50 dkg liszt
10 dkg zsír /vagy 15 dkg vaj esetleg margarin/
2 dkg élesztő, /ehhez egy fél deci tej, bele kicsi cukor/
1 kis pohár joghurt
1+1 tojás sárga
két teáskanál só /illetve ízlés szerint/
5 dkg reszelt sajt
magvak a tetejére /szezám, len, és napraforgó/
Az átszitált lisztet egy tálba teszem, a közepébe egy mélyedést csinálok. Ebbe beleszórom az élesztőt, ráteszem a cukrot, majd langyos tejjel leöntöm. Letakarom és megvárom, amíg az élesztő felfut. Akkor hozzáadom az 1 tojás sárgát, a sót, a joghurtot, a zsírt és az egészet összegyúrom. Kicsit keményebb, ruganyos tésztát kapok. Ha nem megfelelően gyúrható, akkor egy kis tejet adok hozzá.
Az így összegyúrt tésztát pihentetem, kelesztem kb 1 órát, majd kinyújtom, feltekerem, mint a bejglit, a két végét ráhajtom /jobbról és balról/, majd a tálba visszatéve ismét pihentetem 20-30 percig. Ezt a hajtogatást, ha van idő, még kétszer megismétlem. A megkelt tésztát végül kinyújtom, késsel bevagdosom és tetszés szerinti méretű, pogácsaszaggatóval kiszaggatom. Sütőpapírral bélelt tepsibe, vagy sütőlemezre helyezem, majd megkenem a másik tojás sárgával, /amihez egy kicsi tejet adok/, megszórom egyenként a magok keverékével, megszórom a sajttal. Újabb 20 perc pihentetés után előmelegített sütőben, 180-200°-on pirosra sütöm.
A magok összetétele változtatható, esetleg elhagyható. A sajt lehet 2 féle is, nálam trappista és füstölt sajt keveréke volt.
Langyos folyadékban elkeverem az élesztőt. A margarint elmorzsolom a sós, sikéres liszttel, hozzá az élesztős tej, a tejfölben elkevert tojássárga, túró, összedolgozni, keleszteni....
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyű
A kefirt keverjük össze a szódabikarbónával, adjuk hozzá a tojást és a növényi olajat. A lisztet állandó keverés mellett apránként adjuk hozzá a masszához. Addig gyúrjuk, míg egy...
Elkészítési idő: Nehézség: Közepes