Hozzávalók:
ebből az adagból 16, boltinál picivel kisebb krémest kapunk
Vajas (leveles) tészta:
25 dkg liszt
1,5 dl víz
0,5 dkg ecet (10 %-os)
0,5 dkg só
25 dkg margarin
Krémes krém:
7 dl tej
9 dkg vaníliás pudingpor
20 dkg kristálycukor
4 tojás
vaníliás cukor
Habos réteg:
4-5 dl habtejszín (növényit, ami jól tart)
Tetejére:
kávés fondant
Tészta:
Kezdjük azzal, hogy elkészítjük a margarint. Ha nincs leveles margarinunk, amit húzó margarinnak is hívnak és általában nagy tételben lehet kapni (szóval kis háztartásokban nem hiszem, hogy megtalálható sok helyen, nekem sincs), akkor a liszt és margarin egy részét ki kell cserélni. A margarin 20 %-át a liszthez, a liszt 20 %-át a margarinhoz adjuk. Vagyis a 25 dkg margarinból 5 dkg-t leveszünk és a lisztből is ugyanannyit.
Az 5 dkg margarint a tésztába gyúrjuk be, míg az 5 dkg lisztet belegyurmázzuk a margarinba. Ahogy a lisztet belegyúrtuk a margarinba, lapos négyzetté formáljuk és félretesszük.
A sót feloldjuk a vízben, majd az ecettel, 5 dkg margarinnal és a liszttel sima tésztává gyúrjuk (a liszt minőségétől függően lehet még szükségünk utánpótlásra, ha ragadna a tészta). Alaposan kidolgozzuk, majd egy keresztet vágunk a tetejébe és lefedve hagyjuk 20 percet pihenni.
Ahogy letelt a 20 perc, átgyúrás nélkül 4 szirmú virágot formázunk a tésztából. A bevágások segítségével 4 csücsköt húzunk a tésztának, középen annyi hely legyen, hogy ráférjen a négyzetes margarin. A közepére tesszük a margarint, majd becsomagoljuk. A margarinra hajtjuk a tésztát először felülről, majd alulról, balról és jobbról. Ezután lisztezett felületen kinyújtjuk a tésztát. Ne nagyon erőlködjünk, csak lazán. Igyekezzünk nem kiszakítani a tésztát, így ha azt érezzük letapad vagy a felülete ragadna, kicsit lisztezzünk rá, illetve alá.
Pihentetés után ismét kinyújtjuk és ugyanígy végzünk egy szimpla és egy dupla hajtást, majd ismét pihen felhasználás előtt letakarva 20 percet.
Fontos, hogy minden hajtást megcsináljunk, különben úgy járunk, mint én az előre elkészített tésztával a cukrász vizsgán: nem lett elégszer hajtogatva és a pálmalevélből kisült a vaj. Bugyogott kifelé.
Szóval ha megvolt a végső pihentetés, akkor előmelegítjük a sütőt a legmagasabb hőmérsékletre. Legjobb a 300 fok, de nekem csak 250 a max, így annyira melegítettem.
Két tepsit béleljünk sütőpapírral.
Kinyújtjuk a tésztát 3-4 mm vékonyra, majd nagyobbra vágjuk, mint a krémes keretünk, mert kissé összeugrik sütés közben. Ráfektetjük a tepsire, majd alaposan megszurkáljuk. Amikor betesszük a sütőbe vegyük vissza a hőfokot 220-230 fokra.
Süssük addig, míg szép színt kap a teteje. Ekkor ha nyersnek ítéljük a közepét, fordítsuk meg egy tepsi segítségével és tegyük vissza a sütőbe tovább sülni. Hagyjuk kihűlni a lapokat, majd méretére vághatjuk őket. Ha kész a két lap (amiket külön sütünk meg ugyebár), kezdhetjük keverni a krémet.
