Ha csapadékosabb az időjárás, az esti öntözéssel kedvezünk a gombás fertőzéseknek és a csigáknak is kiváló feltételeket teremtünk. Ilyenkor reggel, napközben, délután öntözzünk, hogy a levelek mihamarabb megszáradjanak.
- amikor az igazi nyár beköszönt, már kedvezőbb az esti öntözés, mert a reggeli illetve napközbeni locsoláskor a növényeknek rövidebb idő áll rendelkezésükre, hogy a nedvességet hasznosítsák.
A növényenkénti vízigény:
Káposztafélék
A palántázást követően a begyökeresedésig nagy a vízigényük. Ezt követően a termesztési időszakban 3-4 alkalommal elegendő öntözni. Ezeket akkorra időzítsük, amikor az időjárás csapadékban szegény, és a szárazság miatt a páratartalom is alacsony, hiszen ekkor van a leginkább szüksége a növénynek vízpótlásra. A sorok közötti barázdás öntözés hatékonyabb a káposztánál, mint az esőztető, hiszen a fejet kívülről lazán takaró levelek, főleg már a tenyészidő közepe után sok vizet elterelnek a talajtól.
Gyökérzöldségek
Vetéskor nagyon fontos a kiegyenlített vízellátás, mert sekélyen kell vetni magjaikat, és ebben a zónában sokkal hamarabb szárad ki a talaj. A kezdeti lombfejlődés ideje alatt 2-3, míg augusztusban, amikor a gyökérfejlődés dominál, újra 1-2 alkalommal öntözzük a gyökérzöldségeket szárazság esetén.
Paradicsom, paprika
Utóbbi jóval vízigényesebb, a teljes vegetációs idő alatt. Már kis mértékű vízhiányt is lankadással jelez. Paradicsomnál a virágzás és a termésnövekedés idején kell vízutánpótlásról gondoskodnunk, paprikánál szárazság esetén az egész tenyészidőben, bármikor szükség lehet öntözésre.
Uborka és tökfélék
Az uborka az egyik legvízigényesebb zöldségnövényünk, de a tökfélék terméshozama is megnő, ha nem kell szárazsággal küszködniük. E növények gyökerei főként a talaj felsőbb rétegét hálózzák be, ezért a gyakoribb kis vízadagos öntözés a célravezetőbb esetükben.
Zöldbab, borsó
A kelésen ilyenkorra már rég túl vagyunk, ezért az öntözés a termésfejlődés időszakában, a borsónál május végén szükséges.
Hagymafélék
Sekélyen gyökerező növényekről lévén szó a tenyészidő elején a gyakori kisebb vízadagos öntözés a leghatékonyabb. Ezt esőztető módszerrel is megoldhatjuk, mivel a leveleikről lepereg a víz, így az öntözésből adódóan nem kell növényvédelmi problémákra számítanunk.
Gyümölcsfák
A virágzás és terméskötődés idején még nem jellemző, hogy nagy szárazság lenne, ám a termés növekedésekor megnövekszik a vízigényük, majd éréskor újra csökken a vízigény. Ha termésnövekedéskor nem kap elég vizet a növény, akkor a gyümölcsök egy része lehullhat, míg ha éréskor túlöntözzük, akkor a gyümölcsök érése jobb esetben kicsit késik, rosszabb esetben megrepedhetnek a túl sok víztől.
A darált húsból golyókat gyúrunk. Ezeknek a közepébe nyomkodunk mozarella sajtot. Megforgatjuk a tojásban, lisztben, zsemlemorzsában a golyókat. Ezeket szépen kisütjük serpenyőbe...
Elkészítési idő: Nehézség: KönnyűA kézmeleg vízben keverd el a cukrot és az olívaolajat, és morzsold bele az élesztőt. Hagyd néhány percig felfutni. A lisztet és a sót szitáld egy nagyobb munkapultra vagy edénybe...
Elkészítési idő: 30 perc Nehézség: NehézA megtisztított, csíkokra vágott húst serpenyőben, felforrósított olajon fehéredésig pirítjuk, majd hozzáadjuk a felcsíkozott gombát. Ízesítjük sóval, borssal, és addig pároljuk, a...
Elkészítési idő: Nehézség: KönnyűA burgonyát nyersen megtisztítjuk, megmossuk, lecsepegtetjük, és lereszeljük. A reszelt burgonyához adjuk a tojásokat, a lisztet, megsózzuk, borsozzuk, és jól összekeverjük. Serp...
Elkészítési idő: kb 1 óra Nehézség: Könnyű