500g liszt (350g Graham, 150g fehér tönköly liszt)
25g friss élesztő
250ml langyos víz
100g joghurt
1 evőkanál 10%-os ételecet
3 evőkanál étolaj
1,5 teáskanál só
30g pehelymix (4 magvas árpa-, búza-, zab-, rozspehely), elhagyható
80g olajos mag, ízlés szerint variálva, (nálam: napraforgó-, len-, szezámmag, egész mák)
szóráshoz a fenti olajos magok és nagy szemű zabpehely, összesen körülbelül 50g
A vízben feloldottam az élesztőt, majd a liszt felével alaposan összekevertem. Ha kenyérsütő géppel dolgozunk, készíthetjük egyenesen az üstben. Ha nem, akkor tegyük a dagasztásra használt edényünkbe és fedjük le. Bő fél óráig pihentettem. Ezután a magok kivételével hozzáadtam a többi komponenst és tésztát dagasztottam. A lisztek minőségétől függően igényelhet még folyadékot, vagy plusz lisztet. Mikor a tészta szép rugalmas lett, beledolgoztam a magokat és a pehelymixet. Kelesztőtálba tettem és 40 percig lefedve kelesztettem.
Míg a tészta kelt egy 25x11x7cm-es dobozformát sütőpapírral kibéleltem.
A megkelt tésztát nyújtótáblára borítottam és a széleit kissé alágömbölyítve rúd alakot formáztam. 10 percet pihentettem. Ez idő alatt egy tálcára tettem és alaposan összekevertem a magokat. A tésztát finoman felemeltem és langyos folyó víz alá tartottam úgy, hogy mindenütt vizes legyen. Picit hagytam lecsepegni, majd végighempergettem a tálcán, ügyelve rá, hogy mindenütt bevonják a magok. Óvatosan az előkészített formába helyeztem és 25 percig pihentettem.
Közben a sütőt 230 fokra előmelegítettem. A formát beleállítottam a kacsasütő jénaimba, alaposan lepermeteztem vízzel, lefedtem és 40 percig sütöttem. Ezután a hőt visszavettem 200 fokra, a kenyeret pedig sütőkesztyű segítségével a formából kivéve még további 20 percig sütöttem. Az utolsó pár percben bekapcsoltam a légkeverést is, hogy a magok jól megpiruljanak. A sütőből kivéve rácson hagytam kihűlni.
Ha nincs akkora jénaid amibe befér a forma, állíts a sütőd aljába forróvizes edényt. A sütési idő második felében szükségtelen már a gőz, az edényt ki lehet venni.
A dobozforma pár száz forintos beruházás. Edényeket is áruló multiknál, vagy kisebb háztartási boltokban, piaci csetreszesnél kapható.
A kenyérhez használt lisztek szabadon variálhatók, más teljes kiőrlésű lisztekkel is remek. Készíthető tejföllel is, de akkor egy sokkal lágyabb, nedvesebb bélzetű kenyeret kapunk.
Az élesztőt és a cukrot langyos vízbe morzsolom, és meleg helyre teszem 15-20 percre. 2. A lisztet megsózom és mélyedést készítek benne, amibe beletöltöm az élesztőt. Összegyúrom...
Elkészítési idő: Nehézség: KönnyűA húst mi úgy szeretjük, hogy nem nagyon fűszeres ezért én fél kiló húsba teszek egy tojást, sót borsot és valamennyi fokhagymakrémet és kész.
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyű1. Az élesztőt összekeverjük kevés langyos tejjel és felfuttatjuk, majd összekeverjük a többi hozzávalóval. 2. A tésztát jó hólyagosra kidolgozzuk. 3. Kelni hagyjuk. 4....
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyűkétszer 40 percig kelesztem, a második végénél begyújtottam a sütőt.. 250 fokra tettem..megformázom a veknit…én úgy szoktam, hogy kilapogatom..jobbról behajtom a közrpéig majd balr...
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyű