek füstíze is lesz! Lelkesen gőzölgött/füstölgott a grill 20 percen át, ami egy újabb szemrevételezést jelentett:
Lehet forgatni a paprikát és adni neki 6 percet, mert már elég forró és a parázs is erősebb. Ekkor megint forgatni kellett a sületlenebbeket. A sülteket a grill szélére húztam a maradék 4 percre.
Az egészet kitettem egy tálba, amiben persze lelkesen gőzölögni kezdett, lévén -1 fok van idekinn. Van viszont egy remek légmentesen záró teteje a tálnak, amivel gyorsan be is fedtem, hogy a saját gőzében párolódjon még kicsit - akkor könnyű lesz lehúzni a héját. Felraktam a második adagot is. Az 5 kiló pont befedte a grillt kétszerre! Fél óra múlva az is megsült, ment a többire a tálba.
Itt a munka nehezét átpasszoltam a feleségemnek: a paprikát meg kell hámozni. Addig azért érdemes pihenni hagyni a saját gőzében, amíg kezelhető hőmérsékletűre lehül. A héja könnyen lehúzható, csak arra ügyelj, hogy a csumától a hegye felé húzd - úgy gyorsabb, és a veszteség is kisebb.
A lehámozott paprikákból ezután kihúzta a csumáját, kettévágta és kiterítette egy deszkára, amin hosszú késsel kikaparta az összes magot.
Kaptam hát egy nagy kupac tisztított sült paprikát saját levében. Innen ismét az én feladatom következett: jól ízesíteni, de tartósítani is kell.
Kellett hozzá:
5 dkg só
3 dkg cukor
1 dl vörösbor
1 dl balzsamecet
1 dl 20%-os ecet
4 db kis fej fokhagyma
kis marék koriandermag
kis marék mustármag
1 kis rozmaring ág
pár szem egészbors és szegfűbors.
oliva olaj a tetejére
A vörösbort és a balzsamecetet besűrítettem 4 evőkanálnyira (egész sűrű folyadék lett). Felvágtam a megroppantott fokhagymákat. A fűszereket, fokhagymát beleszórtam a mozsaramba, elkezdtem megzúzni, majd utánaöntöttem a besűrített balzsamecetet is:
Ezt a keveréket síma péppé zúztam a mozsárban, majd beleöntöttem a paprika levét és az ecetet is. Felöntöttem kb azonos mennyiségű vízzel, és alaposan elkevertem.
3 decis befőttesüvegeket készítettem elő, amibe először beleöntöttem mintegy 8 centiliternyit a fűszeres ecetből és elkezdtem a paprikákat belehelyezni az üvegbe. Hosszában széttépkedtem a művelet során keskenyebb csíkokra - így enni is könnyebb lesz, meg berakni is. Folyamatosan kutyultam az üvegben, ahogy töltöttem, hogy mindenütt érje a salátalé. Az üvegek tetejére egy-két evőkanálnyi olivát öntöttem, hogy elzárjam a levegőtől - nomeg jó lesz az majd, amikor esszük a paprikát.
Mikróban felmelegítettem, de csak úgy 50 fok körülre, majd lezártam és felcimkéztem az üvegeket, amelyek a kamrában várják az alkalmat a fogyasztáshoz.
Egy hét várakozás után meóztunk egy üveggel. Jó lett :)
A paprikákat mossuk meg alaposan, majd vágjuk karikákra. Mi benne hagytuk a csumát a magokkal, hiszen erős paprikáról van szó, és annak az ereje pont a magokban van. Persze, akit z...
Elkészítési idő: Nehézség: Közepes• A megtisztított zöldségeket vékonyan felszeleteljük. Az uborkát nem kell megpucolni, csak egyszerűen uborkaszeletelőn le kell gyalulni. Ha igazán mutatós üvegeket szeretn...
Elkészítési idő: Nehézség: KönnyűDe aki nem szereti a répát, zöldséget benne akkor tehet bele káposztát, vagy paprikát helyette. Bors, mustármag, koriander, babérlevél, 6 dl 10% ecet, 10 dkg só, 30 dkg cukor, 1...
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyű