60 dkg liszt
2,5 dkg élesztő
2,5 dl tej
1 t.k. cukor
10 dkg tejföl
3 t.k só
1 tojássárgája
10 dkg puha margarin vagy vaj
Kenéshez:
10 dkg puha margarin vagy vaj
25-30 dkg sajtkém (lehet natúr és ízesített, vagy akár vegyesen is)
Tetejére:
1 egész tojás felverve
A langyos cukros tejben felfuttatjuk az élesztőt, majd a liszthez adjuk a többi hozzávalóval együtt. Alaposan kidagasztjuk, meleg helyen kb. 1 óra alatt a duplájára kelesztjük. Amíg kel a vajat/margarint kikeverjük a sajtkrémmel.
Ha megkelt a tészta, lisztezett lapon kinyújtjuk és bekenjük egyenletesen a sajtkrém harmadával. Összehajtogatjuk a tésztát, először jobbról behajtjuk a tészta feléig, aztán bal felét is ráhajtjuk, majd alulról és felülről megismételjük ugyanezt. Letakarva 20 percet pihentetjük. Összesen háromszor hajtogatjuk és kenjük a tésztát és utána mindig pihentetünk. Az utolsó pihentetés után ujjnyi vastagra kisodorjuk, késsel bevagdossuk a tetejét, majd pogácsa szaggatóval kiszaggatjuk. A pogácsákat a két tenyerünk között kicsit megsodorjuk, így szép magas tornyok lesznek. Sütőpapírral bélelt tepsibe rakjuk egymástól kicsit távolabb. Lekenjük a felvert tojással. 30 percet kelesztjük, majd 180 fokos, előmelegített sütőben k. 16-18 perc alatt pirosra sütjük.
A lisztet eldörzsölöm a margarinnal bele morzsolom az élesztőt és a sót a reszelt sajt 2/3 részét összeállítom egy könnyű tésztát legyen. Hajtogatom 3 × 15 perces pihentetéssel....
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyű
Az élesztőt felfuttatjuk majd össze gyúrjuk az anyagokat. Mindjárt kinyújtjuk majd összehajtogatjuk. 10 percet pihentetjük, ismét ki nyújtjuk, 4x hajtogatjuk 10 perces pihentetéss...
Elkészítési idő: 1,5 óra Nehézség: Közepes