Családireceptkönyv.hu

Karácsony 🎄

Eredeti bolognai szósz


Írta:

Nehézség: Nehéz
print

Hozzávalók:


A bolognai szósz tekintetében sok félreértés lehet, vajon eredeti vagy nem eredeti a recept? Bolognai spagettit ugyanis szerintem mindenki evett, vagy legalábbis azt hitte. Azok a paradicsomos szószok, amiket a világ legkülönbözőbb részein ezzel a névvel illetnek ugyanis sokszor köszönő viszonyban sincsenek az eredeti, bolognai változattal.

Talán meglepő, de az eredeti bolognai szósz receptjében arányait tekintve kevés paradicsom van, összetéveszthetetlen ízét a szalonna-sertéshús-marhahús hármasa és a vörösbor utánozhatatlan aromája biztosítja. Amire pedig az ember nem gondol, az igazi bolognai szószban a són és a borson kívül semmilyen fűszer sincs, viszont van benne, ki nem találnád, tej.



Elkészítés:



Az eredeti bolognai szósz elkészítéséhez először egy konyhai turmixgép vagy aprítógép segítségével aprítsd fel a répát, hagymát és zellert egészen apró, pürészerű állagúra. Ha nincs ilyen géped, akkor apró lyukú reszelőn reszeld a zöldségeket.

Hagyma, répa, halványító zeller
Szintén aprítsd fel, vagy daráld le ha van húsdarálód a szalonnát. Ha nem elég éles az aprítógéped kése vagy kicsi a teljesítménye, akkor ez gondot okozhat. Ilyenkor előtte késsel apró, fél cm-es kockákra vágd föl a szalonnát, és úgy tedd a gépbe. Aprító- vagy daráló gépezetek hiányában próbáld meg nagyon apróra vágni, vagy esetleg a henteseddel ledaráltatni.

Darált húsos szalonna
Olvaszd fel a vajat az olajban, és erős tűzön párold meg benne a zöldségkeveréket kb. 15 percig, amíg minden leve elfő.

Olíva olaj és vaj


Párold meg a zöldségeket a zsíradékon
Tedd bele a szalonnát és a darált húsokat. Keverd el és közepes lángon, fedő nélkül párold 30 percig, amíg zsírjára nem sül.

Tedd bele a szalonnát


Tedd bele a darált húsokat is


Süsd zsírjára
Öntsd föl a borral, és párold kb. 5 percig.

Párold a borral 5 percig
Keverd bele a paradicsomot. Ezt kétféleképpen teheted. Ha sűrített paradicsomot használsz, ahogy a hozzávalóknál írtam, akkor hígítsd előbb az alaplével, úgy öntsd a bolognai szószba. Ha konzerv paradicsomot, akkor öntsd bele magában, ilyenkor nem kell hozzá alaplé. Ehhez a mennyiséghez a fent megadott sűrített paradicsom és alaplé 300 g konzerv paradicsommal helyettesíthető. Sózd, borsozd ízlés szerint.

Tedd bele a paradicsomot
Főzd a bolognai szószt másfél órán keresztül enyhe-közepes lángon, időnként megkeverve. Az elpárolgott folyadékot közben pótold, vízzel vagy alaplével.

Főzd másfél órát
A vége felé apránként öntsd bele a tejet. Ezzel elég egyszer felforralnod. Fontos, hogy zsíros tejet használj, sok receptben egyenesen főzőtejszínt írnak. Én 1:4 arányban tejszínt és teljes tejet teszek bele.

Végül a tejjel főzd készre
Bolognai szósz felhasználása

A bolognai szósz az olasz tészták kitűnő kísérője. Egyrészt a klasszikus bolognai spagetti kelléke, ahol a kifőtt spagetti tésztához adják és megszórják némi parmezán sajttal. Én javaslom kipróbálni pennével is, azzal a tésztafajtával, amit különösen ajánlanak a darabosabb szószokhoz. (Olasz tésztákról írt bejegyzésem itt olvashatod.) A bolognai szósz nem utolsó felhasználási módja a bolognai lasagna, én is ehhez készítettem most, így várható ennek a receptnek a megjelenése is. Update: az eredeti bolognai szósz receptjének publikálása óta elkészült a bolongai lasagne recept is!

