Tészta 4 rúdhoz:
1/2 kg liszt
25 dkg vaj
2 dkg élesztő
2 tojás sárgája
5 dkg porcukor
csipet só
3 evőkanál tejföl (kb.)
Töltelék 2 rúdhoz:
30 dkg mák vagy 30 dkg dió
20 dkg cukor
reszelt narancshéj a diósba
reszelt citromhéj a mákosba
citromlé
vaníliás cukor
mazsola
1,5 dl víz
1 db reszelt alma
a mákosba aszalt szilva
a diósba aszalt sárgabarack
a diósba 1 dkg kakaó
Tészta:
Az élesztőt kevés hideg tejben feloldjuk, a hozzávalókból nem túl kemény, de nem is lágy tésztát gyúrunk, (több tejföllel lehet lágyítani), és jó erősen kidolgozzuk. 4 cipót készítünk, és kb. 1/2 órát langyos helyen pihentetjük. Késfok vastagságúra nyújtjuk (kb. 2 mm), megtöltjük, vajazott tepsibe rakjuk, és egész tojással megkenjük.
1 órát langyos helyen kelesztjük, tojás fehérjével megkenve hideg helyre tesszük. Villával megszurkáljuk, forró sütőben kb. 25-30 percig sütjük, de lassú tűzön.
Töltelék:
A cukorból a vízzel szirupot főzünk. A többi hozzávalót még a tűzön belekeverjük, de tovább nem kell főzni.
A rúd hosszát a tepsi mérete adja, de minél vékonyabb a tészta, annál jobb.
A tölteléket érdemes előbb összeállítani, mert az első félórás pihentetési idő kevés rá.
A pihentetési idő ne legyen kevesebb, de sokkal több se, mert nem jó ha túlkel a tészta.
4 db rúd elfér egy nagy tepsiben. Ha többet készítünk, érdemes vegyesen elhelyezni a rudakat, és tartsuk meg a sorrendet, mindig az első tepsivel kezdjük a következő fázist, így mire az első kisült, a második is eleget pihent.
Az elkészítési idő soknak tűnik, de amíg kel, pihen és sül, addig lehet mással foglalkozni, csak közben figyeljük az órát!
A margarint a sütőporos liszttel elmorzsolom utána összegyúrom a többi hozzávalóval.Addig pihentetem amíg a tölteléket előkészítem. Az almát megpucolom, lereszelem, megszórom cuko...
Elkészítési idő: 2 óra Nehézség: Könnyű
A sütőt 200 fokra előmelegítjük. A tojások fehérjét és sárgáját szétválasztjuk. A sárgáját a cukorral és a vaníliás cukorral habosra keverjük. A lisztet összekeverjük a sütőporral...
Elkészítési idő: Nehézség: Nehéz