Krém:
A tojásokat ketté választjuk. A sárgáját elkeverjük egy-két dl tejjel, majd a cukor egyharmadával, vaníliás cukorral és a pudingporral alaposan elkeverjük. A többi tejet felforraljuk és amikor forr beleöntjük a pudingos alapot. Folyamatosan kevergetjük, vigyázzunk, le ne égjen. Először összeáll, sűrű lesz, ha kiemelünk egy kicsit a habverővel, nem akar lecseppenni, folyni. Addig főzzük kevergetve, míg kiemelve elkezd lefolyni a keverőeszközről. Ekkor elzárjuk és azonnal elkezdjük kemény habbá verni a fehérjét, hozzáadagolva a cukrot. Amint kemény habbá vertük hozzáadagoljuk a sárgájás krémhez. A lényeg, hogy legyen kicsit folyós a krém, ha kicsit megkötött idő közben nyugodtan melegítsünk rá, de csak kicsit. Ne vacakoljunk sokat, mert vagy összeesik a hab, vagy a sárgás massza lesz kemény és ha úgy keverjük bele, darabos az egész krém. Ha elkészült a krém, akkor összeállítjuk a krémest.
A szebbik lapot tesszük félre, az lesz a teteje. A másik lapot egy tálcára tesszük (vagy tepsi hátára, ami befér a hűtőbe), köré tesszük a krémes keretet (én a Zila kockám keretét használtam, ami nem túl nagy) és a tésztára töltjük a krémet. Elsimítjuk és kihűtjük. Ha csak sima krémest szeretnénk, akkor tétesszük a tetejét, amit előre is felszelhetünk és betesszük a hűtőbe.
A francia krémeshez a habtejszínt felverjük keményre, majd a vaníliás krémre simítjuk egyenletesen. A tetején kávés fondant van. Szóval a fondantból kiveszünk egy keveset. Szemre 4 jól megpúpozott evőkanállal. Egy lábasban elkezdjük melegíteni, ügyeljünk arra, hogy ne melegítsük 40 fok fölé, mert vágáskor el fog törni és gyorsabban megszilárdul, miközben kenegetjük. Egy kis kávét löttyintünk bele, majd a tésztára csurgatjuk és igyekszünk simára kenni. Gyors mozdulatokkal, mert megköt!
Ezután megvárjuk, míg megdermed (jó egy éjszakát álljon hűtőben) és forró vízbe mártott késsel felszeleteljük. Ezt a nagyságot 16 db-ra vágtam.
A keretet körbe vágjuk és leemeljük a süteményről. Ráhelyezzük a tetőket, majd forró vizes késsel szépen felszeleteljük a krémest.
Hát egy kicsi bonyolult, de szerintem bolti leveles tésztával is jó.
A tojások sárgáját és fehérjét különválasztjuk. A sárgáját az eritrittel és a kókuszzsírral felverjük, beleöntjük a túrót, a joghurtokat, a zabpelyhet, a citromlevet és héjat. Robo...
Elkészítési idő: Nehézség: KönnyűÖsszegyúrjuk a tésztát és pihentetjük. 3 vagy 4 cipóra osztjuk és tepsi méretűre nyújtjuk. Tepsibe fektetjük az első réteget, megkenjük baracklekvárral, megszórjuk a cukorral elkev...
Elkészítési idő: Nehézség: KözepesA hozzávalókat egy tálban összedolgozzuk. Egy közepes méretű tepsit kiolajozunk, zsemlemorzsával meghintjük, és a masszát egyenletesen belenyomkodjuk. 180 fokos sütőben 30 perc al...
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyű1 A sütőt bekapcsoljuk 180 C fokra, két sütőlemezt papírral bélelünk. Ezeken felváltva süthetjük majd a figuráinkat. 2 Egy nagyobb tálban összekeverjük a lisztet a kakaóval, a s...
Elkészítési idő: 90 perc gyúrás, Nehézség: Közepes