Csak természetesen: zselésítő anyag házi kivtelben
Ismét kezdjük felfedezni a házi befőtteket, lekvárokat. Sokan nyűgként élik meg, hogy órákat kell főzni a gyümölcshúst, mire eléri a kellő sűrűséget.
Könnyen lerövidíthetjük a lekvárfőzés idejét, ha az előkészületekre rászánunk egy kis időt.
A bolti zselésítő anyagoknak egyik fő alkotóeleme a pektin, de ezek tartalmaznak még egyéb adalékanyagokat is, ami miatt sokan nem szívesen használják. Nem kell lemondani azonban a sűrűsítő anyagokról, készítsünk saját pektint a saját gyümölcshulladékunkból!
Almafa majd minden családi háznál található. Sok kert végében még fellelhető egy-egy birsalmafa is. E két növény tartalmazza a legtöbb, a sűrítésért felelős pektint. A leggondosabb gyümölcsápolás mellett is van mindig hullott gyümölcsünk. A hámozásnál, magházkiemelésnél sok hulladék keletkezik, amit eddig a kukába dobtunk, jobb esetben ment a komposztra. A hullott, férges gyümölcsök sorsa szintén hasonló. Ne dobjuk el ezután, hanem használjuk fel. Sőt a szél, az eső vagy csak simán lehullott birset, almát is nyugodtan gyűjtsük össze. Az éretlen több pektint tartalmaz, mint az érett!
pektin1A magházak, héjak azonmód mehetnek a befőző fazékba. Az egész gyümölcsöket féregtelenítsük, majd aprítsuk fel nagyobb kockákra. Öntsük fel annyi vízzel, hogy ellepje. A lehető legnagyobb hőfokon vagy lángon főzzük legalább háromnegyed órát. Ekkor hagyjuk kicsit hűlni, majd amikor már nem áll fenn a forrázás veszélye, tegyük sűrű szövésű csepegtetős zacskóba és hagyjuk másnapig csepegni. A gyakorlott háziasszonyok szerint egy tetrapelenka félbehajtva és szélei levarrva a legjobb csepegtetőzsák alapanyagnak számít. Ebben egyébként csepegtethetjük a szörpjeinket is.
Másnapra nyomkodás nélkül is remekül lecsepeg saját súlyánál fogva. Ekkor az így kapott levet feltesszük főni, és addig főzzük, míg a felére le nem fő. Ekkor dermedési próbát teszünk, vagyis kistányérra cseppentünk belőle, és amikor meghűlt, ellenőrizzük, hogy elég sűrű-e már. Addig főzzük, míg a próba eredménye egy gyorsan kocsonyásodó anyag lesz. Nem érdemes tovább forralni, mert karamellizálódni kezd, és megváltozik az íze.
Úgy tegyük üvegekbe, ahogy a lekvárt szoktuk, zárjuk le, száraz dunsztban hagyjuk kihűlni.
Sokáig eláll, akár a lekvárok. Felhasználható minden alacsony pektintartalmú és savtartalmú gyümölcsből készült lekvár sűrítésére. Az arányokat mindenkinek magának kell kikísérleteznie, nincs rá aranyszabály. Savas gyümölcsöknél kevesebb, alacsony savtartalmúaknál többet kell hozzáadni.
A pektin olyan természetes zselésítő anyag, amit egyre több háziasszony használ lekvárok, dzsemek, zselék készítéséhez. Néhány praktika a befőzéshez!
pektin1 copyA pektinnel kevesebb cukrot kell használnunk, lerövidül a főzési idő, a lekvárok íze gyümölcsösebb lesz, több vitamin és ásványi anyag marad bennük.
Egy gyümölcs annál jobban kocsonyásodik, minél több benne a pektin. Bizonyos gyümölcsökben nagyon sok van, ezért könnyen készíthetünk belőlük lekvárt, vannak azonban olyanok, melyek a sor végén helyezkednek el. Ezekből nehézkesebb a megfelelő állagot elérni. A legtöbb pektin a még éretlen gyümölcs héja alatt található.
Lehet készen is kapni pektint por állagban (például almapektint, illetve a dzsemfixekben már benne van), de akár mi magunk is készíthetünk almapektint.
Íme egy lista a gyümölcsök pektintartalmának sorrendjéről, melyet egy 1958-as könyvben található. A sor elején van a legtöbb pektint tartalmazó gyümölcs, majd csökkenő sorrendben a többi:
citrom héja alatti fehér rész és a héja, citromhús, narancshús, feketeribizli, birsalma, piros ribizli, egres, alma, kajszibarack, ringló, szeder, szamóca, málna, szilva, körte, cseresznye, meggy, szőlő, őszibarack, sárgadinnye, görögdinnye.
pektin2 copyA lekvárfőzésnél fontos adalék még a citromlé. Kis savtartalmú gyümölcsöknél (pl cseresznye, körte, sárgadinnye, őszibarack) elősegíti a zselésedést, az eltarthatóságot növeli, a gyümölcsök színét is megőrzi. Ezért mindig érdemes egy kis citromlevet, vagy citromsavat használni.
Latin neve:(Vaccinium myrtillus) Gyümölcssavakat, cukrot, pektint, cseranyagot, vitaminokat tartalmaz. Az őz, nyúl, szarvas, vaddisznó elkészítésénél pikáns, közkedvelt íze miatt...
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyűs
Elkészítési idő: Nehézség: KönnyűA szilvákat megmossuk,üvegbe rakjuk - rászórjuk a cukrot -ráöntjük a rumot -lekötjük, amikor a cukor felolvadt, használható
Elkészítési idő: 30 perc Nehézség: Könnyű