38 dkg liszt
4 dkg élesztő
5 tojássárgája,
7 dkg vaj
8-9 evőkanál tej
1 evőkanál cukor
2 evőkanál rum
negyed citrom reszelt héja
csipet só
vaníliás cukor a meghintéséhez
A lisztet meleg helyre tesszük. Az élesztőt egy kanál cukorral, kevés liszttel és négy kanál langyos tejjel elkeverjük kovásznak. A tál közepébe, amelyben a fánk készül, tegyük a kovászt, köréje a lisztet.
Takarjuk le és tegyük langyos helyre, amíg megkel. Öt tojássárgáját csipet sóval elkeverünk és a liszthez öntjük, hozzáadjuk a frissen olvasztott vajat, a rumot és a négy-öt kanál forralt, kihűlt tejet. Addig keverjük, amíg hólyagos lesz és elválik a kanáltól.Ekkor betakarva meleg helyen kelni hagyjuk.
Ha megkelt, lisztezett deszkára borítjuk, ujjnyi vastagra kinyújtjuk. Szaggatjuk, letakarva hagyjuk tovább kelni. Mielőtt forró zsiradékba tennénk, először hüvelykujjal kissé benyomjuk, a benyomott oldalával lefelé tesszük a forró zsiradékba.
Fedő alatt sütjük szép pirosra, majd megfordítjuk és a másik oldalát lefedés nélkül sütjük meg. A jól kidolgozott, megkelt fánkok középső része nem ér a zsiradékba, ettől lesz körben fehér csíkos. Olyan, mintha szalaggal díszítenénk. A megsült fánkokat lecsepegtetjük, papírral leitatjuk, majd tálra tesszük és forrón meghintjük a vaníliás porcukorral.
Jó tudni
-Különösen fontos itt, hogy minden alapanyag legyen szobahőmérsékletű: a tojást már előző este ki kell venni a hűtőből, a tejet, lisztet pedig érdemes kicsit megmikrózni, vajat felolvasztani.
-Majdnem minden kelt tészta, de a fánk különösen meghálálja a többszöri kelesztést. Ez annyit jelent, hogy ha kétszeresére kelt, ki kell nyomkodni belőle a levegőt, és hagyni újrakelni, akár háromszor is.
– A konyha legyen egyenletes meleg, mondja minden szakácskönyv: ez csak annyit jelent, hogy se az ablakot, se az ajtót nem kell sűrűn nyitogatni, a tésztát pedig a kelés ideje alatt letakarva kell tartani. A legpraktikusabb hely erre a célra a lekapcsolt sütő.
A túrót villával összetöröm, majd a 4 tojást is alaposan elkeverem benne. Belecsippentem a sót, a vaníliás cukrot, és elkeverem a sütőport is. Végül belekeverem a lisztet. Nem...
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyű
A vajat a tojast a cukrot ki kell keverni. Egy masik tálba a lisztet a sütőport es a reszelt citromhejat kell összekeverni. Majd a ket kevereket összedolgozni. Sütőpapirral kibelel...
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyű
A tejet a vajjal és a cukorral felfőzzük. Mindent bele. Hűteni.
Elkészítési idő: Nehézség: Könnyű