Hozzávalók 2 db vastag tésztájú pizzához:
0,5 kg kenyérliszt (BL 80)
1 evőkanál só
2 evőkanál olívaolaj
3 dl kézmeleg víz
25 g élesztő
1 evőkanál cukor
A pizzaszószhoz:
3 dl passzírozott paradicsom (passata di pomodoro)
1 kis fej vöröshagyma
2 teáskanál cukor
3 gerezd fokhagyma
1 kis csokor bazsalikom
4-5 levél friss zsálya és egy kis ág rozmaring
Só, bors, szerecsendió
A pizza feltéthez:
50 g szárazkolbász
4-6 szelet baconszalonna
125 g mozzarella
1 fej lilahagyma
A kézmeleg vízbe morzsoljátok bele az élesztőt és nyomjatok hozzá egy evőkanál cukrot. Az egészet keverjétek jól össze, hogy a cukor feloldódjon, majd rakjátok félre 6-7 percre. Ennyi idő elteltével a zavaros folyadék életre kel, a tetején megjelenik egy kis hab és az egész finoman pezsegni kezd majd.
Ha konyhai robotgéppel dolgoztok, akkor a keverőtálba mérjétek bele a lisztet, adjatok hozzá sót, olívaolajat és végül öntsétek hozzá a felfuttatott élesztős vizet is. Az egészet dagasszátok össze pár perc alatt, míg szép feszes állagú tésztát kaptok.
Kézzel is meg lehet ám csinálni a tésztát: egy nyújtódeszkára öntsétek ki a lisztet, a közepébe csináljatok egy krátert és abba öntsétek bele az élesztős vizet, az olajat és a sót. Kezdjét el összekeverni, majd pedig amikor összeállt, akkor jó erős mozdulatokkal, intenzíven gyúrjátok át a tésztát, a cél természetesen itt is a feszes állag. A lisztben lévő sikér akkor alakítja ki a kívánt tészta-szerkezetet, ha jó alaposan át van dolgozva, szóval ne legyetek lusták! :)
Ha megvan a tészta, rakjátok bele egy tálba, szórjatok rá egy kevés lisztet és takarjátok le egy konyharuhával. Rakjátok el valami nem huzatos, lehetőleg melegebb helyre és hagyjátok másfél-két órán keresztül kelni.
Csináljátok meg a pizzaszószt: egy serpenyőben vagy lábasban hevítsetek kevés olajat, dobjátok rá a finomra vágott vöröshagymát és pároljátok üvegesre. Nyomassátok hozzá a passzírozott paradicsomot és kis lángon kezdjétek el rotyogtatni. Jöhet bele a vékony szeletekre vágott fokhagyma, só, bors, cukor, szerecsendió. Ezt követi a nagyon finomra aprított zsálya és rozmaring és legvégül a szintén finomra vágott bazsalikom. Húzzátok le a tűzről a pizzaszószt és hagyjátok kicsit kihűlni.
Készítsétek elő az összes feltétnek valót, jelen esetben a kolbászt, amit vékony szeletekre vágjatok fel, a bacont kisebb darabokra vágva, a mozzarellát és a szeletekre vágott lilahagymát.
Ha jól megkelt a tészta, dobjátok egy kilisztezett nyújtódeszkára, néhány mozdulattal gyúrjátok át, és vágjátok két részre. A fél tésztát formázzátok kerekre és sodrófával nyújtsátok kb. 8-10 mm vastagságúra úgy, hogy minden nyújtás után egy negyednyit fordítsatok a tésztán, így szép kerek marad majd. A sütőt izzítsátok be a lehető legforróbbra, akár 300 fokra, ha lehetséges.
Egy teflon serpenyőt (ami befér majd a sütőbe később!) hevítsetek fel jó alaposan (kb. mint hússütés előtt, rendesen!), szórjatok bele egy kevés lisztet és dobjátok rá a tésztát. Egy kanállal pakoljátok rá a pizzaszószt, kenjétek el rajta vékonyan, és jöhet a többi feltét: az előkészített kolbász, szalonna, mozzarella és a lilahagyma. Dolgozzatok gyorsan és miközben ezeket pakoljátok, néha nézzetek alá a pizzának egy lapátkanállal. Már most elkezd a tészta felfújódni, még hólyagok is keletkezhetnek rajta, ha elég forró volt a serpenyő. Ha elég gyorsak vagytok, még a pizza szélét is körbe tudjátok kenni egy kis olívaolajjal. Egészen addig hagyjátok nagy lángon a tésztát, míg az alja el nem kezd rendesen megsülni, néha egészen sötétbarna foltok is megjelenhetnek rajta. Ha itt tartotok, dobjátok be a serpenyőt a forró sütőbe felülre és süssétek a pizzát hőfoktól függően úgy 5-7 percig, amíg a sajt megolvad és a pizza is tökéletesen megsül. KONYHARUHÁVAL vegyétek ki a forró serpenyőt, borítsátok ki a pizzát egy vágódeszkára, vágjátok négybe és faljátok fel még úgy melegen!
Az otthon készült pizzák legfőbb problémája, hogy a sütők nem tudnak olyan forrók lenni, mint ami a pizzasütéshez kell. Egy igazi pizzakemencében ugyanis jóval 300 fok feletti a hőmérséklet, ráadásul a kemence alja, amire a tészta kerül, szintén tűzforró. Ezzel szemben egy háztartási sütő általában 230-280 fok körüli hőmérsékletet tud produkálni, ráadásul a hideg tepsire kinyújtott tészta alulról ennél lényegesen kisebb hőt fog majd kapni. Az eredmény legtöbbször vagy sületlen tésztájú, vagy agyonszáradt, keksz-szerű pizza. És mit lehet ez ellen csinálni? Hát serpenyőben elősütni a pizzát!
A jó forróra hevített teflon serpenyő kb. úgy kezdi el alulról sütni a tésztát, ahogy az egy pizzakemencében történik. Persze a pizza teteje ettől még nem sül meg, éppen ezért az alulról gyakorlatilag készre (na jó 80%-osra) sütött pizzát még jó forró sütőben pár perc alatt be kell fejezni. Az eredmény így fog a leginkább hasonlítani ahhoz, amit egy jó pizzériában kaphattok
A hozzávalókat villával összekevertem, és kizsírozott serpenyőbe kanalaztam. Még ekkor rátettem a feltétet és fedő alatt nagyon lassú tűzön kb. 10-15 perc alatt készre "sütöttem"....
Elkészítési idő: Nehézség: KönnyűKeverjük össze egy tálban a kefirt a sóval, a cukorral és az ecetben felfuttatott szódabikarbónával, majd fokozatosan adjuk hozzá az átszitált lisztet, közben egy habverővel kavarg...
Elkészítési idő: Nehézség: KönnyűA karfiolt rózsákra szedjük és késes aprítóban összeaprítjuk. Egy konyharuhára tesszük, kinyomkodjuk a nedvességet belőle. Összekeverjük két enyhén felvert fehérjével, a sajttal és...
Elkészítési idő: Nehézség: KönnyűMelegítsük fel a tejet vigyázva arra, hogy ne égjen le. Mielőtt forr (azaz gyöngyözik) adjuk hozzá a zabpelyhet. Kevergessük, amíg sűrű lesz, majd adjuk hozzá a joghurtot, illetve...
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyű