A tésztához:
1 pohár tejföl (2 dl)
1 pohár sertészsír
2 tojás
3 evőkanál cukor
1 kávéskanál só
5 dkg élesztő
kb. 60-80 dkg liszt
A kenéshez:
1 tojás
A máktöltelékhez (3 rúdhoz):
50 dkg mák
40 dkg cukor
kevés tej
2 csomag vaníliás cukor
ízesíteni lehet reszelt citromhéjjal, mazsolával, aszalt gyümölcsökkel, birsalmasajttal, stb.
A diótöltelékhez (3 rúdhoz):
50 dkg dió
40 dkg cukor
kevés tej
2 csomag vaníliás cukor
ízesíteni hasonlóképpen lehet, mint a mákot
Előre elkészítjük a tölteléket. A mákhoz vagy a dióhoz hozzáadjuk a cukrot és a vaníliás cukrot, összekeverjük pici tejjel, és ezzel az összeállítással már is meg lehet tölteni (én nem szoktam főzni), vagy a hozzávalók között felsorolt ízesítőanyagokat is hozzá lehet adni, ki melyiket szereti. Természetes ha diósat és mákosat is készítünk egyszerre, a mák vagy a dió aránya változik.
A tésztához a tejfölt, az ugyanazzal a pohárral mért zsírt, a tojást a cukorral és a sóval jól összekavarjuk, belemorzsoljuk az élesztőt (elkeverjük, feloldjuk benne), végül összegyúrjuk a liszttel. Ne túl kemény tésztát készítsünk. 3 részre osztjuk. Kinyújtjuk a cipókat és megtöltjük tetszőlegesen. Feltekerjük, lekenjük tojással, az oldalát és a tetejét megszurkáljuk villával, és már süthetjük is 180°C-ra előmelegített sütőben.
A hozzávalókat összegyúrjuk, majd hideg helyen 1 órát pihentetjük. Sodorjuk, formára szaggatjuk és sütjük.
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyű
Vegyünk két mélyebb tálat. Az egyikben összekeverjük a száraz hozzávalókat (liszt, cukor, sütőpor), a másikban a felvert tojást a tejjel. A szilvát kimagozzuk és bőven megszórjuk...
Elkészítési idő: 1,5 óra Nehézség: Könnyű
A nápolyit és a mandulát egy robotgép segítségével összedolgozzuk, a nutellát is hozzáadjuk és jól összekeverjük. Apró golyókat formálunk a masszából, ha bevizezzük a kezünket eg...
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyű