Hozzávalók 1 püspökkenyérformához (kb. 1150g kenyér lesz)
590ml langyos víz
1 csomag friss élesztő (mindegy, hogy 42g vagy 50g)*
2 ek. (20g) méz (vegánoknak 2 púpos kk. cukor)
2 ek. olívaolaj
5 csapott ek. bolhafűmaghéj (psyllium husk, útifűmaghéj néven is ismert)
5 csapott ek. lenmagliszt/darált lenmag**
210g hántolt köles
90g kukoricaliszt
90g hajdina
170g barna rizsliszt
1 kk. só
1. A vizet egy mérőpohárban vagy egy literes edényben melegítsük meg (mikróban) az 1 ek. mézzel, majd futtassuk fel benne az élesztőt.
2. Eközben mérjük be a turmixgépbe vagy kávédarálóba (kinek mije van) előbb a kölest, és daráljuk meg, majd a hajdinát. Érdemes külön-külön, mert a hajdina nagyon hamar készen van és csak hígítaná a kölest. Utóbbit én úgy szoktam, hogy egy magasabb és egy alacsonyabb fokozatot váltogatok: az egyiken még éppen keveredik is a köles, a másik “darál”, így 2-3 perc alatt lisztes-kukoricadara-szerű lesz, úgy pont jó.
3. Az időközben felfutott élesztőhöz keverjük a 2 ek. olívaolajat, majd a lenmaglisztet és a bolhafűmaghéjat. Hagyjuk őket pár percig, hogy magukba szívják a vizet, de ne túl sokáig.
4. Közben mérjük a liszteket és a frissen darált kölest és hajdinát egy nagy keverőtálba, sózzuk.
5. Az élesztőnek adjunk enni még 1 ek. mézet, majd öntsük a keveréket a lisztekhez, nagyjából keverjük össze. Dagasztógéppel dagasszuk pár percig. A massza kicsit nedves, ragadós elsőre, de ez nem baj, mert kelés közben a lenmag és a bolhafű még vesznek fel vizet.
6. Letakarva hagyjuk kelni meleg helyen 1 órát, amíg kb. duplájára dagad. (Ha türelmetlen vagyok, forró vízzel teli tálra teszek egy tányért, arra a letakart tálat – így 40 perc is elég.)
Eddig a pontig nekem kb. 25 perc összeállítani, ha azzal kezdem, hogy előveszem a turmixgépet és megdarálom a kölest, hajdinát
7. Ha megkelt, finoman gyúrjuk át és formázzunk belőle kerek cipót vagy tegyük sütőpapírral kibélelt püspökkenyérformába. Liszttel szórjuk meg a tetejét és kenjük meg olívaolajjal, meg is szórhatjuk ilyen-olyan magokkal. Pihentessük még 30 percet.
8. Végül süssük 200 fokos, légkeveréses sütőben 50 percig. Tegyünk egy tál vizet is a sütőbe, hogy ne száradjon ki. Élvezzük a friss kenyér illatát, amint betölti a házat.
Ha élesztő nélkül szeretnéd elkészíteni: egyik kedves olvasóm, Zita szerint 1 kk. sütőport és 1 kk. szódabikarbónát keverj hozzá a lisztekhez, majd utána menjen bele a víz, stb. Ebben az esetben a sütőbe sem kell vizet tenni.
**Ha nem ehetsz lenmagot, helyettesítsd kb. 3ek. bolhafűmaghéjjal vagy darált chia maggal. Mivel ~1000Ft/100g, én így próbálok spórolni vele. Ennek a receptnek a bolhafűmag a lelke, nem lehet kihagyni!
1150g kenyerem lett ebből az adagból, az össz szénhidrát-tartalmat 406g-nak számoltam a méz nélkül, mert azt az élesztő úgyis megeszi, de egyébként azzal együtt lenne 420g. Így 35g CH/100g a kenyerünk szénhidrát-tartalma, ami hasonló a jó minőségű, teljes kiőrlésű kenyerekéhez. A kenyér energia tartalma 222,4 kcal/100g egyik kedves olvasóm számítása szerint. Mivel teljes kiőrlésű lisztekből készül, és a rosttartalmát még megturbózzuk lenmagliszttel és bolhafűmaghéjjal, ez biztosan illik egy alacsony glikémiás indexű diétába. Bár elég sűrű, így a 10g CH-nak megfelelő szelet kb. 0,5cm vastag, de nagyon laktató, így igazából elég.
Az élesztőt ne, futtassuk,hanem csak langyos tejbe eláztassuk kevés cukorral.A többi hozzávalóval jól kidolgozzuk,gyorsan de alaposan.Hüvös helyen pihentessük 15-20 percet. A tész...
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyű1 dl langyos tejben ( tegyünk bele 1 csipet cukrot) felfuttatjuk az élesztőt, majd egy tálban összekeverjük a tészta hozzávalóival, a maradék langyos tejjel bedagasszuk. Konyhar...
Elkészítési idő: 1 ora Nehézség: KönnyűA hozzávalókat összegyúrjuk, egy kiolajozott kenyérsütőformába (az enyém kb. 30x10 cm-es) helyezzük, és legalább 1 órát meleg, huzatmentes helyen kelesztjük. Előmelegítjük a sütőt...
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyű