50 dkg liszt /sima, normál liszt/
1 teáskanál cukor
2 dkg élesztő /a szárított is jó, én frisset használtam/
1 evőkanál kefir, joghurt, vagy tejföl
2 kávéskanál só
2-3 evőkanál olaj
2-2,5 dl langyos víz
1 kávéskanál búzasikér /elhagyható/
A hozzávalókat összegyúrjuk és legalább 15-20 percig dagasztjuk, majd meleg helyen kétszeresére kelesztjük. Egy kicsit tömör, rugalmas, de puha tésztát kapunk.
Amikor megkelt újra átgyúrjuk, megformázzuk, majd egy sütőlapra helyezzük /sütőpapír kell alá/ tetszés szerint bevagdossuk a tetejét, vízzel megspricceljük, vagy ecsettel megkenjük a tetejét, majd ismét kelni hagyjuk kb. 30 percig.
A sütőt előmelegítjük és az ismét lespriccelt tésztát betesszük. Először kb. 200°C-on sütjük 30-40 percig, majd mérsékeljük a hőt /kicsire vesszük/ és tovább sütjük 15-20 percig, amíg szép piros nem lesz.
Fontos, hogy a sütő aljába egy edény vizet tegyünk, hogy párás legyen meleg és ne száradjon ki a kenyér.
A sütőből kivéve ismét megspricceljük és hagyjuk kihűlni, majd utána szeleteljük.
én kenyérsütőgéppel dagasztom, ebben az esetben kevesebb víz /2dl/ elég hozzá, de kézi dagasztásnál kell a 2,5 dl.
a liszt keverhető zabpehellyel, vagy teljes kiőrlésű liszttel a mennyiség azonban változatlan, tehát fél kg.
a teteje maggal megszórható, de tapasztalom szerint, ha csak vízzel kenjük, leperegnek a magok, így vékonyan megkenhető tojásfehérjével és szórás után egy kicsit megpacskolom.
süthető jénaiban is, akár lábosban is, így kerek kenyerünk lesz.
Az összes hozzávalóból ruganyos tésztát gyúrtam, hagytam fél órát pihenni, majd egy picit átmozgattam. Utána hagytam, amíg teljesen meg nem kelt - kb 1,5 óra volt. A tésztát 10...
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyű
A száraz és folyékony hozzávalókat külön edényben keverjük össze, majd dolgozzuk össze őket. 5 perc pihentetés után, a tésztából nedves kézzel formázzunk kenyeret, majd tegyük süt...
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyű