50 dkg liszt
25 dkg margarin (vagy 15 dkg zsír)
15 dkg porcukor
1 cs vaníliás cukor
10 dkg darált dió
1 db tojás
2 ek tejföl
1 cs sütőpor
reszelt citromhéj
őrölt fahéj
csipet só
Töltelék:
lekvár (szilva, sárgabarack….)
darált dió
porcukor
vaníliás cukor
őrölt fahéj
A lisztet összekeverni a sütőporral és egy csipet sóval. Ezután hozzáadni a margarint (v. zsírt) és elkezdeni összemorzsolni. Amikor már eléggé morzsalékos hozzákeverni a darált diót, a porcukrot, a vaníliás cukrot, a reszelt citromhéjat, és az ízlés szerinti mennyiségű őrölt fahajat. Ezután a közepébe mélyedést csinálni, majd beleütni az előzőleg kicsit felvert tojást, hozzáadni tejfölt, és gyors mozdulatokkal összegyúrni. Az összegyúrt tészta 1/3 részét lecsippenteni, majd mindkét tésztát gombóccá formálni. Ezután 30 percre a hűtőbe tenni pihentetni. Egy tepsit kibélelni sütőpapírral, majd a hűtőből kivett nagyobb tésztagombócot a tepsi méretére kinyújtani. Ezután a kinyújtott tésztát a tepsibe helyezni. (Én a sütőpapíron nyújtottam ki a tésztát a megfelelő méretre, és papírral együtt emeltem át a tepsibe) Ezután a tésztára rákanalazni a tölteléket.
Az ízlés szerinti mennyiségű darált diót összekeverni a porcukorral, vaníliás cukorral, és az őrölt fahéjjal. A tepsiben lévő tészta tetejét ízlés szerint megkenni lekvárral, majd rászórni a diós-cukros keveréket. (Én jó vastagon szilvalekvárral kentem meg a tésztát, és bőségesen megszórtam a diós keverékkel.) A maradék 1/3 tésztát vékonyra kinyújtani, majd rácsokra felvágni. Ezután a diós töltelék tetejét berácsozni a felvágott tésztacsíkokkal. (A rácsokat megkenhetjük felvert tojássárgával, akkor sütés után szép fényes lesz. Én ettől most eltekintettem) Előmelegített sütőbe helyezni, majd közepes lángon 25-30 perc alatt készre sütni. A sütőből kivéve a tepsiben hagyni teljesen kihűlni. Tálalás előtt a sütemény tetejét porcukorral megszórni, majd ízlés szerint felszeletelve kínálni.
A tojásokat szétválasztom. A fehérjébe teszem a csipet sót, és elkezdem habbá verni. Mikor kezd keményedni, beleteszem a cukrot, és azzal verem kemény habbá. Utána egyenként teszem...
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyű
Mindent hozzávalót robotgéppel összedolgozunk és vajazott, lisztezett tepsiben tűpróbáig sütünk. Porcukorral megszórva, vagy lekvárral megkenve tálaljuk.
Elkészítési idő: 30 perc Nehézség: Könnyű
A tésztához valókat egy tálba rakjuk és összegyúrjuk, majd margarinnal kikent mandula sütőformába nyomkodjuk. Előmelegített sütőben 8-10 perc alatt 200 fokon megsütjük őket. (Érdem...
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyű