30 dkg BL 80 kenyérliszt
1,5 dl langyos tej
1 dkg friss élesztő
2 evőkanál olaj
2 kávéskanál só
1 kávéskanál cukor
a főzéshez:
25 g (1/2 tasak) szódabikarbóna
1 evőkanál cukor
a kenéshez:
1 felvert tojás
nagy szemű só
A tejet meglangyosítjuk. Belemorzsoljuk az élesztőt, hozzáadjuk a cukrot. A lisztet beleszitáljuk, a sót, az olajat hozzáadjuk. Dagasztógéppel lágy, de nem ragadós tésztát készítünk. Szobahőmérsékleten, lefedve 45 percet kelesztjük, majd lisztezett táblán átgyúrjuk. 8 db, egyenként 6 dkg-os részre vágjuk, gömbölyítjük. Felhasználásig 15-20 percet sütőpapíros tálcán pihentetjük.
Egy fazékban felteszünk 2 l vizet főni. Hozzáadjuk a cukrot és a szódabikarbónát. A forrásban lévő vízben a zsemléket oldalanként 25-25 másodpercig főzzük. Szűrőlapát segítségével a sütőpapírral kibélelt sütőedénybe pakoljuk. Tojással lekenjük a tetejüket, és éles késsel, pengével tetszőleges bemetszést ejtünk rajtuk. Megszórjuk mindet sóval, és 190-200 fokon 30 percet sütjük, vagy amíg szép barna nem lesz.
200fokon kb. 40 percig sütöttem. A kenyeret kivettem a szilikonformából és meg kb. 15 percig sütöttem, hogy kívül kérget kapjon. A kenyér súlya 55 dkg lett.
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyű
Élesztő futtatni. Dagasztani,keleszteni,átgyúrni ,16 felé osztani,formázni,keleszteni, sütni. Golyókat formálni,lehet simán feltekerni,mint a csigát vagy 20-25 cm rudakat sodorni...
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyű
A hozzávalókat a felfuttatott élesztővel jól összedagasztjuk, majd 40 percig kelesztjük. Újra átgyúrjuk. Előveszünk egy tepsit, sütőpapírral kibéleljük, majd arra tesszük a kenyer...
Elkészítési idő: 2 óra Nehézség: Könnyű