1 kg. finomliszt,
50 g élesztő,
1 dl langyos tej,
1 kávéskanál cukor,
5 dl tej,
1 evőkanál cukor,
1 evőkanál só,
10 dkg vaj,
1 evőkanál házi zsír,
1 felvert tojás (a lekenéshez),
köménymag vagy sajt a tetejére,
1 kg finomliszt szitálva, 50 g élesztőt 1 dl langyos tejben 1 kávés kanál cukorral, 15 percig felfuttatunk, tetejét liszttel megszórjuk, így kovászosabb lesz.
Fél liter tejet megmelegítünk, 1 evőkanál cukrot, 1 evőkanál sót és 10 dkg. vajat teszünk a tejbe, kavargatjuk míg elolvad, forró ne legyen.
Összeállítjuk a tésztát, én még tettem bele egy kanál házi zsírt is, jól kidolgozzuk. Fél óráig kelesztjük. Formázzuk kifli alakúra, háromszöget vágunk a tésztából, nyújtjuk, húzogatjuk és kifli alakúra sodorjuk.
Ebből az adagból van 2 gáztepsi kifli. Még lehet úgy is, hogy a tésztát mikor megkelt 4 egyenlő cipóra vágjuk, a cipókat külön-külön kerekre kinyújtjuk, 2-be, majd 4, 6, 8 háromszögbe vágjuk, így egyenlőek lesznek a kiflik. A második tepsit már így csináltam és sokkal szaporább, és egyenlőek lettek.
A tepsibe sütőpapírt teszünk, a kifliket 1 felvert tojással lekenjük, megszórjuk köménymaggal, szezámmaggal, gyengén sóval meghintjük, reszelt sajtot is lehet rá szórni, 20-30 percig pihentetjük.
Előmelegített sütőben 200 fokon ropogósra sütjük.
A cukrot elkeverjük a 2 tojás sárgájával,hozzáadjuk a jogurtot,olajat és hozzákeverjük a lisztet és a sütőport.Jól elkavarjuk hogy síma masza legyen és hozzáadjuk a 2 tojásfehérjét...
Elkészítési idő: Nehézség: Közepes
kétszer 40 percig kelesztem, a második végénél begyújtottam a sütőt.. 250 fokra tettem..megformázom a veknit…én úgy szoktam, hogy kilapogatom..jobbról behajtom a közepéig majd balr...
Elkészítési idő: Nehézség: Nehéz