Mivel az eredeti bolognai szósz esetében nem egy pár perc alatt összedobható ételről van szó, ezért javaslom, hogy mindig nagyobb mennyiséget készíts. Én pl. a fenti képeken az itt megadott négyszeresét főztem. Könnyen eltartható műanyag dobozban a mélyhűtőben, és onnantól már pár perc alatt az asztalra varázsolható pl. az ízletes bolognai spagetti.

Egyébként az olaszok is így tárolják. Nagy mennyiségben lefőzik, és a mélyhűtőből mindig elővesznek egy adagot, amikor éppen ezt szeretnének vacsorára. Persze szigorúan csak kis adagot, mert ugye ők a tésztát még otthon is csak előételként eszik. Így ez a mennyiség akár egy tíztagú olasz család vacsorájához is megteszi.

Trükkök, tippek, praktikák:



Bolognai szósz változatok

A bolognai szószt is sokféleképpen lehet elkészíteni, mint szinte bármelyik ételt, de a hagyományos receptek többségével ellentétben az Olasz Főzőakadémia (Academia Italiana della Cucina) 1982-ben megalkotta a hivatalos receptjét is. Ezt én nem találtam meg az interneten, de ha a mennyiségek nem is pontosan az itt megadottak, a hozzávalók tekintetében nem lehet eltérés.

Magyar konyhában talán a pancetta és a szárzeller lehet ritka hozzávaló. Az előbbi nyugodtan helyettesíthető valamilyen jobb minőségű, húsos szalonnával (ha hasaalja szalonna, akkor tulajdonképpen pancettáról beszélünk a fűszerezéstől eltekintve), míg az utóbbi, a szárzeller a nálunk inkább használt zellergumóval. Én a gumót nem darálnám bele a bolognai szószba, hanem nagyobb darabban főzném, és a végén kivenném. De ha az igazi, bolognai ízt akarod megízlelni, akkor javaslom egy jobb zöldségesnél vagy egy nagyobb hipermarketben a szárzeller beszerzését.

Amit viszont nem cserélnék semmi másra, az igazi ízhez elengedhetetlen szalonna-sertéshús-marhahús hármast, ami nélkül csak gyenge utánzat lesz a bolognai szósz. Megpróbálható csak az egyik fajta húsból is, és persze úgy is finom lesz, de ez a trió és a zöldségek együtt adják neki az utánozhatatlan zamatot.

Főzd meg, próbáld ki te is az eredeti bolognai szósz receptet!
Jó étvágyat hozzá!

Eredeti bolognai szósz

Kinek a kedvence ez a recept?


favorite Kedvenc receptnek jelölés Kedvenc receptem

Recept típusa:


Szószok,
Beszéljétek meg főzési tapasztalataitokat
Recept ajánló
Avatar
Írta: Zsuzsa
Házi majonéz
Házi majonéz

A tökéletes házi majonéz készítése ott kezdődik, hogy minden hozzávalót lehűtünk. Enélkül is sikerül ugyan, és persze kicsit furán néz ki, amikor az üveg olajat bedobom a hűtőbe,...

Elkészítési idő:
Nehézség: Könnyű
share
Avatar
Írta: Kriszta
Majonéz házilag
Majonéz házilag

A tökéletes házi majonéz készítése ott kezdődik, hogy minden hozzávalót lehűtünk. Enélkül is sikerül ugyan, és persze kicsit furán néz ki, amikor az üveg olajat bedobom a hűtőbe, d...

Elkészítési idő:
Nehézség: Könnyű
share
Avatar
Írta: Veres Gabi
Padlizsánkrém 1.
Padlizsánkrém 1.

A padlizsánt, a hagymát és a fokhagymát felkockázzuk és kevés olajon addig pirítjuk, amíg megpuhul a padlizsán. Amikor a padlizsán jól összeesett, beletesszük a kockára vágott pa...

Elkészítési idő:
Nehézség: Könnyű
share
Majonéz
Majonéz

Egy tojássárgáját tálba teszünk, villával elkeverjük. Szinte cseppenként adagoljuk hozzá az olajat, minden cseppet alaposan elkeverünk és csak akkor öntjük a következőt, amikor má...

Elkészítési idő:
Nehézség: Könnyű
share
close add person Belépés recent_actors Regisztráció account_balanceASZF info Impresszum thumb_up Facebook oldalunk