• 15 dkg dió, vagy mogyoró, mandula – de lehet vegyesen is!
• 15 dkg cukor vagy méz
• mézeskalácshoz használatos fűszerek – ízlés szerint (én Kotányi-féle keveréket használtam)
• 0.5 dl víz
Egy serpenyőben megpirítjuk a diót. Semmit nem kell alá tenni, csak folyamatosan kavargatni. Amikor kezd leválni a vékony héja, és illatozik is, leveszem a tűről, és óvatosan áttöltöm egy másik edénybe. A vékony héj ott marad a serpenyő alján, ezt kidobom. A diót visszaöntöm a serpenyőbe. Megszórom cukorral, vagy a meglocsolom mézzel, és rászórom a fűszereket. Visszateszem a tűzre, és éppen csak keverek rajta kettőt, de nem várom meg, hogy a cukor olvadni kezdjen, a fűszerek meg égni!
Mielőtt még ez bekövetkezne, rálocsolok 0.5 dl vizet. Gyors mozdulatokkal elkeverem, és keverem tovább folyamatosan, hogy mindenhol érje a diót a sűrű, fűszeres szirup. Vigyázat, nagyon gyorsan párolog, és mi éppen ezt akarjuk!
Amikor már elpárolgott róla a víz, egy tálkába szedjük, hagyjuk kihűlni.
Alig kell hozzá 10 perc, és kész. Csak úgy magában is nagyon finom csemege, de én összetörve sütik, torták tetejére is használom.
Csak úgy magában is nagyon finom csemege, de én összetörve sütik, torták tetejére is használom.
Összekever, tetejére felkockázott alma, fahéj. 200 fokon kb.20 perc.Isteni!!
Elkészítési idő: 20 Nehézség: Könnyű
Az alaphoz a datolyát áztasd be a forró vízbe, majd turmixold le. Add hozzá a többi hozzávalót és keverd el. Egy kb 25x25 cm magasfalú tepsibe nyomkodd be a masszát, nedves kézzel...
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyű