1/2 kg liszt
1 tojás
pici só
1 evőkanál olaj
5-6 dkg vaj/margarin/
2.5 dkg élesztő
3 evőkanál cukor
3 dl tej /amennyi szükséges/
A túróhoz:
½ kg túró
pici só
1 tojás
1 evőkanál tejföl
2 evőkanál gríz
reszelt citromhéj
5-6 evőkanál cukor /akinek kevés, még tehet bele/
mazsola /aki nem szereti, elhagyható/
esetleg vaníliás cukor vagy néhány csepp aroma
Az élesztőt a cukorral és kb 1 dl tejjel felfuttatom. Egy tálba öntöm a lisztet, a közepébe egy mélyedést csinálok, abba beleütöm a tojásokat, hozzáadom az olajat, a sót, a vajat majd az előzőleg felfuttatott élesztőt. Összegyúrom és a többi /langyos/ tej hozzáadásával dagasztani kezdem. Alaposan meg kell dagasztani /20-30 perc/, akkor jó, ha már nem ragad se a kézre, se az edény falára. Ha túlzottan ragadna, adok még hozzá lisztet, ha túl keménynek tűnne, akkor tejjel lazítom. Ha kész a dagasztás, picit megemelem, szórok alá lisztet a tálba, majd visszahelyezem és enyhén a tetejét is megszórom liszttel, majd letakarom és meleg/langyos helyen legalább 1 órát kelni hagyom. Ha már szinte a kétszeresére nőtt, kiborítom a deszkára és kétfelé osztom. Egyenként ismét átgyúrom és kinyújtom a tésztát. A túróshoz kb 8x8 centis kockákra vágom és mindegyik közepére helyezek egy halmot a túróból, majd átlósan a sarkakat egymásra hajtom. Sütőpapírral bélelt tepsibe helyezem, úgy hogy ne túl közel legyenek egymáshoz, mert még nőni fognak. 2 tepsi kell hozzá.
Ha elkészült porcukorral megszórom és tálalom.
Kekszet összetörni vajjal keverni. Minden mást összekeverni egybe a zselatint a végén forró vízben feloldani, hozzáönteni.
Elkészítési idő: 1 óra Nehézség: Könnyű
A túrót a tojássárgájával kikeverjük, hozzáadjuk az édesítőszert, a citromhéjat, majd a búzadarát és a zabhelyet. Ezután a habbá vert tojásfehérjét hozzákeverjük. Kb. 1 óráig hi...
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyű