50 dkg finomliszt
1 tojás
140 g joghurt
3 ek. olaj
1,5 tk. só
1 ek. cukor
kb. 1,8 dl víz
2 dkg élesztő
+ 1 tojás a lekenéshez
szezámmag, fekete szezámmag
Töltelékhez:
sonka
tejföl
mustár
erős pista
só, bors
reszelt sajt
hagyma
A töltelékhez ledaráljuk a sonkát, adunk hozzá kevés tejfölt, mustárt, sót, borsot, finomra aprított hagymát, reszelt sajtot.
A tésztához a szokásos módon a kenyérsütőgép üstjébe vagy dagasztógép táljába készítjük az összes hozzávalót és a kenyértésztánál kissé lágyabb, de nem ragacsos tésztát dagasztunk. Kelesztőtálban duplájára kelesztjük.
Ezután enyhén lisztezett felületre borítjuk, négy egyenlő részre vágjuk.
Az egyik tésztát kb. 2-3 mm vastag kör alakra nyújtjuk, majd egy sütőpapírral bélelt sütőlemezre tesszük.
Megkenjük a töltelékkel:
Kinyújtjuk a következő lapot és befedjük vele a tölteléket.
Egy poharat lisztbe mártunk, majd a tészta közepét megnyomjuk vele, de ügyeljünk, hogy ne szakítsa át a tésztát. Ez lesz a napraforgó közepe.
Egy pizzavágóval felcsíkozzuk a tésztát:
Majd minden csíkot tetszés szerint kétszer vagy háromszor megtekerünk:
Kb. 30 percig hagyjuk pihenni, majd egész felvert tojással lekenjük. A közepét megszórjuk szezámmaggal, mákkal, vagy fekete szezámmal, napraforgóval, stb.. Majd 180 fokra előmelegített sütőben 15 perc alatt szép pirosra sütjük.
El tudom képzelni akár fokhagymás vajjal lekenve és sajttal megszórva, gyönyörű lenne a szélén ropogósra sült sajt. A kolbászos töltelék is jól hangzik, alá kennék valami sajtkrémet, mascarponét. Vagy aszalt paradicsomos-olajbogyós-chilis pesztóval, vagy csak a hagyományos bazsalikomos pesztóval....végtelen lehetőség.
Fantasztikus lehet édes töltelékkel is. Ahhoz is ezt a tésztát használnám, de a sóból csak 1 tk. a cukorból viszont 2-3 ek. mehet bele abban az esetben.
Recept eredete: Limara péksége
A psylliumot a vízben elkeverjük. A hozzávalókat tálba mérjük. Hozzáadjuk a zselés állagúvá vált psylliumos vizet is. Összekeverjük, és jól kidolgozzuk. A tésztát 8 részre osztjuk....
Elkészítési idő: 55perc Nehézség: Könnyű
Az élesztőt pici cukros tejben felfuttatjuk. A lisztet átszitáljuk, hozzáadjuk a sót, majd a lágy vajjal és felfuttatott élszetővel összedolgozzuk, hogy egységes tésztát kapjunk....
Elkészítési idő: 2 óra Nehézség: Könnyű
A vajat nem kell megolvasztani, a hűtőből kivéve apró kockákra vágva tettem a többi hozzávalóval együtt a kenyérsütőgép üstjébe. Dagasztó programon 20 perc alatt közepesen kemény t...
Elkészítési idő: Nehézség: Nehéz