Márványos legyen, sok legyen a töltelék, de ne repedjen szét: nagyok az elvárások a bejglivel szemben, nem is csoda, hogy sokan igazi karácsonyi mumusnak tekintik. Pedig csak néhány alapszabályt kell betartani, és tökéletes lesz a bejglink!
Érdemes először a töltelékeket elkészíteni, hogy mire töltésre kerül a sor, teljesen kihűljenek. Ez ugyanis nagyon fontos, mert ha meleg, túl cukros és/vagy lágy a töltelék, akkor könnyen kirepedhet a tészta sütés közben.
A tésztához az összes alapanyagot érdemes előhűteni a tészta készítése előtt. Bár a bejgli tésztája élesztőt is tartalmaz, nem kell felfuttatni, csak elmorzsolni a liszttel, mert különben túlzottan megdagadna a tészta, és eltorzulna a bejgli.
Gyors és minél kevesebb mozdulattal gyúrjuk össze az alapanyagokat, mert a kezünk melegétől kiolvadhatnak a zsiradékok, és ez árt a tészta szerkezetének. Ha a tészta összeállt, 2 vagy 4 részre osztjuk, gombóccá formázzuk, és letakarva hűtőben pihentetjük. A tésztagombócokat megmérjük, és gombóconként pontosan annyi tölteléket készítünk elő a töltéshez.
Fontos, hogy ne legyen túl sok cukor a tésztában, és hogy a tészta és a töltelék közel azonos keménységű legyen. (Ha túl kemény a töltelék, akkor a szárazság miatt repeszti szét a tésztát, ha viszont túl lágy a töltelék, akkor a kisülő vízgőz fogja szétrepeszteni.)
A tésztát a hűtőből kivéve 3-4 mm vastag téglalap alakúra nyújtjuk. Nem kell lisztezni a deszkát, a tészta szépen nyújtható, nem ragad. Figyelni kell, hogy ne nyújtsuk túl vékonyra a tésztát, és a töltelékkel se sértsük meg a tészta felületét, mert emiatt is szétrepedhet.
A kihűtött tölteléket a tésztára kenjük (vagy nedves kézzel elegyengetjük) egyenletesen úgy, hogy a szélei kb. 1 cm-es sávban töltelék nélkül maradjanak. A tészta peremét felhajtjuk a töltelékre, és hosszanti irányban feltekerjük. Figyeljünk arra, hogy a hajtások mindig a rúd aljára kerüljenek.
Nem szabad túl forró sütőbe tolni a bejglit, mert akkor a külseje hamar megpirul, kérgesedik, a töltelékből felszabaduló gőzök pedig szétrepesztik ezt a kérget. 180-200 fokos előmelegített sütőben kb. 25-30 perc alatt sül meg a bejgli.
A hűvös száraz helyen tárolt bejgli 30 napig eltartható. Ha marad belőle, kézzel szétmorzsolhatjuk, és egy kis lekvárral összedolgozva sütinyalókát készíthetünk belőle.
A hagyományos diós és mákos bejgli mellett bátran kísérletezzünk új ízekkel is. Adhatunk a diós és mákos töltelékhez meggyet, de megtölthetjük a bejglit akár gesztenyés töltelékkel is, nagyon finom a narancsos-csokikrémes bejgli, és a marcipános, aszalt gyümölcsös ízek is jól illenek hozzá.
A tészta hozzávalóit egy tálban összedolgozzuk. 1 órát a hűtőben hagyjuk pihenni. A sütőt előmelegítjük 180 fokra. Nagyméretű tepsi(ke)t kibélelünk sütőpapírral. Egy edénykében öss...
Elkészítési idő: Nehézség: KözepesA tészta száraz hozzávalóit egy tálban összekeverjük. A mézet és a vajat kicsit összemelegítjük, és addig kevergetjük, amíg a vaj el nem olvad. Hozzáadjuk a lisztes keverékhez, maj...
Elkészítési idő: Nehézség: KönnyűA leveles tésztát kinyújtjuk, kiszúrunk belőle 12-14 egyforma tojást. A tojások feléből kisebb pogácsaszaggatóval további 1-1 kört vágunk ki. A tésztalapokat sütőpapírral bélelt te...
Elkészítési idő: 30 perc Nehézség: KönnyűEgy tálban habosra keverjük a vajat, és beledolgozzuk a megmelegített mézet. A liszteket elvegyítjük a sütőporral, a fahéjjal és a sóval, majd a tálba öntjük. Simára gyúrjuk kb. 1,...
Elkészítési idő: Nehézség: Közepes