1,6 kg szarvas hús, 6 dl félédes vörösbor, egy nagy fej vöröshagyma, 4-5 gerezd fokhagyma, 6-8 szem borókabogyó, 1 kávéskanál rozmaring, 1 mokkáskanál tárkony és kakukkfű, 4-5 levél babérlevél
Jó kifagyasztott 1,6 kg szarvas húsból készült. A húst a vastag hártyáktól megtisztítottam és nem túl nagy kockákra vágtam ( 5 x 5 cm ).
Vörösboros páclevet készítettem:
6 dl félédes vörösborba vágtam cikkekre egy nagy fej vöröshagymát, 4-5 gerezd fokhagymát félbevágva, 6-8 szem borókabogyót, 1 kávéskanál rozmaringot, 1 mokkáskanál tárkonyt és kakukkfüvet, 4-5 levél babérlevelet. Felforraltam, de nem főztem és hagytam kihűlni.
Amikor langyosra hűlt beletettem a kockázott szarvas húst. Lefedtem és másnapig a hűtőben tároltam.
Másnap az aszalt vargánya gombát beáztattam. A húsról leszűrtem a páclevet és félre tettem.
Pörkölt alapot készítettem:
Mangalicazsíron apróra vágott vöröshagymát és tv paprikát dinszteltem. A tűzről levéve fűszerpaprikát adtam hozzá és a húst rátettem. Jól elkevertem és felöntöttem annyi borral, ami szűken ellepte. Lassú tűzön hagytam, hogy puhuljon a hús, néha megkavargatva. Ha közben úgy érezzük, nem elég nedves a hús, akkor a leszűrt pácléből mindig csak keveset önthetünk alá. 3 óra elteltével, amikor már majdnem puha volt a hús, hozzáadtam az áztató vízből kinyomkodott vargányát. Ekkor sóztam, borsoztam és kóstolást követően utána fűszereztem ízlésünknek megfelelően. Még 1 órát hagytam puhulni, nekem ennyi idő kellett, hogy finom omlóssá, puhává váljon a hús.
Puliszka volt a körete:
Ehhez 5 dl vizet, 1 kávéskanál sóval felforraltam és állandó kevergetés mellett fokozatosan hozzáadtam 20 dkg kukoricalisztet. Addig főztem, amíg az edény falától el nem vált, besűrűsödött. Akkor a tűzről levéve hozzáadtam 2 dkg vajat és alaposan kikavartam. Én szilikon formába simítottam és abba hagytam kihűlni. Utána szeletekre vágtam és pörkölttel tálaltam.
De lehet kanállal halmokat is készíteni belőle.
Áfonyaszósz:
2,5 dl áfonyadzsemet elkevertem 3 evőkanál sűrített paradicsommal, 2 evőkanál vörösborral, 1 evőkanál mézzel, csipetnyi bazsalikommal és sóval. Lassú tűzön összeforraltam. A vadhúshoz remek volt.
húst alaposan megmossuk, majd vékonyra felszeleteljük. A szeleteknek mindkét oldalát kevés olajon átsütjük, majd kiszedjük egy tálra. Az olajon az apróra vágott vöröshagymát megpi...
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyű
A vaddisznóhúst leforrázzuk, megmossuk, kockákra vágjuk. Zsírban finomra vágott megtisztított vöröshagymát pirítunk, rátesszük a húst, sózzuk, fedő alatt pároljuk. A kevés vizet ö...
Elkészítési idő: 1,5 óra Nehézség: Könnyű
A babot előző éjszaka beáztatjuk. A húst 2,5 cm-es darabokra kockázzuk. Olajon megdinszteljük a felaprított hagymát. Beletesszük a húst, lepirítjuk, majd hozzáadjuk az őrölt paprik...
Elkészítési idő: 2 óra Nehézség: Közepes